Εντυπωσιακή η Σάκκαρη προκρίθηκε στον ημιτελικό του US Open

Μεγάλη νίκη για την Μαρία Σάκκαρη η οποία πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του US Open.

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της Καρολίνα Πλίσκοβα την οποία κέρδισε με 2-0 σετ, (6-4, 6-4) σε 1 ώρα και 24 λεπτά.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια η οποία δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του ματς. Πιο εύκολα από τι πιθανώς να περίμενε και η ίδια, η Σάκκαρη επιβλήθηκε της Πλίσκοβα με 6-4, 6-4 μέσα σε κάτι λιγότερο από μιάμιση ώρα!

Δυναμική είσοδος στο πρώτο σετ
Η Σάκκαρη μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο κεντρικό γήπεδο και δεν άφησε στιγμή το νο4 της παγκόσμιας κατάταξης να βρει ρυθμό και να την δυσκολέψει. Στο τρίτο μόλις γκέημ του ματς, η Σάκκαρη θα κάνει το πρώτο και μοναδικό μπρέηκ του πρώτου σετ. Στη συνέχεια, η ίδια ήταν αλάνθαστη από τη γραμμή του σερβίς και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Μάλιστα έχασε μόλις 2 πόντους σε ολόκληρο το σετ στο δικό της σερβίς!

Οι winners για την Μαρία ήταν 12 έναντι 6 της Πλίσκοβα ενώ τα αβίαστα 5 έναντι 6 της Τσέχας.

Το τελείωσε στο δεύτερο!
Στο δεύτερο σετ, και πάλι η Μαρία ήταν κυρίαρχη, με την Πλίσκοβα να μην μπορεί να την ακολουθήσει στα χτυπήματα στη baseline. Το κρίσιμο μπρέηκ στο σερβίς της Τσέχας έγινε στο 3-3 του ματς με την Μαρία να παίρνει το προβάδισμα με 3-4. Ένα προβάδισμα το οποίο με μεγαλύτερο όπλο το σερβίς της, στο οποίο η Πλίσκοβα δεν βρήκε ποτέ απάντηση, το κράτησε μέχρι τέλους για να πάρει τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για τις 4 καλύτερες αθλήτριες του US Open! Μάλιστα σε κάποια στιγμή στο 2ο γκέημ του 2ου σετ η Μαρία είχε 22(!) συνεχόμενους κερδισμένους πόντους στο σερβίς της!

Η Σάκκαρη είχε 1/4 κερδισμένα μπρεηκ ποιντ στο 2ο σετ ενώ η Πλίσκοβα δεν έφτασε σε κανένα σημείο του ματς σε μπρεηκ ποιντ! Στο δεύτερο σετ η Τσέχα είχε μόλις 6 κερδισμένους πόντους στο σερβίς της Μαρίας με τους 3 να έρχονται στο τελευταίο μόλις γκέημ του ματς. Συνολικά η Μαρία είχε 22 winners ενώ η Πλίσκοβα 14. Η Ελληνίδα τενίστρια επίσης σημείωσε μόλις 12 αβίαστα λάθη έναντι 20 της Τσέχας.

Επόμενη αντίπαλος της Μαρίας στους 4 της διοργάνωσης θα είναι τα ξημερώματα της Παρασκευής (04:00) η Βρετανίδα Έμα Ραντουκάνου η οποία νίκησε το πρωί την Μπελίντα Μπένσιτς (6-3, 6-4). Σίγουρα, η Μαρία με εμφάνιση σαν την σημερινή έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι θα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.