Έπεσε πάνω σε «Κέρβερο» η Νίκη – Έχασε 1-0 από τον Αιολικό που είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακα Σφύρλα

Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας έμεινε η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» αντιμετώπισαν στη Μυτιλήνη τον Αιολικό για την Γ’ φάση του θεσμού και ηττήθηκαν 1-0, με το γκολ που σημείωσε ο Σοφιάνης στο 14ο λεπτό. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Νίκος Σφύρλας. Με σπουδαίες αποκρούσεις στο ενεργητικό του αποδείχθηκε πραγματικός «Κέρβερος» για την εστία του. Από την άλλη, «μοιραίος» ήταν ο Δημήτρης Καπός, ο οποίος έχασε πολλές ευκαιρίες για την βολιώτικη ομάδα.
Το παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών ως το τελευταίο του λεπτό.
Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν την πρόκριση με πάθος, που εν τέλει την πήρε ο Αιολικός. Έτσι, στην επόμενη φάση θα είναι αυτός που θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Ως ομάδα ανώτερης κατηγορίας η Νίκη ήθελε να προχωρήσει στο Κύπελλο. Όμως πρώτος στόχος παραμένει το πρωτάθλημα και επειδή ακολουθεί ένα ακόμη μακρινό ταξίδι (την Κυριακή οι «κυανόλευκοι» παίζουν στη Ρόδο με τον Ιάλυσο), κάποιοι παίκτες έμειναν στον Βόλο μια και ο Ισαάκ Χοβέ δεν ήθελε να καταπονηθούν.

Πρόκειται για τον βασικό τερματοφύλακα Μάνο Αποστολίδη και τους Λούκας Γκαρσία, Αντόνιο Ροχάνο. Εκτός αποστολής έμειναν και οι τραυματίες Κ. Κυριακίδης, Βοσνιάδης, Μπαλάφας, Λίτσιος. Έτσι, δεν συμπληρώθηκε 18άδα (η αποστολή είχε μόλις 16 παίκτες, μεταξύ των οποίων και ο 15χρονος Χρήστος Σταΐδης), ενώ η αρχική ενδεκάδα είχε την εξής μορφή:
Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Παπαδόπουλος. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Παγώνης και το αριστερό ο Σ. Κυριακίδης, ενώ οι Αλιατίδης και Βοσκόπουλος ήταν οι δύο στόπερ. Το δίδυμο των ανασταλτικών μέσων συνέθεταν οι Μπιτσάκος και Καμπαγέρο, ενώ μπροστά τους στον άξονα με ρόλο οργανωτή ήταν ο Ιορδανίδης. Οι Τσιώλης (δεξιά) και Μασκουνιάν (αριστερά) επιχειρούσαν από τα άκρα και ο Καπός τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Πάντως, αξίζει να αναφέρουμε ότι και ο Αιολικός είχε αρκετές απουσίες, αφού για διαφόρους λόγους ο τεχνικός Γιάννης Γεωργαράς δεν είχε στη διάθεσή του, τους Βρονταρά, Βαλιό, Καλαφάτη, Λαζαρίδη, Ματάι και Κολόμπο.

Με τυχερό γκολ προηγήθηκε ο Αιολικός
Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική στο ματς. Ήταν στο 5ο λεπτό όταν ο Κατσίκης έκανε το σουτ, το οποίο δεν είχε πολλή δύναμη και κατέληξε άουτ, με τον Παπαδόπουλο να ελέγχει τη φάση, χωρίς να ανησυχεί.
Στο 14’ ο Αιολικός άνοιξε το σκορ με έναν αναπάντεχο και αρκετά τυχερό τρόπο. Η ομάδα της Μυτιλήνης κέρδισε ένα φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα. Ο Μπουρούς προσπάθησε να σουτάρει, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε. Εκείνη πήρε περίεργη τροχιά, η άμυνα της Νίκης «κόλλησε» και ο αφύλακτος Σοφιάνης από τη μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Οι «κυανόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ που καταλογίστηκε εις βάρος τους, αλλά ο διαιτητής Κατοίκος έδειξε σέντρα. Μία ακόμη καλή στιγμή είχε ο Αιολικός στο 18’ με το σουτ του Σοφιάνη που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Μετά το εικοσάλεπτο η Νίκη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 22ο λεπτό είχε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Τσιώλης έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια από την αριστερή πλευρά. Μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπάρκα και κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ Σφύρλα.
Νέα καλή στιγμή για τους «κυανόλευκους» του Βόλου στο 24’ με τον Μασκουνιάν να κάνει το γύρισμα και τον Μπιτσάκο να πιάνει το σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Για τον Αιολικό, ο Τσομπανέλλης -που λίγο νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον σκόρερ Σοφιάνη, ο οποίος τραυματίστηκε- έκανε το σουτ στο 34’ με τη μπάλα να περνά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Τσομπανέλλης σούταρε ξανά, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.
Η Νίκη έχασε τη σημαντική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 45’+1 όταν ο Ιορδανίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Έτσι, ολοκληρώθηκε το α’ μέρος, που ήταν ισορροπημένο όσον αφορά την απόδοση των δύο ομάδων, αλλά βρήκε τον Αιολικό να προηγείται με ένα γκολ που είχε αρκετή δόση τύχης.

