«Έπεσε» με… ψηλά το κεφάλι – Υποβιβάστηκε η Νίκη στη Γ’ Εθνική μπάσκετ υστερώντας στην τετραπλή ισοβαθμία

Η 13η νίκη, 92-70 επί του Εσπέρου Λαμίας, δεν στάθηκε …τυχερή, αφού στο φινάλε της Β’ Εθνικής στο 2ο όμιλο, κέρδισαν όλες οι ομάδες που πάλευαν για τη σωτηρία και έτσι, η Νίκη υποβιβάζεται, υστερώντας στην τετραπλή ισοβαθμία!
Η βολιώτικη ομάδα μπήκε σε μειονεκτική θέση την τελευταία αγωνιστική, αφού ήξερε ότι δεν της έφθανε δική της επιτυχία. Περίμενε ένα δώρο σε τρία άλλα ματς, το οποίο όμως δεν ήρθε, αφού Γ.Σ. Φαρσάλων, Γέφυρα και Στρατώνι έπαιζαν με αδιάφορους βαθμολογικά αντιπάλους και κέρδισαν. Έτσι, η Νίκη με ρεκόρ 13-17 και ισοβαθμώντας με τις προαναφερθείσες, επιστρέφει στη Γ’ Εθνική, διότι έχει τους λιγότερους βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Πάντως, η χθεσινή ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας ήταν σχεδόν εορταστική. Κι αν κάποιος ουδέτερος δεν γνώριζε τη βαθμολογική κατάσταση, ίσως να υπέθετε ότι η Νίκη σημείωνε μία σημαντική επιτυχία. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι φίλαθλοι που ήταν για ακόμη μία φορά σε μεγάλο αριθμό, χειροκροτούσαν και τραγουδούσαν για την αγαπημένη τους ομάδα, ενώ μετά τη λήξη, ο Μπάμπης Τουτουτζόγλου, αφού ασπάστηκε έναν-έναν τους αθλητές και τους προπονητές (ορισμένοι μάλιστα βουρκωμένοι και με δάκρυα στα μάτια), ήταν αυτός που παρότρυνε κι οδήγησε τους «κυανόλευκους» να φωνάξουν «Νίκη» πιασμένοι όλοι χέρι-χέρι μπροστά στο κοινό τους. Με άλλα λόγια, αποθέωση για τα μέλη της Νίκης από τους φιλάθλους τους, που αναγνώρισαν την τεράστια προσπάθεια που έγινε καθ’ όλη τη σεζόν.
Το γνωστό τραγούδι «είμαστε ακόμη ζωντανοί, στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα, κι αν μας αντέξει το σχοινί θα φανεί στο χειροκρότημα» ακούστηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου, λίγο πριν το τζάμπολ και πράγματι, η Νίκη μπορεί να έχασε την κατηγορία, κέρδισε όμως το ζεστό χειροκρότημα που επιβεβαίωσε τη δυναμική που ανέπτυξε τελευταία το τμήμα μπάσκετ και την ηθική αναγνώριση του μεγάλου αγώνα.

