Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πύρασος νίκησε 2-0 τον Σαρακηνό

Μετά τις ήττες του από τον Γ.Σ. Αλμυρού και τον Τοξότη ο Πύρασος επέστρεψε στις επιτυχίες. Το συγκρότημα του Δημήτρη Φραγκούλη επιβλήθηκε 2-0 του Σαρακηνού στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη για τους περσινούς νταμπλούχους και αντίστοιχα η πέμπτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους προχθεσινούς τους αντιπάλους.

Ο Πύρασος μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς χάνοντας διπλή ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ροτζέριο με σουτ από το ύψος της περιοχής είδε τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Γκαραβέλας έπιασε το σουτ, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 23’ ο Τσιότρας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο σωστά τοποθετημένος Καρακασίδης μπλόκαρε.

Ο Πύρασος άνοιξε το σκορ στο 34’ με ένα όμορφο τέρμα. Ο Κατσιγιάννης έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και επιχείρησε το σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε εντός της εστία για το 1-0. Λίγο αργότερα ο Κατσιγιάννης ζήτησε και πέναλτι για μαρκάρισμα που του έγινε εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής Ρίζος έδωσε συνέχεια στο ματς.

Ο Σαρακηνός προσπάθησε να φέρει τον αγώνα στα ίσα, αλλά καμία από τις επιθέσεις του δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελαν οι άνθρωποί του. Στον αντίποδα, ο Πύρασος βρήκε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη. Ήταν στο 55’ όταν ο Ροτζέριο τροφοδότησε τον Γκαραβέλα. Αυτός από δεξιά έδωσε τον Καραγιώργο που σούταρε, με τον Καρακασίδη να αποκρούει. Όμως ο Γκαραβέλας πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Καραγιώργο.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας, Νίνος, Κόκκας, Τσάμης, Τσιότρας, Κατσιγιάννης (90’ Γκάτσος), Ροτζέριο, Καραγιώργος (72’ Φουρκιώτης), Θεοδωρόπουλος, Γκαραβέλας (77’ Μπουμπούκης).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Δημόπουλος, Μπόλης (64’ Ράπτης), Τσιάνος, Σταματίου, Πρίφτι, Μπέικος (64’ Σπύρου), Καλαμάτας (87’ Σύρος), Γκλαβίνης (72’ Μπαρλαγιάννης), Κατής (64’ Βαρβέκης), Καλλιακούδας.