Εμφατικό «διπλό» για τον Διαγόρα – Συνέτριψε 0-6 την Αγία Παρασκευή

Τη μεγαλύτερη σε έκταση φετινή του νίκη πανηγύρισε το Σάββατο ο Διαγόρας Στεφανοβικείου. Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα συνέτριψε στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής την ομώνυμη ομάδα με 0-6, έχοντας εξαιρετική απόδοση στο β’ μέρος. Στο διάστημα αυτό σημείωσε πέντε τέρματα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία του.
Σε ένα θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι ο Διαγόρας δεν είχε πρόβλημα να πάρει το «τρίποντο» με το οποίο διατηρήθηκε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ. Έτσι, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε εξακολουθεί να κρατά την τύχη στα χέρια του όσον αφορά τη μάχη του τίτλου και της ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Στο α’ μέρος η Αγία Παρασκευή αντιστάθηκε σθεναρά, αλλά στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Κυριάκος σέντραρε και ο Κουβελάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 0-1 έμεινε ως το τέλος του α’ ημιχρόνου, αφού στο 35’ δεν μέτρησε γκολ του Κουβελά, πάλι με το κεφάλι, μια και η μπάλα βρήκε και στο χέρι του προτού καταλήξει στα δίχτυα.
Όμως ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ξαναχτύπησε από… αέρος στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 49ο λεπτό ο Κουρούμαλος έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί  καραδοκούσε ο Κουβελάς, που με κεφαλιά έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα, όπως και της ομάδας του (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» το «διπλό» στο 56ο λεπτό όταν ο Κουρούμαλος με σουτ έγραψε το 0-3. Ωστόσο δεν κατέβασαν ταχύτητα. Ο Γουτούλης, που είχε περάσει ως αλλαγή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 στο 67’ με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά. Ο ίδιος βρέθηκε ξανά σε θέση βολής στο 80’ από τη δεξιά πλευρά αυτή τη φορά, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή τη μπάλα στα δίχτυα (0-5).

Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στο 85’ από άλλο παίκτη που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά ο Τσουκάλης έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας Ζήγρας απέκρουσε και ο Λάζαρος Καραμανλής πήρε το… ριμπάουντ και χρίστηκε σκόρερ. Οι νικητές είχαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ τις δικές τους καλές στιγμές είχαν και οι γηπεδούχοι στο ματς με πρωταγωνιστές τους Σιόβα και Κατσαγεωργίου.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Ζήγρας, Χρόνης, Μαστακούλης, Ιωακειμίδης, Λούμπαρδος, Τσίλογλου (80’ Παπαδόπουλος), Κατσαγεωργίου, Πάσα (46’ Παπαδήμος), Σιόβας, Μαρμαρινός (46’ Μεγαγιάννης), Ρακής (70’ Τζάνης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βουραζέρης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Πρασσάς, Ιωάννου, Σπ. Καραπλιάγκος (70’ Καλλιακούδας), Κουβελάς (68’ Τσουκάλης), Λάιος, Βαλωτής (58’ Καραμανλής), Κυριάκος (60’ Γουτούλης), Αλαμάνης.