Επίδειξη δύναμης η Εθνική

ethniki polo

Επίδειξη δύναμης έκανε η ελληνική Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών στην πρεμιέρα του 11ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στο κολυμβητήριο «Ιάσων Ζηργάνος». Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διέλυσε τη Βρετανία με 27-4 και φυσικά αποθεώθηκε από τους Βολιώτες φιλάθλους που γέμισαν τις κερκίδες. Σήμερα στις 8 μ.μ. η Ελλάδα δίνει το κρίσιμο παιχνίδι με την Ρωσία. Σε περίπτωση νίκης σχεδόν θα έχει εξασφαλίσει την απευθείας είσοδο στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα ήταν το απόλυτο φαβορί κόντρα στη Βρετανία, αλλά αντιμετώπισε το παιχνίδι με τη δέουσα σοβαρότητα. Έτσι, δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο να φτάσει στην κατάκτηση των δύο πρώτων βαθμών (στις διοργανώσεις της FINA η νίκη δίνει δύο βαθμούς και όχι τρεις, όπως ισχύει στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα).

Η Εθνικής μας κολύμπησε πολύ και το κυριότερο δεν έδειξε να επηρεάζεται αρνητικά από την αλλαγή στους κανονισμούς και το γεγονός ότι πλέον οι παίκτριες στο νερό είναι έξι και όχι επτά.

Από την πρώτη περίοδο τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση και του Στέφανου Λέανδρου έδειξαν τις διαθέσεις τους με πολύ καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολύ γρήγορα, λοιπόν, το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι με τη λήξη του οκταλέπτου η Ελλάδα είχε σημειώσει πέντε γκολ, ενώ είχε δεχθεί μόλις ένα. Δύο ελληνικά τέρματα ήλθαν από τη θέση της φουνταριστού με τις Ξενάκη και Νιαρχάκου και τα υπόλοιπα από την περιφέρεια με τις Στ. Χαραλαμπίδη, Πλευρίτου και Ελευθεριάδου.

Το τυπικά γηπεδούχο συγκρότημα της Βρετανίας, που έχει τεχνικό τον Έλληνα Θεόδωρο Νούσιο, κατάφερε να μειώσει σε 1-5 με τέρμα της Γκράιμς σε επίθεση με παίκτρια παραπάνω.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ελλάδα εμφανίστηκε περισσότερο… ορμητική. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα σε τέσσερα λεπτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε σερί 7-0 με την Ξενάκη να σημειώνει τρία γκολ, εκ των οποίων δύο από θέση φουνταριστού και ένα σε κόντρα επίθεση. Σκόραραν ακόμη οι αδελφές Ιωάννα και Στεφανία Χαραλαμπίδη, η Χυδιριώτη και η Καλογεράκου προτού μειώσει η Γκράιμς, πάλι στον παραπάνω, σε 2-12. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +10 για την Ελλάδα (3-13), αφού πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα η Χυδιριώτη και η Γκράιμς, η μοναδική που μπορούσε να απειλήσει, κάπως, την ελληνική εστία.

Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε ο φρενήρης ρυθμός της ελληνικής ομάδας που έκανε επί μέρους σκορ 9-1. Στο διάστημα αυτό, για την Εθνική σκόραρε τρεις φορές η Πλευρίτου, δύο η Στ. Χαραλαμπίδη και η Ελευθεριάδου και από μία η Ξενάκη και η βολιώτικης καταγωγής Μαρία Πάτρα. Το βρετανικό γκολ ήλθε ξανά από την Γκράιμς.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με δύο γκολ στην κόντρα από τις Πλευρίτου και Ι. Χαραλαμπίδη, ενώ η Ελευθεριάδου με πέναλτι έγραψε το 4-25. Μία ακόμη ελληνική κόντρα ανέβασε τη διαφορά στο +22 (4-26) με την Ι. Χαραλαμπίδη, ενώ με τον ίδιο τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό 4-27 από την Καλογεράκου.

Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι από ελληνικής πλευράς σκόραραν και οι εννέα παίκτριες, πλην φυσικά των δύο τερματοφυλάκων.

Διαιτητές: Κολομίνας (Ισπανία), Μάρεϊ (Καναδάς).

Οκτάλεπτα: 1-5, 2-8, 1-9, 0-5.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ξενάκη (φουντ.), 0-2 Στ. Χαραλαμπίδη (περιφ.), 0-3 Πλευρίτου (περιφ.), 0-4 Ελευθεριάδου (περιφ.), 0-5 Νιαρχάκου (φουντ.), 1-5 Γκράιμς (π.π.).

2ο οκτάλεπτο: 1-6 Ξενάκη (φουντ.), 1-7 Ξενάκη (κόντρα), 1-8 Ι. Χαραλαμπίδη (κόντρα), 1-9 Ξενάκη (φουντ.), 1-10 Χυδιριώτη (περιφ.), 1-11 Στ. Χαραλαμπίδη, (περιφ.), 1-12 Καλογεράκου (περιφ.), 2-12 Γκράιμς (π.π.), 2-13 Χυδιριώτη (περιφ.), 3-13 Γκράιμς (π.π.).

3ο οκτάλεπτο: 3-14 Πλευρίτου (περιφ.), 3-15 Ξενάκη (φουντ.), 3-16 Στ. Χαραλαμπίδη (περιφ.), 3-17 Πλευρίτου (κόντρα), 3-18 Ελευθεριάδου (π.π.), 3-19 Ελευθεριάδου (π.π.), 4-19 Γκράιμς (περιφ.), 4-20 Στ. Χαραλαμπίδη (περιφ.), 4-21 Πλευρίτου (π.π.), 4-22 Πάτρα (περιφ.).

4ος οκτάλεπτο: 4-23 Πλευρίτου (κόντρα), 4-24 Ι. Χαραλαμπίδη (κόντρα), 4-25 Ελευθεριάδου (πεν.), 4-26 Ι. Χαραλαμπίδη (κόντρα), 4-27 Καλογεράκου (κόντρα).