Έμεινε στο «Χ» η Α.Ε. Διμηνίου – Τα αποτελέσματα στον 1ο όμιλο της Α΄ΕΠΣΘ “ΘτΔ”

Ο «αειθαλής» Περικλής Μπαρμπαγεωργόπουλος έχει τη μπάλα ανάμεσα στους Ντουκόλι (αριστερά) και Τσεκούρα, στον αγώνα του Σαρακηνού με τον Πηλέα

Ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής κατηγορίας, με την Αθλητική Ένωση Διμηνίου να έχει εξασφαλίσει από νωρίτερα τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα. Πάντως, προχθές η «Ένωση» υποχρεώθηκε σε απώλεια βαθμών, αφού έμεινε στο 1-1 με την Αγία Παρασκευή. «Κουτσουρεμένη» ήταν η 11η αγωνιστική, αφού αναβλήθηκε το ματς Δάφνη-Σκιάθος εξαιτίας της απεργίας των ναυτεργατών.

Αναλυτικότερα για την 11η ημέρα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αγία Παρασκευή-Α.Ε. Διμηνίου 1-1
Η Αγία Παρασκευή αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι για την Α.Ε. Διμηνίου και την υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 έπειτα από ένα σερί εννέα συνεχόμενων νικών. Οι πρωταθλητές χειμώνα προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του ματς, αλλά η Αγ. Παρασκευή ισοφάρισε στην επανάληψη από τη βούλα του πέναλτι. Το σκορ άνοιξε με τη συμπλήρωση του 15ου λεπτού. To 0-1 έγινε από τον Ζιώγα, ο οποίος νίκησε με πλασέ τον Μαλλιαρό έπειτα από πάσα του Μαυρίδη, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το 12ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα (είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερ του 1ου ομίλου). Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Παντελόγλου, ο οποίος στο 71’ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, με την παράβαση να υποδεικνύεται σε ανατροπή του Μαρμαρινού. Με δέκα παίκτες τέλειωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, εξαιτίας της αποβολής του Τσιγιάννη στο 85’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Μαλλιαρός, Λούμπαρδος, Βαν ντε Γούιχε, Παντελόγλου, Σιγάλας, Ντάκος, Φραγκογιάννης, Αγραφιώτης (51’ Κοτσέλος), Κοπάνας, Μαρμαρινός (75’ Καψάλης), Παπακώστας (51’ Μαλακασιώτης).
Α.Ε. ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Κουτισρίμπας, Ζάγκας, Στρούγγης (82’ Σταματόπουλος), Χονδρός (55’ Φιλατζικιώτης), Τσιγιάννης, Χάνος, Μαυρίδης, Αξιώτης (75’ Μαστακούλης), Αραμπατζής, Αποστολίδης, Ζιώγας.

Ηρακλής-Α.Ε. 2002 1-0
Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή Βόλου, ο οποίος αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε 1-0 της Αθλητικής Ένωσης 2002. Οι «κυανόλευκοι» προέρχονταν από την ήττα στη Σκιάθο και δεν είχαν περιθώρια για νέες απώλειες βαθμών. Τελικά πήραν το πολύτιμο «τρίποντο» με το γκολ του Μοράλες στο 10ο λεπτό, διατηρήθηκαν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ταυτόχρονα μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Α.Ε. Διμηνίου. Η φάση ξεκίνησε από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσουκάλης, στη συνέχεια ο Κοντοβάς βρήκε τον Μοράλες και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Πολυμέρου, Ασλάνογλου, Κοντοβάς, Σουλιώτης, Μοράλες, Ντούρο, Βουρδάκης (75’ Τζήμας), Δημητρίου (70’ Φέιζο), Τσελεπής, Τσουκάλης (30’ λ.τρ. Νούσιας), Μόσιος.
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Σφέτσος, Στόικος (70’ Δήμου), Βέργος, Β. Σταθόπουλος, Λάμπρου (70’ Μπένκα), Δ. Στουμποβίκος, Βούλγαρης, Παπαϊωάννου, Φιλίππου (75’ Πότσκα), Δ. Παρίσης.

