Ένα χρυσό και ένα χάλκινο ο ΝΟΒΑ στο Πανελλήνιο καλλιτεχνικής κολύμβησης Κορασίδων Β’

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα καλλιτεχνικής κολύμβησης στην Κατηγορία Κορασίδων Β’ πραγματοποιήθηκε το περασμένο τριήμερο στο ΟΑΚΑ, με τον ΝΟΒΑ να κατακτά ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ στη γενική κατάταξη πήρε την 5η θέση με 50 βαθμούς. Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΚΟΗ με 91 πόντους.

Ο ΝΟΒΑ έλαβε μέρος με 10 αθλήτριες και δύο αθλητές που ήταν οι: Αμεραλή Μαρία-Ιωάννα, Γιαννίκη Δανάη, Δαμασιώτη-Καλαντζή Νεφέλη, Δελησταμάτη Αθανασία-Ιωάννα, Παπαγεωργίου Μαγδαληνή, Πασχάλη Παρασκευή, Σιρίνα Ξένια, Σκιαμπέ Αθηνά, Τρέσκα Δανάη, Τσιντζιλώνη Ιωάννα, Κουκουσέλης Νικόλαος, Κουκουσέλης Στυλιανός, ενώ την αποστολή συνόδευσαν η αντιπρόεδρος του συλλόγου Μαρία Παρασκευοπούλου και φυσικά οι προπονήτριες Εβίτα Κοφίδη και Δήμητρα Ζαντερίου.

Τα μετάλλια για τον ΝΟΒΑ ήρθαν στο μικτό ντουέτο ο Στυλιανός Κουκουσέλης και η Μαγδαληνή Παπαγεωργίου αναδείχθηκαν οι νικητές με 54.0157 βαθμούς και φυσικά πήραν το χρυσό μετάλλιο, ενώ το χάλκινο κατέκτησαν οι Νικόλαος Κουκουσέλης και Ιωάννα Τσιντζιλώνη, αφού πήραν την 3η θέση με 47.1399 βαθμούς. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Χρήστος Βούλγαρης και η Ελένη-Μαρία Βούλγαρη του Νηρέα Χαλανδρίου με 49.8504 βαθμούς.

Η πρώτη δεκάδα της γενικής κατάταξης είναι η εξής: ΚΟΗ 91, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 86, Ν.Ο. Βουλιαγμένης 84, Ηρακλής 59, ΝΟΒΑ 50, Οδυσσέας Θεσσαλονίκης 35, Ν.Ο. Χανίων 28, Αρίων Γλυφάδας 24, Πανσερραϊκός 23, Νηρέας Χαλανδρίου 21.