Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Σαρακηνός – Κέρδισε 0-1 την Αγία Άννα που φωνάζει για τη διαιτησία

Ο Σαρακηνός επέστρεψε στις επιτυχίες. Πέρασε με νίκη 0-1 από την έδρα της Αγίας Άννας, η οποία διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία του κ. Ευαγγελιά (αντικατέστησε τον αρχικά ορισθέντα Χαλβατζάκο) και των βοηθών Δ. Σακκά και Καρακίτσιου.

Μόλις στο 10’ ο Τζίκας προσπάθησε να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, όμως, τον πρόλαβε αμυνόμενος. Στο 15’ ο Θαλασσινός κέρδισε πέναλτι στην προσπάθειά του να περάσει παίκτη της Αγίας Άννας, με τον διαιτητή κ. Ευαγγελιά να δίνει πέναλτι για χέρι και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται, καθώς θεώρησαν πως η μπάλα βρήκε στα πλευρά του ποδοσφαιριστή τους. Στο ίδιο λεπτό, ο Τζίκας εκτέλεσε εύστοχα την «εσχάτη των ποινών», γράφοντας το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο 18’ ο Σέττος δέχθηκε ένα μαρκάρισμα στην αντίπαλη περιοχή, με ρέφερι να θεωρεί πως δεν υπήρξε κάτι το μεμπτό και να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ οι άνθρωποι της Αγίας Άννας υποστηρίζουν πως υπήρξε καθαρή ανατροπή του ποδοσφαιριστή τους. Δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Ανέστη Μαστακούλη απέκρουσε ο Αϊντίνι, ενώ το πλασέ του Τσιουρέλη στο 44’ κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 70’, ο Βέργος αποβλήθηκε, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται και γι’ αυτή την απόφαση. Μετά από δύο λεπτά, ο Αντωνίου σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Αϊντίνι του είπε «όχι», αποκρούοντας τη μπάλα, ενώ στο 75’, ο Ανέστης Μαστακούλης, έβγαλε ωραία σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με τον Αλ Χασάν Σουμά να μην μπορεί να πλασάρει από κοντά. Στο 78’ το σουτ που επιχείρησε ο Πατσής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων και έτσι χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σουμά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα και έτσι αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Στην τελευταία καλή φάση του αγώνα στο 88’, η Αγία Άννα «άγγιξε» την ισοφάριση. Ο Χατζητρακόσιας εκτέλεσε απευθείας, το φάουλ, που είχε κερδίσει νωρίτερα, η ομάδα του, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Γράντα. Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές σε μία δύσκολη έδρα.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Χατζητρακόσιας, Δημολιός, Βέργος, Καλαμίδας, Νασιακόπουλος, Τσιουρέλης, Ζάγκας (65’ Τσουκάλης), Σέττος, Ματθαίου, Τζοβάρας.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γ. Μαστακούλης, Πατσής, Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Α. Μαστακούλης, Τζίκας, Αντωνίου (82’ Στύλλας), Σουμά, Θαλασσινός.