Σαρακηνός-Πηλέας 4-1
Ευχάριστο απόγευμα πέρασε προχθές ο Σαρακηνός, ο οποίος κέρδισε με το ευρύ 4-1 τον ουραγό Πηλέα. Οι νικητές αγωνίστηκαν έχοντας τον Θανάση Νατσικόπουλο στον πάγκο τους, με τον τελευταίο να εκτελεί χρέη υπηρεσιακού προπονητή, αφού το ντεμπούτο του Κώστα Παπαστεργίου, που αντικατέστησε τον Βαγγέλη Βουρούκο, θα γίνει την επόμενη αγωνιστική.
Όσον αφορά στην εξέλιξη του σκορ, το 1-0 έγινε με πλασέ του Βαϊτση στο 22ο λεπτό. Στο 68’ ο Τσεκούρας λίγο πριν αποχωρήσει τραυματίας «ζευγάρωσε» τα τέρματα του Σαρακηνού με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το 3-0 έγινε στο 72’ από τον Μιχάλη Σουάρες, στο 80’ ο Ρουκάς με πλασέ έγραψε το 4-0, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μαργαρίτης με σουτ από την περιοχή στο 83ο λεπτό. Τόσο ο Σαρακηνός, όσο και ο Πηλέας τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες. Στο α’ ημίχρονο οι Κότσκα και Καμπέρης διαπληκτίστηκαν και αποβλήθηκαν με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Βλαχόπουλος, Ρουκάς, Καλαμάτας, Μαλεζάκος, Σουάρες, Κότσκα, Ντουκόλι (68′ Λέντι), Τανάγιας, Τσεκούρας (70’ λ.τρ. Δημόπουλος), Βαϊτσης, Στεργιόπουλος (80’ Γούτσιος).
ΠΗΛΕΑΣ: Φηύγας, Καζάκης (75’ Δ. Μπρισμπέος), Ζουλένκο, Βούρος, Μπιφάνης (46’ Αλβανόπουλος), Βαϊτσης, Μπαρμπαγεωργόπουλος, Καμπέρης, Ηλ. Ματθαίου (70’ Αντζούρης), Θάνος, Μαργαρίτης.

Μαγνησιακός-Άρης 1-2
«Τσακωμένος» με τη νίκη ως γηπεδούχος παραμένει ο Μαγνησιακός, αφού το φινάλε του α’ γύρου βρήκε τους Βολιώτες με απολογισμό τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες στο «σπίτι» τους. Προχθές ήταν σειρά του Άρη να αποσπάσει βαθμούς από την έδρα του Μαγνησιακού, με την ομάδα των Μελισσατίκων να κερδίζει 2-1. Το 0-1 πέτυχε ο Τσιαντής στο 10ο λεπτό, ενώ στο 26’ ο Πετρόπουλος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Στο 65’ ο Κότσκα με πέναλτι έκανε το τελικό 1-2.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Τσιγαρίδας (46’ Τσιγλιφής), Γκέρτσος, Βασιλείου, Προβιάς, Καραλής (46’ Κατσαμόρας), Τσιουρέλης, Καρακίτσιος, Νιαώτης (70’ Αντωνόπουλος), Κόκκας, Μπάλλας.
ΑΡΗΣ: Κουρίτας, Τσίρος, Μυλωνάς (65’ Θεοδοσιάδης), Γκοτζόπουλος, Γεωργούλας, Τσιαντής, Ίμπρα, Παπαγιαννόπουλος (80′ Γκατζούνας), Στραβέλας, Ακτσιαλής (85’ Νινιζόπουλος), Πετρόπουλος.

Μονομαχία των Γκέρτσου (αριστερά) και Ακτσιαλή, σε φάση από το ματς Μαγνησιακός-Άρης

Πανιώνιος-Θησέας 0-1
Ο Θησέας «απέδρασε» 1-0 από την έδρα του Πανιώνιου και έκλεισε με νίκη τον α’ γύρο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στις αρχές της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό. Ο Σούδης εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο άουτ, ο Καραλόπουλος με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μούτο και ο τελευταίος με κεφαλιά υποχρέωσε τον Καγιάννη να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυά του. Ο Θησέας στο 30’ είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Ισά.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Καγιάννης, Νικούδης, Καραγιώργος, Κωστούλας, Παπαδόπουλος, Αγγελής (80’ Πέτσης), Κόκκαλης, Κ. Μπασδάνης, Βαϊτσης (70’ Μπαρμπούτας), Μαρούφ, Μοσχούδης (57’ Ανγκόλι).
ΘΗΣΕΑΣ: Μπουργάνης, Ακριβούσης, Κουρτέλης, Μούτος, Σούδης, Σαμαράς (85’ Γιαννούλας), Ισά (90’ Μπαρδόκου), Καραλόπουλος, Μουράτης (74’ Λιάρος), Κόρμπας, Κατσιώτης.