Δυναμική παρουσία έδωσε ο κόσμος της Νίκης στο χθεσινό παιχνίδι με τον Έσπερο

Όσον αφορά στον αγωνιστικό τομέα, αφού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα 100 χρόνια από την ποντιακή γενοκτονία, το ματς κρίθηκε από τα πρώτα λεπτά. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν 12-3 στο 2:30 έχοντας μία άνευ προηγουμένου ευστοχία. Η διαφορά έφθασε στους 19 πόντους (27-8) και το δεκάλεπτο τελείωσε 32-17, διάστημα που ο Θωμάς Καραγεώργος σημείωσε 13 πόντους με 2/2 δίποντα (από κοντά ύστερα από δικά του επιθετικά ριμπάουντ) και 3/3 τρίποντα σε 8:37. Ο Γιωτόπουλος προερχόμενος από τον πάγκο, πέτυχε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και τον ακολούθησε ο Φρουσκλιάς. Η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ διαμορφώθηκε 37-16, η μέγιστη τιμή της ήταν στο 47-25 και το ημίχρονο έκλεισε 55-36. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 20 λεπτά, η Νίκη είχε 11/17 δίποντα και 10/15 τρίποντα, ποσοστά αν μη τι άλλο εξαιρετικά. Ο Γιωτόπουλος έφθασε στα 4/4 τρίποντα πριν αστοχήσει στο πέμπτο, ενώ από νωρίς έπαιξαν σχεδόν όλοι οι αθλητές. Από την άλλη, ο Έσπερος αγωνίστηκε χωρίς άγχος, ελεύθερα και σουτάροντας πολλά περιφερειακά σουτ, με 5/19 έξω από τα 6,75 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό η γηπεδούχος ομάδα, όμως είχε σταθερά μεγάλη διαφορά. Με σερί 0-9, ο σύλλογος της Λαμίας πλησίασε 62-51 στο 27:13, αλλά χωρίς να κλείσει την ψαλίδα σε μονοψήφιο αριθμό, διότι ο Τάσσος σκόραρε δύο συνεχόμενα καλάθια, το δεύτερο μάλιστα από ωραία ασίστ του Τασιούδη. Ο Βερτζάγιας με τρίποντο έκανε το 69-54, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο 71-54 με καλάθι του ίδιου παίκτη. Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε 10 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο με σχεδόν άριστα ποσοστά. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία. Ξεχώρισε το καλάθι του Στέφανου Διγενή με το οποίο η Νίκη προηγήθηκε 81-64 στο 35:27, καθώς επιτεύχθηκε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, η ελεύθερη βολή που πέτυχε ο Γιαλαμάς κάνοντας το 87-69 και το δίποντο με το ένα χέρι του Αναγνωστίδη, ο οποίος επίσης βρέθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή αγώνα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καρπέτης με τρίποντο, το 14 των Βολιωτών στο χθεσινό ματς. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο τραυματίας Κουτίνας.

Ο Θωμάς Καραγεώργος σουτάρει υπό την πίεση του Παπαργυρόπουλου

Η Νίκη υποβιβάστηκε με ρεκόρ 13-17, όταν πέρυσι η ομάδα που κατέλαβε την αντίστοιχη θέση είχε 9-19. Κέρδισε στο δεύτερο γύρο Αγρίνιο και Ελευθερούπολη, δηλαδή τις ομάδες που διεκδίκησαν το δεύτερο εισιτήριο ανόδου μέχρι την τελευταία στιγμή, ωστόσο παράλληλα ηττήθηκε από τις δύο τελευταίες. Σίγουρα η προσπάθειά της αδικήθηκε από τα αποτελέσματα και πλήρωσε την αδυναμία της να κερδίσει μακριά από τη Νέα Ιωνία, όπου είχε μόλις δύο διπλά (στη δεύτερη και την τελευταία έξοδό της κι αφού ενδιάμεσα μεσολάβησαν έξι μήνες χωρίς νίκη) αν και πολλά παιχνίδια τα έχασε στον πόντο ή με πολύ μικρή διαφορά στις λεπτομέρειες. Καθοριστική ήττα ήταν αυτή εντός από τη Γέφυρα στα τέλη Μαρτίου, ενώ να σημειώσουμε, ότι δεν είχε θετικά αποτελέσματα η πρώτη αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, η παρουσία του Γρηγόρη Γιασσάρη. Ο Λάμπρος Πρέκας είχε ρεκόρ 6-6 (μετά από αρχικό 5-1), ο Γρηγόρης Γιασσάρης 2-6 και ο Σπύρος Στρατίκης που ανέλαβε μαζί με τον Παναγιώτη Νάνη στις αρχές Μαρτίου σημείωσαν 5 νίκες και 5 ήττες.