Μεγάλες ευκαιρίες η Νίκη στο τελευταίο μισάωρο
Ο Αιολικός λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 47’ ο Μπουρούς ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Καμπαγέρο. Στο 56’ ο Ιορδανίδης επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, όμως είδε τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα σουτ του Τσιπά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.
Οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να διαχειριστούν το προβάδισμα που είχαν, ενώ η Νίκη δυσκολευόταν στο να κρατήσει τη μπάλα και έτσι να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση. Ουσιαστικά, προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με ατομικές προσπάθειες.
Θέλοντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του μεσοεπιθετικά, στο 61’ ο Ισαάκ Χοβέ έριξε στο ματς τους Ντομίνγκεθ και Κρουθ, αντί των Μπιτσάκου και Ιορδανίδη. Ο Ισπανός δικαιώθηκε για την επιλογή του, αφού η Νίκη ανέλαβε τα «ηνία» του παιχνιδιού στο τελευταίο μισάωρο και έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την βολιώτικη ομάδα ήρθε στο 63’ με τον Μασκουνιάν να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Σφύρλα, αλλά να μην μπορεί να τον «νικήσει». Ο τερματοφύλακας του Αιολικού απέκρουσε με το… στήθος. Στο 68’ ήταν η σειρά του Καπού να φτάσει κοντά στο γκολ. Όμως ο Σφύρλας του το αρνήθηκε, αποκρούοντας με το πόδι αυτή τη φορά.
Ο Καπός αποδείχθηκε μοιραίος για τη Νίκη, χάνοντας τρεις ακόμη τεράστιες ευκαιρίες, με τον Σφύρλα να αναδεικνύεται σε «ήρωα» για τον Αιολικό. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε και πάλι με το πόδι το πλασέ του σέντερ φορ των Βολιωτών, στο 81ο λεπτό, σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Στο 84’ οι δύο παίκτες βρέθηκαν για μία ακόμη φορά… αντιμέτωποι με τον Σφύρλα να αποκρούει ξανά το πλασέ του Καπού.

Σε μία ξαφνική αντεπίθεση του Αιολικού στο 89’ ο Τσιπάς έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε. Όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τη Νίκη. Ωστόσο, της παρουσιάστηκε και νέα μεγάλη ευκαιρία. Ήταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν για μία ακόμη φορά ο Καπός έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλεονεκτική θέση. Προσπάθησε να σκοράρει και να εξιλεωθεί για τα προηγούμενα χαμένα τετ-α-τετ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, με τους ανθρώπους της Νίκης να μην μπορούν να πιστέψουν πως ο αγώνας αυτός δεν πήγε τουλάχιστον στην παράταση.
Κίτρινες: Κατσίκης, Παλαμουτσής, Σφύρλας-Παγώνης, Καμπαγέρο.
Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών).
Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών), Παγουρτζής (Πειραιώς).
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Σφύρλας, Αγριμάκης, Κρητικός, Σπόλιαριτς (69’ Αλαγιάννης), Μπουρούς, Σοφιάνης (30’ λ.τρ. Τσομπανέλλης), Μπάρκας, Παρέλλης (85’ Αντωνάκας), Κατσίκης, Παλαμουτσής, Τσιπάς.
ΝΙΚΗ: Παπαδόπουλος, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (61’ Ντομίνγκεθ), Τσιώλης, Ιορδανίδης (61’ Κρουθ), Μασκουνιάν, Καπός.

Ο Ρούσσος «σφυρίζει» στο Ιάλυσος-Νίκη
Στο «Οικονομίδειο» δημοτικό στάδιο Ιάλυσου Ρόδου δοκιμάζεται την Κυριακή (3 μ.μ., η Νίκη, για την 4η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ. Αντίπαλός της ο Ιάλυσος, με τους «κυανόλευκους» να θέλουν το θετικό αποτέλεσμα. Η ΚΕΔ/ΕΠΟ όρισε ως διαιτητή του συγκεκριμένου παιχνιδιού τον Θανάση Ρούσσο της ΕΠΣ Κορινθίας. Βοηθοί του θα είναι οι Θανάσης Μπουρτζοβίτης και Νίκος Τριαντάφυλλος, που επίσης ανήκουν στην ΕΠΣ Κορινθίας. Ο Αναστάσιος Γιαννούκας της ΕΠΣ Δωδεκανήσου θα είναι ο 4ος διαιτητής, ενώ χρέη παρατηρητή διαιτησίας ανατέθηκαν στον Γιάννη Τζίκα της ΕΠΣ Μακεδονίας. Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ 3.