Επανήλθε στις επιτυχίες ο Ρήγας – Επικράτησε 2-1 της Ακρόπολης εκτός έδρας

Στο δρόμο των επιτυχιών επανήλθε ο Ρήγας Φεραίος, ο οποίος κέρδισε στο Σέσκλο την τοπική Ακρόπολη με 2-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Αποστόλης Ιωάννου και Αχιλλέας Νασιακόπουλος, ενώ πέναλτι απέκρουσε ο τερματοφύλακάς τους Αποστόλης Καλαϊτζίδης. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Σπύρος Κ. Γκάγκας, σκοράροντας κατά της πρώην ομάδας του.

Το ζητούμενο για τον Ρήγα ήταν να έβγαζε αντίδραση μετά τις ήττες του από Αίαντα και Σαρακηνό και αυτό συνέβη στο προχθεσινό παιχνίδι. Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου ήταν σοβαροί και πειθαρχημένοι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, γνωρίζοντας ότι ένα ακόμη «στραβοπάτημα» θα τους άφηνε πολύ πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος. Έτσι, κατάφεραν να πάρουν το «διπλό» σε μία από τις δύσκολες έδρες της Α’ ΕΠΣΘ.
Οι Βελεστινιώτες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό και στο 15’ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα Κοντογιάννη να αποκρούει. Όμως, πέντε λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα: Ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Γκίνης σούταρε στο δοκάρι, οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν και ο Ιωάννου με κοντινό σουτ έγραψε το 0-1.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Γουτούλης σέντραρε και ο Σέττος έκανε την προβολή, αλλά ο Κοντογιάννης μπλόκαρε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό δόθηκε πέναλτι στην Ακρόπολη για ανατροπή του Τσουκάλη από τον Αλμασίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παγώνης, αλλά ο Απ. Καλαϊτζίδης απέκρουσε. Έτσι, το 0-1 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού τα σουτ των Σέττου (35’) και Αραμπατζή (42’) δεν βρήκαν στόχο.
Με την έναρξη του β’ μέρους (46’) οι άνθρωποι του Ρήγα ξεσηκώθηκαν ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Γουτούλη, με τον διαιτητή Σαρρή να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Στο 55’ σημειώθηκε το 0-2: Η φάση ξεκίνησε από τον Γουτούλη, που απέφυγε δύο αντιπάλους και σέντραρε από τα δεξιά. Η μπάλα έφτασε στον Νασιακόπουλο, που γύρισε ωραία το σώμα του αποφεύγοντας το μαρκάρισμα αντιπάλου και πλάσαρε εύστοχα.

Στο τελευταίο μισάωρο η Ακρόπολη έγινε πιο επιθετική και στο 61’ είχε καλή φάση όταν η κεφαλιά του Αξιώτη πέρασε λίγο άουτ. Στο 82’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ με τον Σπ. Κ. Γκάγκα, που από κοντά έκανε την καρφωτή κεφαλιά και ανάγκασε τον Απ. Καλαϊτζίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά, ο Σπ. Κ. Γκάγκας σκόραρε με προβολή στο 89’ και μείωσε σε 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Κοντογιάννης, Ζάγκας, Φώτου (65’ Πασσιάς), Σπ. Κ. Γκάγκας, Τ. Κολυμήτρας, Κ. Κολυμήτρας, Σπ. Δ. Γκάγκας, Αξιώτης, Τσουκάλης, Παγώνης (46’ Μόσιος), Φουρκιώτης.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Καψιώτης, Ιωάννου, Ράπτης, Αλμασίδης, Σουγκάρης, Γκίνης, Γουτούλης (83’ Ζωγράφος), Αραμπατζής, Νασιακόπουλος, Σέττος (73’ Κατσούδας).