Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή – Ο Βόλος επιβλήθηκε με 3-2 του Παναιτωλικού

Ύστερα από 49 μέρες ο Βόλος γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης. Οι «κυανέρυθροι» που είχαν να κερδίσουν από την 4η αγωνιστική τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό, επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από πέντε σερί ήττες, επικρατώντας εντός έδρας του Παναιτωλικού με 3-2, σ’ ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις και ανατροπές στο σκορ.
Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 0-1 με γκολ του Σανιά. Η αντίδραση του Βόλου ήρθε στο δεύτερο μέρος, όταν και γύρισε το ματς με τους Μουνίθ 55’ και Μάντζη 66’. Ο Παναιτωλικός παίζοντας με δέκα παίκτες (αποβλήθηκε στο 64’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σίεστεντ) ισοφάρισε με τον Αριγίμπι σε 2-2 στο 68’, με τον Βόλο να παίρνει τη νίκη με γκολ του Γέντρισεκ στο 78’.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μελίσσας, ενώ οι Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Τσοκάνης και Μπαλογιάννης κινούνταν στον άξονα, ο Μουνίθ είχε επιτελικό ρόλο στο παιχνίδι, με τους Τόρες, Ζοάο στα άκρα και τον Γέντρισεκ να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Παναιτωλικού, Μάκης Χάβος, επέλεξε να καθίσει κάτω από τα δοκάρια ο Γιαννακόπουλος (μοναδικός Έλληνας στην ενδεκάδα), ενώ η αμυντική τετράδα αποτελούνταν από τους Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (από τα δεξιά προς τα αριστερά). Οι Ταχάρ, Σίεστεντ έπαιξαν στον άξονα, ο Μιμίτο πιο μπροστά τους, ενώ την επιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Ντάλσιο, Αριγίμπι και Ντίας, με τον τελευταίο να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Κακός ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός ήταν σαφώς καλύτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα των «κυανέρυθρων», ενώ κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Μιμίτο στο 39’.
Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, έκαναν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις και για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσίασαν σημαντικές αδυναμίες στον ανασταλτικό τομέα.
Πάντως, το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση ήταν για τους γηπεδούχους στο 3’, με τον Ντεντάκη να πασάρει στον Μπαλογιάννη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου.
Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 7’ ο Αριγίμπι πάσαρε στον Ντίας, ο οποίος έκανε το πλασέ, με τον Μελίσσα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 11’ ο Ντίας από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Ντάλσιο, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ. Η μπάλα έφτασε στον Ταχάρ, σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιοβάνοβιτς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Βόλος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο ημίχρονο στο 13’.
Ο Ζοάο βγήκε τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο, από λάθος των παικτών του Παναιτωλικού, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
Από το 15’ έως το 35’ οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν φάσεις στο παιχνίδι, με τον Παναιτωλικό να βγαίνει, πάντως, επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Για να φτάσουμε στο 39’ όταν η ομάδα του Αγρινίου άνοιξε το σκορ. Ο Μιμίτο από τα αριστερά πάσαρε στον Ταχάρ, αυτός βρήκε τον Σανιά, μόνο στη δεξιά πλευρά και ο αμυντικός του Παναιτωλικού με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το «γύρισαν» το ματς οι «κυανέρυθροι»
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος παρουσιάστηκε διαφορετικός και μπήκε στο ματς αποφασισμένος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ο Μάντζης πέρασε στη θέση του Μπαλογιάννη, με στόχο η ομάδα να αγωνιστεί πιο επιθετικά και οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν γρήγορα να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 55’ ο Μουνίθ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιανακόπουλου, για να γράψει το 1-1.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-2, με τον Μελίσσα να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις. Ο Μιμίτο με σουτ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου, με την μπάλα να φτάνει στον Ντίας που έκανε το σουτ από κοντά, με τον Μελίσσα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 64’ ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Σίεστεντ και δύο λεπτά αργότερα, στο 66’ ο Βόλος έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Μουνίθ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάντζης στην καρδιά της άμυνας δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ, ο Μπάλμπι δεν κατάφερε να απομακρύνει, με την μπάλα να φτάνει πάλι στον Μάντζη που ψύχραιμα αυτή τη φορά έκανε το 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντέδρασαν στο 68’. Ο Αριγίμπι από τα αριστερά απέφυγε τον Μπαλογιάννη, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τσοκάνη και κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα για το 2-2.
Ο Βόλος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα στο ματς. Στο 78’ ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, ο Γιαννακόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, ο Ζοάο με κεφαλιά προσπάθησε να την στείλει προς την εστία, εκείνη έφτασε στον Γέντρισεκ που με νέα κεφαλιά στο κενό τέρμα έγραψε το 3-2.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χουάν Φεράντο διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Καλύβας (Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Σέζος (Αγρινίου)
Κόκκινη: 64’ Σιέστεντ
Κίτρινες: Τσοκάνης, Μουνίθ, Μάντζης, Μελίσσας-Σιέστεντ, Λουσέρο (46’ Μπάλμπι), Γιοβάνοβιτς
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46’ Μάντζης), Μουνίθ, Ζοάο, Τόρες (71’ Μαξ), Γέντρισεκ.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ντίας, Γκόμες (82’ Ρομάν), Μιμίτο (67’ Τσιγγάρας), Σανιά, Σιέστεντ, Ταχάρ, Αριγίμπι.