Έμειναν στο 0-0 Έμειναν στο 0-0 Ρήγας και Ολυμπιακός Β.και Ολυμπιακός Β.

Χρήσιμα συμπεράσματα είχαν την ευκαιρία να βγάλουν οι προπονητές του Ολυμπιακού και του Ρήγα Φεραίου στο φιλικό, μεταξύ των δύο ομάδων, που έγινε χθες το απόγευμα στο Βελεστίνο. Νικητής δεν αναδείχθηκε, καθώς το ματς έληξε ισόπαλο 0-0. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ρήγα να ισορροπεί το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα όπου το θέμα ήταν μέτριο και οι καλές επιθετικές προσπάθειες λιγοστές.

Πως παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο γηπεδούχος Ρήγας ξεκίνησε το παιχνίδι με διάταξη 4-3-3 και με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό με τη Νίκη. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαγιάνης, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Ράπτης, Καρλιάμπας, Γκάγκας και Λάμπρου. Ο Αλεξίου αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος, οι Καναβός και Χίσα ήταν οι εσωτερικοί μέσοι. Ο Γεωργατζής επιχειρούσε από τη δεξιά πλευρά, ο Τσελεπής από τα αριστερά, ενώ ο Τζέκα αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Καραγκιολίδης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Δ. Κόκας. Ως αριστερός οπισθοφύλακας έπαιξε ο Καραμπάς, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Νόνης και Παπαϊωάννου. Οι Τόσκας και Βασίλιεβιτς αγωνίστηκαν στον άξονα, ο Σεχολάρι έπαιξε στη δεξιά πτέρυγα, ο Βαρούχας στην αριστερή, με τον Ευθυμιάδη να παίζει πίσω από τον προωθημένο Σέττο.

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός
Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με διάθεση να πιέσει τον αντίπαλο στο χώρο της μεσαίας γραμμής και να κυνηγήσει ένα γρήγορο γκολ. Ο Σέττος ήταν πολύ δραστήριος στην επίθεση και από τους καλύτερους σε απόδοση παίκτες των «ερυθρολεύκων». Ήταν μέσα στις φάσεις και ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Ολυμπιακού στο πρώτο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο το βολιώτικο συγκρότημα είχε τέσσερις καλές στιγμές εκ των οποίων οι δύο ευκαιρίες χαρακτηρίζονται σημαντικές.
Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 3′. Ο Βαρούχας βρήκε ωραία τον Σέττο στη δεξιά πλευρά, αυτός ελίχθηκε, σούταρε, με τον Παπαγιάννη να αποκρούει σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ευθυμιάδης με νέο σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 10’ ο Σεχολάρι σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει και να κυνηγά το γκολ και στο 14’ έχασε πολύ σπουδαία ευκαιρία με τον Σέττο. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού απέφυγε δύο αμυντικούς του Ρήγα, βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Παπαγιάννη, δεν μπόρεσε ωστόσο να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Ευθμιάδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Τόσκας πήδηξε πιο ψηλά από τους αμυντικούς του Ρήγα, δεν μπόρεσε όμως να βρει τη μπάλα.
Από το 20′ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ρήγας ισορρόπησε το παιχνίδι, οι «κυανόλευκοι» έδειξαν καλά στοιχεία, περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Παπαγιάννη.
Η καλύτερη στιγμή για τον Ρήγα στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα συρτό σουτ του Τζέκα στο 36’, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Καραγκιολίδη.

Μέτριο θέαμα στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν μέτριο ποιοτικά. Κυριάρχησε η δύναμη, η κούραση επηρέασε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων, με τον Μιχάλη Ζιώγα να μην κάνει πολλές αλλαγές, κάνοντας συνολικά πέντε στο παιχνίδι. Αγωνίστηκαν οι Γελαδάρης, Λούγκος, Καράμπελας, Μέμος και Αλαμάνης.
Ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος ήταν πιο δραστήριος επιθετικά, ωστόσο, αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων.
Στο 53′ ο Βαρούχας κέρδισε την κόντρα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσουμπέκου.
Στο 73′ χαλαρό σουτ του Σέττου μπλόκαρε εύκολα ο Τσουμπέκος. Στο 76′ ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σέττος έστρωσε τη μπάλα στον Καράμπελα και αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, για να στείλει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Τσουμπέκο.
Ο Αλαμάνης στο 77′ σούταρε, με τον Τσουμπέκο να βγάζει τη μπάλα κόρνερ.
Από την πλευρά του ο Ρήγας προσπάθησε αρκετές φορές να βγει στην επίθεση, όμως οι προσπάθειες των «κυανολεύκων» ήταν ημιτελείς.
*Σήμερα Πέμπτη στις 5 το απόγευμα ο Ολυμπιακός θα δώσει νέο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Τοξότη. Ο Μιχάλης Ζιώγας αναμένεται να χρησιμοποιήσει τους παίκτες εκείνους που δεν αγωνίστηκαν στο χθεσινό φιλικό με τον Ρήγα.
Διαιτητής: Βαρτσάκης
Βοηθοί: Μαγουλιανίτης, Καρακίτσος
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης (46′ Τσουμπέκος), Ράπτης (76′ Λάμπρου), Λάμπρου (60′ Σπαθής), Καρλιάμπας (80’ Μπακάλης), Γκάγκας, Αλεξίου (46′ Μπόρας), Χίσα (60′ Παπαγεωργίου), Καναβός (46′ Χατζησταμάτης), Τσελεπής (60′ Τσιώλης), Γεωργατζής (46′ Καρακώστας), Τζέκα (70′ Τζοβάρας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκολίδης, Δ. Κόκας (46′ Γελαδάρης), Καραμπάς, Νόνης, Παπαϊωάννου, Τόσκας (80′ Λούγκος), Βασίλιεβιτς, Ευθυμιάδης (56′ Καράμπελας), Βαρούχας (56′ Μέμος), Σεχολάρι (73′ Αλαμάνης), Σέττος.