Στο φινάλε διαμορφώθηκε το 1-1 στο παιχνίδι Λαμία-Βόλος

Δεύτερο παιχνίδι για τον Βόλο στα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ, δεύτερη ισοπαλία. Μετά το 0-0 με τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό, οι «κυανέρυθροι» έμειναν στο 1-1 και με τη Λαμία στο γήπεδο «Αθ. Διάκος».

Ήταν ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς οι καλές επιθετικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα τους ενός χεριού, με τα τελευταία λεπτά, πάντως, να προσφέρουν συγκινήσεις, καθώς σημειώθηκαν και τα δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Τάσος Κρητικός στο 85’, μόλις μπήκε στο ματς, για να ισοφαρίσει στο 87’ ο Ντέλετιτς με χτύπημα πέναλτι.

Έτσι ο Βόλος έφτασε τους 35 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 7η θέση, με τη Λαμία να φτάνει τους 27.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε μέτριο παιχνίδι, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Ο Βόλος, ωστόσο, ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε τρεις τελικές προσπάθειες, έναντι καμιάς της Λαμίας, με τον Άνχελ Λόπεθ να παρατάσσει στο βασικό σχήμα τους Ρενάτο Σάντος και Αλμπέρτο Μπουένο, ενώ ο Θανάσης Γκαραβέλης κάθισε μετά από πολύ καιρό κάτω από τα δοκάρια.

Όπως προαναφέραμε, το χαρακτηριστικό του πρώτου 45λεπτου ήταν τα λάθη των παικτών εκατέρωθεν, με αποτέλεσμα το ματς να μην έχει ρυθμό. Οι Ντέλετιτς και Ρόμαντιτς τα βρήκαν σκούρα με τους ακραίους οπισθοφύλακες του Βόλου, Τέκιο και Φεράρι, ενώ στο κέντρο της άμυνας δέσποζε ο Φάουστο Γκρίλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον Βόλο και προήλθε από στατική φάση. Ο Μπουένο εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι και του Επασί και να καταλήγει άουτ.

Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν την εστία της Λαμίας στο 25’ με τον Μπουένο να σουτάρει, μετά από πάσα του Μπαρτόλο, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η Λαμία πήγε να δημιουργήσει φάση στο 27’, όταν μετά από σέντρα του Μαρτίνεθ από τα αριστερά, ο Ντέλετιτς δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 33’ το σουτ του Σάντος κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ. Στο υπόλοιπο διάσημα και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη προσπάθεια μπροστά στις δύο εστίες.

Δύο γκολ σε τρία λεπτά στο φινάλε
Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν πολύ μέτριο, χωρίς οι δύο ομάδες να έχουν ρυθμό, με τον Βόλο να μην μπορεί να αναπτυχθεί επιθετικά, ενώ και η Λαμία από την πλευρά της ήταν ακίνδυνη. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Μιχάλης Γρηγορίου, φρεσκάροντας μεσοεπιθετικά την ομάδα του.

Για να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, στο οποίο σημειώθηκαν τα δύο γκολ της αναμέτρησης, ένα για κάθε ομάδα.

Στο 72’ σε σουτ του Χατζηστραβού έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα έξω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.

Στο 75’ ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους με τον Επασί να μπλοκάρει την μπάλα. Αυτή ήταν η πρώτη, αν μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε, τελική, στο β’ μέρος.

Ο Νίκο Μαρτίνες από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Για να φτάσουμε στο 85’ όπου ο Βόλος άνοιξε το σκορ, με τον Τάσο Κρητικό. Ο επιθετικός των «κυανέρυρθων», μόλις μπήκε στο παιχνίδι, με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Φεράρι και κεφαλιά πάσα του Τέκιο.

Πριν, όμως, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Βόλου, στο 86’ ο Μήτογλου ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Καραμάνο, με τον Φωτιά να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Ντέλετιτς, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Ο Σέρβος επιθετικός είχε σκοράρει και στο ματς των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο στο Πανθεσσαλικό.

Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, ενόψει της συνέχειας των πλέι άουτ.

Διαιτητής: Φωτιάς
Βοηθοί: Πετρόπουλος, Παπαδάκης
4ος διαιτητής: Παπαπέτρου
Κίτρινες: Αντέντζο, Μπεχαράνο-Φεράρι

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας (79’ Προβιδάκης), Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (65’ Χατζηστραβός), Μπεχαράνο (79’ Βλάχος), Βασιλακάκης (65’ Γκούγκα), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (70’ Τσούκαλης), Καραμάνος.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τέκιο, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Τσοκάνης, Σάντος (85’ Κρητικός), Νίνης, Δουβίκας, Μπουένο (71’ Μαρτίνες), Μπαρτόλο (82’ Ριένστρα).