Δεκάλεπτα: 32-17, 55-36, 71-54, 92-70

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 13 (2/3δ., 3/5τρ., ριμπ.2-2), Βερτζάγιας 12 (2/4δ., 2/3τρ., ριμπ.1-0), Καρπέτης 3 (1/2τρ., ριμπ.2-0), Αναγνωστίδης 2 (0/2β., 1/1δ., ριμπ.0-1), Αναγνωστόπουλος 6 (3/5δ., 0/2τρ., ριμπ.0-1), Γιωτόπουλος 14 (1/1δ., 4/7τρ., ριμπ.1-0), Γιαλαμάς 1 (1/2β., 0/1τρ.), Τσαβές 2 (1/1δ., ριμπ.2-0), Τασιούδης 2 (1/2δ., 0/3τρ., ριμπ.3-0), Τσώλης 3 (1/1β., 1/2δ., 0/2τρ., ριμπ.2-1), Τάσσος 10 (5/6δ., 0/1τρ., ριμπ.4-0), Φρουσκλιάς 15 (2/2β., 2/5δ., 3/6τρ., ριμπ.4-2), Διγενής 7 (2/3δ., 1/2τρ., ριμπ.2-1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Τσουκαλαδέλης): Ψυχούλης 6 (1), Ρούζιος 7 (1), Τριανταφυλλίδης 2, Πάππος 3 (1), Κατσαρές 7, Παπανικολάου 5 (1), Παπαργυρόπουλος 9, Μαντζούκας 10 (2), Κουνάνος 1, Αργύρης 4 (1), Τεπετίδης 7 (1), Ολύμπιος 8 (2).

«Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό»

Η διοικούσα επιτροπή μπάσκετ της Νίκης Βόλου σε ανακοίνωσή της ανέφερε χαρακτηριστικά: «Όταν πέφτεις ηρωικά μαχόμενος, δεν υπάρχει απογοήτευση ή στεναχώρια, αλλά μόνο αισιοδοξία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που στήριξε την ομάδα όλη τη χρονιά κι ήταν ο στυλοβάτης κι εμψυχωτής μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους παίκτες και σε όλους τους προπονητές, τον Νίκο Τοπούζη γενικό διευθυντή της ομάδας, που με τις γνώσεις και την εμπειρία του, συνέδραμε σε μία κρίσιμο περίοδο, καθώς και στους δημοσιογράφους που βρίσκονταν δίπλα μας. Ήταν μια δύσκολη χρονιά που δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Παλέψαμε κι αγωνιστήκαμε με πάθος σε όλα τα παιχνίδια. Πλέον ηρεμούμε και βλέπουμε τα επόμενα βήματά μας».

Φοβερό φινάλε στο Αγρίνιο

Το δεύτερο εισιτήριο ανόδου κρίθηκε κυριολεκτικά στο …παρά ένα. Σε ένα γήπεδο που «κόχλαζε» στο Αγρίνιο, και απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε τη νίκη για να πάρει την απευθείας άνοδο στην Α2, ο καλύτερος παίκτης του πρωταθλήματος Σωτήρης Καραποστόλου είπε την τελευταία λέξη. Ενώ απέμεναν 2” για τη λήξη, ύστερα από επαναφορά από τα πλάγια, πήρε την μπάλα κοντά στο καλάθι, γύρισε και ευστοχώντας σε δύσκολο σουτ, έδωσε τη νίκη στην Ανατόλια και παράλληλα …έστειλε την Ελευθερούπολη στην Α2.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής είναι τα εξής:

16) Μακεδονικός (1936-2273) 35

*Οι Ικαροι Σερρών έχουν ένα μηδενισμό και -1 βαθμό.

ΦΩΤΗΣ ΓΑΛΟΥΣΗΣ

Κεντρική φωτό: Διοίκηση και παίκτες ευχαρίστησαν τον κόσμο της Νίκης για την συμπαράσταση όλη τη χρονιά