Επέστρεψε στις επιτυχίες η Νίκη, 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Νίκη, με τους «κυανόλευκους» να επικρατούν με 1-0 του Αστέρα Βλαχιώτη στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης για την 13η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 22’ ο Λούκας Γκαρσία, με εκτέλεση πέναλτι.

Η Νίκη ήταν σαφώς ανώτερη στο παιχνίδι, έχασε κι άλλες ευκαιρίες και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς που του επιτρέπουν να ανασάνει βαθμολογικά.

Η Νίκη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης προσπάθησε και επέβαλε τον ρυθμό της, ασκώντας πίεση στα καρέ του Αστέρα. Έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Ροχάνο στο 7’ και στο 19 και με τον Ντομίνγκεθ στο 14’, για να κερδίσει πέναλτι στο 21’. Ο Ροχάνο ανατράπηκε από τον Παϊτέρη, ο Λούκας Γκαρσία ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», γράφοντας το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς στο 41’ ο Ντομίνγκεθ δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον Παϊτέρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από τον Αστέρα, ενώ έχασε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες να φτάσει στο 2-0, με τους Γκαρσία στο 62’, Γκονζάλες στο 66’ και Τσιώλη στο 84’, δίχως όμως να έρθει το δεύτερο τέρμα.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας)
Βοηθοί: Μηνούδης (Πιερίας), Μάνασης (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Καλύβας (Ευρυτανίας)
Κίτρινες: Αργύρης, Ροχάνο, Τσιμπούκας- Καρβούνης, Κορνέζος, Πατσαρούχας, Παπουλής.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιόζης, Καλουτσικίδης, Τζοβάρας, Αργύρης, Τσιμπούκας, Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (46’ Κρουθ), Γκονζάλες (75’ Τσιώλης), Γκαρσία (85’ Μπαλάφας), Ροχάνο (90’ Μπιτσάκος)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ: Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας (63’ Τουλίκας), Μάγκας, Κορνέζος, Νικολάου, Καρβούνης (50’ Καλλέργης), Μπρακαμόντε (46’ Πατσαρούχας), Παπουλής, Παλιάτσος (38’ λ.τρ. Βερνάρδος), Μάρτσεφ.