Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Τοξότης

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Ακρόπολη, ο Τοξότης επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα της Νέας Δημητριάδας διόρθωσε εκείνο το «στραβοπάτημα» κερδίζοντας την Αγχίαλο στο γήπεδό της με 1-0.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τον Τοξότη, που έχει ακόμη μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Έτσι, βρίσκεται στην 9η θέση με 10 πόντους. Αντίθετα, η Αγχίαλος έμεινε στους πέντε βαθμούς με μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες, ενώ κατέχει την 11η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Κυριάρχησαν τα δυνατά -αλλά όχι αντιαθλητικά- μαρκαρίσματα και φαινόταν ότι η ομάδα που θα πετύχει πρώτη γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη. Αυτό και έγινε όταν στο 75ο λεπτό ο Παναγιώτου έβγαλε ασίστ για τον Ζαφειρίου που πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 0-1.

Σύμφωνα με τους ανθρώπους της Αγχιάλου, θα έπρεπε να τους δοθεί πέναλτι στο 70ο λεπτό για χέρι αμυνομένου σε κεφαλιά του Αποστολίδη, ενώ θεωρούν ότι κακώς δεν δόθηκε τίποτα σε μαρκάρισμα του Μπράνου στον Μωυσίδη, το οποίο ήταν εκτός της περιοχής.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Χαλιμούρδας, Μαγιόγλου (82’ Σγατζής), Αποστολίδης, Γούτσιος, Τσάκαλος (27’ λ.τρ. Μωυσίδης), Δεμίρης (88’ Λαΐνας), Πρίφτι, Πάσχος, Δημακόπουλος, Σίμος.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Λάμπρου, Ιωάννου, Σκλαπάνης Λέτσος (60’ Ζαφειρίου), Μάστορας, Βαλωτής (85’ Γιαννακούρας), Κόντρα (77’ Γιωτόπουλος), Κωνσταντάκος.