Ένα λάθος στοίχισε την ήττα στον Ολυμπιακό B. από την ΑΕΛ

5316d9d39b2af2b17a2bddc9f77fe412_L

Μία αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου στο 48′, έκρινε το θεσσαλικό ντέρμπι στο AEL FC Arena. Ο Γιοβάνοβιτς σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε τη νίκη στη Λάρισα με 1-0, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Football League. O Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα σε έξι αγώνες και βρίσκεται, πλέον, εννέα βαθμούς από την κορυφή.
Για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να σκοράρει.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Στρατηλάτη, ενώ την στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά αγωνίστηκαν οι Ντάσιος, Αρβανίτης, Καραμανλής, Μπουτζίκος. Οι Τσιάρας και Νάστος ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τους Τσιλιγκίρη (αριστερά) και Νικολιά (δεξιά) να αγωνίζονται στις πτέρυγες. Ο Ντεπέτρις έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Διαμαντόπουλο, ο οποίος επανεμφανίστηκε μετά τον τραυματισμό του.

Δυνατοί οι “ερυθρόλευκοι” στο πρώτο μέρος

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι τελικές προσπάθειες ήταν τρεις για τη Λάρισα και δύο για τον Ολυμπιακό, με τους «βυσσινί» να έχουν 58% κατοχή μπάλας, έναντι 42% του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να είναι επιθετικοί. Οι Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς εξουδετερώθηκαν από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός είχε την ατυχία να τραυματιστεί νωρίς ο Ντάσιος, ο οποίος ένιωσε σφίξιμο στον προσαγωγό, για να περάσει στη θέση του ο Νικολόπουλος (αγωνίστηκε στόπερ, για να περάσει δεξιός μπακ ο Καραμανλής).
Στο πρώτο ημίωρο αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Ντάσιου στο 3′ έξω από την περιοχή το οποίο έφυγε άουτ, δεν υπήρχε κάποια καλή επιθετική στιγμή μπροστά στις δύο εστίες.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους η ΑΕΛ απείλησε σε δύο περιπτώσεις το τέρμα του Στρατηλάτη, ενώ ο Ολυμπιακός μία φορά την εστία του Καβουσάκη. Στο
33′ ο Πάτο έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον προωθημένο Βέρτζο, με τον αμυντικό της ΑΕΛ να πλασάρει και τη μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρατηλάτη.
Στο 37′ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Αναστασόπουλου, ο Μαρουκάκης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στρατηλάτη.
Ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερη του στιγμή στο πρώτο 45λεπτο στο 40′. Ο Ντεπέτρις έβγαλε μπαλιά στον Διαμαντόπουλο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο επιθετικός του Ολυμπιακού έχασε προς στιγμήν το κοντρόλ, σούταρε για να φύγει η μπάλα ψηλά άουτ.

Γκολ στο ξεκίνημα του β’ μέρους
Η Λάρισα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, στο 48′, από μια στημένη φάση και αδράνεια στην άμυνα των «ερυθρολεύκων». Ο Μπουντόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Καραμανλή, στρώθηκε στον αμαρκάριστο Γιοβάνοβιτς, με τον Σέρβο να έχει εύκολο έργο και με σουτ να γράφει το 1-0 για τη Λάρισα.
Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, παρότι είχε πολύ χρόνο μπροστά του, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα, όπως σε όλα τα παιχνίδια φέτος.
Η Λάρισα από την πλευρά της είχε ορισμένες καλές στιγμές για να φτάσει σε δεύτερο γκολ, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 59′ σουτ του Πάτο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο 68′ ο Μπόγιοβιτς με σουτ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Ολυμπιακού, αφού πρώτα ο Στρατηλάτης βρήκε τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε τη μπάλα προ του Μαρουκάκη.
Στο 72′ σουτ του Μαρουκάκη μπλόκαρε εύκολα ο Στρατηλάτης.
Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους είχαν δύο ευκαιρίες, χωρίς κάποια από αυτή να χαρακτηρίζεται κλασική. Στο 53′ διαγώνιο σουτ του Μπουτζίκου πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη, ενώ στο 65′ από λάθος του Καβουσάκη η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Τσιαρα και έφυγε άουτ.
Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΛ κράτησε σχετικά εύκολα το σκορ, από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία των «βυσσινί», όντας ακίνδυνοι επιθετικά.
Στο 86′ ο Μπόγιοβτις με γυριστό σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στρατηλάτη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Σκόρερ: 48′ Γιοβάνοβιτς
Κίτρινες: Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μπόγιοβιτς, Πάτο, Αναστασόπουλος-Νάστος, Τσιάρας, Μπουτζίκος
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου)
Βοηθοί: Τζιαμπάσης, Τζιουβάρας (ΕΠΣ Κοζάνης)

ΛΑΡΙΣΑ: Καβουσάκης, Νικολακάκης (84′ Κομεσίδης), Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος (77′ Κουτσιανικούλης), Ναγιάρ, Πάτο, Μαρουκάκης (75′ Καπός), Μπόγιοβιτς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Στρατηλάτης, Ντάσιος (17′ Νικολακόπουλος λ.τρ.), Μπουτζίκος, Αρβανίτης, Καραμανλής, Τσιάρας, Νάστος, Νικολιάς, Τσιλιγκίρης (63′ Μοράν), Ντεπέτρις, Διαμαντόπουλος (71′ Γουόρντεν)