Εννέα μετάλλια κατέκτησε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ στους κολυμβητικούς αγώνες «4ο τρόπαιο Παναθηναϊκού»

Με εννέα μετάλλια και συγκεκριμένα τέσσερα ασημένια και πέντε χάλκινα επέστρεψαν οι 16 αθλητές και αθλήτριες της προαγωνιστικής ομάδας κολύμβησης του ΟΕΑ/ΝΑΒ από την Αθήνα, όπου συμμετείχε στο «4ο τρόπαιο» κολύμβησης που διοργάνωσε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό κολυμβητήριο των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.
Στους αγώνες, που συμμετείχαν περισσότεροι από 500 κολυμβητές από όλη την Ελλάδα, η πρωτόγνωρη εμπειρία του ΟΑΚΑ γέμισε τους αθλητές με αγωνιστική διάθεση και ενθουσιασμό. Οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του ΟΕΑ/ΝΑΒ τα πήγαν εξαιρετικά. Ο απολογισμός τους ήταν ο κάτωθι: Η Ελένη Ιωνά κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στα 50μ και 100μ πεταλούδα και ένα χάλκινο στην ηλικιακή κατηγορία των 12 ετών. Ο Αλέξανδρος Γαβρινιώτης πήρε δύο χάλκινα μετάλλια στα 50μ και 100μ πρόσθιο, 11 ετών. Ο Χρήστος Θειακός κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα, πήρε την 5η θέση στα 200μ και την 6η θέση στα 400μ ελεύθερο, 11 ετών. Η Λαμπρινή Παπαδημητρίου ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου στα 200μ μικτή ατομική και ήλθε 5η στα 50μ ελεύθερο 10 ετών. Η Μυροφόρα Μιχαηλίδη κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 400μ ελεύθερο και την 6η θέση στα 100μ πεταλούδα, 11 ετών, ενώ η Ξένια Κόκκαλη κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 100μ πρόσθιο και την 8η θέση στα 50μ ελεύθερο 10 ετών.

Στις οκτάδες των αγωνισμάτων τους βρέθηκαν οι: Ιωάννα Ασήμου 4η στα 50μ και 400μ ελεύθερο, Αντώνης Μακρής 5ος στα 100μ και 7ος στα 200μ ύπτιο, Απόστολος Αλεξίου 5ος στα 50μ πεταλούδα και 8ος στα 400μ ελεύθερο, Μαρίλια Βασιλείου 6η στα 50μ πεταλούδα, Ευσταθία Νταϊλάνη 6η στα 100μ πρόσθιο, Γεσθημανή Κανάτα 7η στα 200μ ελεύθερο και Χαράλαμπος Γαβρινιώτης 7ος στα 50μ ελεύθερο.
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι: Κατερίνα Ανδρέου, Αλέξανδρος Γιάκας και Θανάσης Μπαράκος. Η διοίκηση του ΟΕΑ/ΝΑΒ συγχαίρει τους αθλητές-τριες και στους προπονητές τους Ιωάννα Τσιτσέ και Κώστα Ιωάννου.