Επική εμφάνιση Τσιτσιπά, στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός

Επική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ με 3-0 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4» του Roland Garros!

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας, επικράτησε του 25χρονου Ρώσου με 6-3, 7-6(3), 7-5 σε 2 ώρες και 19 λεπτά και πέρασε για δεύτερη σερί χρονιά στην τετράδα του παριζιάνικου σλαμ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον επίσης φορμαρισμένο Σάσα Ζβέρεφ!

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε εντυπωσιακά στο πρώτο γκέιμ. Σημείωσε πολύ δύσκολους πόντους και παρά την ισοφάριση, έδειξε ότι είναι αποφασισμένος για να παλέψει μέχρι τέλους.

Το 2-1 έγινε εύκολα χάρη στο σπουδαίο σερβίς και ακόμα πιο εύκολα το σκορ μετατράπηκε σε 4-1!

Ο Μεντβέντεφ, βέβαια, είναι σκληρό καρύδι και έβγαλε αντίδραση, όμως ο Τσιτσιπάς δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και έφτασε στο 6-3. Με 15 winners έναντι 4, ο Στέφανος στέλνει ηχηρό μήνυμα!

Αντίθετα, στο δεύτερο χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ περισσότερο, όμως τα κατάφερε!
Θα ξεκινήσει φουριόζος και θα κάνει εύκολα το 3-2, με τον Μεντβέντεφ να έχει εφτά αβίαστα λάθη σε εκείνο το σημείο.

Ο Ρώσος προηγήθηκε με 4-3 κυριαρχώντας στα ράλι άνω των 8 πόντων και το ματς θα φτάσει στο 5-5 και στο 6-6. Κάνοντας μίνι μπρέικ μόλις στον πρώτο σερβίς του Ρώσου στο τάι μπρέικ, ο Τσιτσιπάς θα κερδίσει με 7-3 το τάι μπρέικ και κατ’ επέκταση το δεύτερο σετ (7-6), έπειτα από 1 ώρα και 25 λεπτά για να κάνει το 2-0 στα σετ, παρά την ανάκαμψη του Ρώσου από τα μέσα του σετ.

Ο Μεντβέντεφ θα μπει στο τρίτο σετ πολύ δυνατά, αλλά και πάλι θα έχουμε ντέρμπι για να φτάσουμε στο 4-4.

Ο ημιφιναλίστ του 2020 θα υπερασπιστεί το σερβίς του εύκολα για το 5-4, ο Μεντβέντεφ θα ισοφαρίσει σε 5-5, αλλά με ευκολία ο Τσιτσιπάς θα πάρει ξανά προβάδισμα στο σετ (6-5).

Επιστρέφοντας από το 40-0 στο σέρβις γκέιμ του Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς θα κάνει το μπρέικ και θα κερδίσει το παιχνίδι με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5), έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά αγώνα.