«Επεσε» με 77-89 η Ελλάδα στην αναμέτρηση με τη Φιλανδία

Παρά το γεγονός ότι μείωσε τη διαφορά στο τέλος η Εθνική δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στο Ευρωμπάσκετ, μετά από δύο διαδοχικές «σφαλιάρες» από Γαλλία και Σλοβενία.

Η «γαλανόλευκη» (ρεκόρ 1-3) δεν ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Φινλανδία, «έπεσε» με το τελικό 77-89, για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου και πλέον αύριο (6/9, 17:30), απέναντι στην Πολωνία, καλείται για τη… μετάλλαξη της σε άμυνα και επίθεση, προκειμένου να… αρπάξει την τέταρτη θέση και το «εισιτήριο» για την Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση. Σε διαφορετική περίπτωση, η Εθνική επιστρέφει στη χώρα μας.

Η άμυνα αποτέλεσε… άγνωστη λέξη στο παιχνίδι της Εθνικής, η επίθεση ήταν κάτω του μετρίου και η αναμέτρηση είχε χρίσει από τα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον θριαμβευτή, ο οποίος επιβεβαιώθηκε μετά από 40 λεπτά αγώνα και 40 λεπτά γεμάτα απαισιοδοξία από την έμφάνιση των Ελλήνων διεθνών, ακόμα κι όταν άγγιξαν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 και μειώνοντας σε 65-69 στο 36΄. Τι ακολούθησε; Αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη, τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον πάγκο της Εθνικής, τρίποντο-μαχαιριά του Μάρκανεν και τέλος… Στα αρνητικά… highlight; Το σκληρό αντιαθλητικό φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Λάουρι Μάρκανεν περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη και με το σκορ στο 74-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-45, 52-67, 77-89

Πηγή: The TOC