Εμφάνιση… υπό του μηδενός για τη Νίκη Βόλου

Υπό του μηδενός δεν ήταν μόνο η θερμοκρασία χθες στη Νεάπολη, αλλά και η εμφάνιση της Νίκης. Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στα σοβαρά προβλήματα που προέκυψαν την τελευταία στιγμή και παίζοντας με σύνθεση ανάγκης υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας με 0-2. Ενδεικτικό της κακής εικόνας είναι ότι η βολιώτικη ομάδα δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία στο β’ ημίχρονο.

Πολύ σοβαρά προβλήματα κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ύστατη ώρα ο Αλέκος Βοσνιάδης. Πλην του Βλαχομήτρου, που δεν έπαιξε ούτε στην Αριδαία, «νοκ άουτ» τέθηκαν οι Κάσσος, Τζιώρας και Αλιατίδης. Έτσι οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν ουσιαστικά μόλις με 14 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές συμπεριλαμβανομένου και του δεύτερου τερματοφύλακα, Περιστερίδη, αφού οι Αλιατίδης και Μπόσιο κάθισαν τυπικά στον πάγκο, με τον δεύτερο να προέρχεται από ίωση.

Κατόπιν τούτου κ. Βοσνιάδης υποχρεώθηκε να αλλάξει το σύστημα σε 4-2-3-1 με την εξής σύνθεση: Τερματοφύλακας ήταν ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Πάνο, Ανδρέου, Γρομητσάρη και Παναγιωτίδη. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μέτσε, Τσουκαλάς, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κυριακίδης (δεξιά) και Βασιλείου (αριστερά), με τον Γκαρσία «δεκάρι» και τον Ροχάνο «αιχμή του δόρατος».

Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Θωμάς Γράφας. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αστράς, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Σκούπρας (δεξιά), Τιμπουέ (αριστερά), Γιαννίτσης και Καλούσης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Χατζής, Κόζου (στον άξονα)λ Λίταινας και Μπαλογιάννης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Βίγια να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Νούσιο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

«Πάγωσε» μόλις στο 3’ η Νεάπολη
Η Νίικη μπήκε «κοιμώμενη» και το πλήρωσε ακριβά. Αυτό φάνηκε από τα δύο διαδοχικά κόρνερ που κέρδισε ο Απόλλων στα πρώτα λεπτά και την κακή αμυντική συμπεριφορά των γηπεδούχων, που έφερε τον Χατζή σε θέση βολής, αλλά το σουτ αποκρούστηκε από τον Μπάγιτς. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ανδρέου έδιωξε προσωρινά με το κεφάλι. Οι συμπαίκτες του βγήκαν για να εφαρμόσουν το τεχνητό οφσάιντ, αλλά το έκαναν κάκιστα δίνοντας το δικαίωμα στον Βίγια να τροφοδοτήσει τον Γούσιο και εκείνος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπάγιτς (0-1 στο 3΄)

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στη Νεάπολη πάγωσαν ακόμη περισσότερο από αυτή την εξέλιξη, όπως και οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Βοσνιάδη,, που έδειχναν να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Θωμά Γράφα, που συνέχισε να πρεσάρει ψηλά, βλέποντας τη σαστιμάρα των «κυανολεύκων».

Μετά το 10’ η Νίκη άρχισε να συνέρχεται κάπως και να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες. Έτσι στο 18’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ λίγο πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκών, ενώ στο 24’ το γύρισμα του Ροχάνο ήταν δυνατό για τον Βασιλείου.

Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων «άγγιξε» το δεύτερο τέρμα. Ο Νούσιος για λίγο δεν βρήκε την μπάλα από τη μικρή περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βίγια έστρωσε για τον Μπαλογιάννη, που έπιασε φαλτσαριστό σουτ και ο Μπάγιτς πετάχθηκε στην αριστερή του γωνία αποκρούοντας.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Γκαρσία μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή και δέχθηκε το μαρκάρισμα του Καλούση. Ωστόσο ο κ. Βεργέτης διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 32’ ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Κυριακίδης σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 36’. Πάλι από εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτίδη, ο Ανδρέου κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Ροχάνο τη δεύτερη, αλλά ο Αστράς «απογειώθηκε» στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του και αποσόβησε το γκολ.

Επίσης στο 42’ ο Τσουκαλάς έστρωσε για τον Βασιλείου που σούταρε πάνω στον Γιαννίτση που βρισκόταν μπροστά στην εστία. Η μπάλα κατέληξε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Παναγιωτίδης και ο Βασιλείου σούταρε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Νέα μεγάλη -και τελευταία- φάση στο 44’ για τους γηπεδούχους. Ο Πάνος είδε την κίνηση του Ροχάνο και του έβγαλε μπαλιά ακριβείας, με τον Αργεντινό να πιάνει κεφαλιά, που πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Ακίνδυνη στο β’ η Νίκη δέχθηκε και δεύτερο γκολ

Έχοντας ελάχιστες επιλογές στον πάγκο ο Αλέκος Βοσνιάδης αποφάσισε να αλλάξει σχηματισμό στην επανάληψη. Το σύστημα μετατράπηκε σε 4-3-3 με «εξάρι» τον Μέτσε και «οκτάρια» τους Κυριακίδη, Τσουκαλά. Ο Γκαρσία έγινε δεξιός εξτρέμ, με τον Βασιλειου να παραμένει στην αριστερή πτέρυγα.

Ήταν φανερό ότι ο έμπειρος προπονητής δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο και προσπαθούσε να βρει την καλύτερη δυνατή λύση. Σ’ αυτή την προσπάθεια έκανε μια κίνηση που εξέπληξε τοποθετώντας τον Ανδρέου ως παρτενέρ του Ροχάνο στην επίθεση θέλοντας προφανώς να αξιοποιήσει την ικανότητά του στο ψηλό παιχνίδι.

Παρά τις κινήσεις αυτές η Νίκη εξακολουθούσε να προβληματίζει. Μπορεί να είχε στην κατοχή της την μπάλα, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει τον αντίπαλο, ο οποίος άρχισε να βγαίνει επικίνδυνα στον κενό χώρο. Έτσι μακρινό σουτ του Βίγια δεν βρήκε στόχο στο 56’ και στο 59’ ο ίδιος παίκτης μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά και σούταρε για να του πει «όχι» ο Μπάγιτς.

Ο Σέρβος τερματοφύλακας ενήργησε σωτήρια και στο 61’. Αυτή τη φορά ο Μπαλογιάννης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Μπάγιτς σταμάτησε με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε ο εξτρέμ του Απόλλωνα.

Η βολιώτικη ομάδα παρέμενε «φλύαρη» σε αντίθεση με το λαρισαϊκό συγκρότημα, που παρότι έπαιζε αμυντικά ήταν εκείνο που έκανε τελικές. Έτσι στο 69’ ο Λίταινας έπιασε εναέριο βολέ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Τελικά η Νίκη δεν γλίτωσε το δεύτερο γκολ. Στο 81’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Χατζής πέφτοντας στο έδαφος έκανε προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Αυτή ήταν μια απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη, καθώς οι «κυανόλευκοι» στο δεύτερο μέρος δεν έκαναν ούτε μία φάση της προκοπής. Έπρεπε να φτάσουμε στο 84’ για να δούμε μια τελική προσπάθεια της Νίκης κι αυτό από στημένη φάση. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Αστράς επενέβη αλλά έχασε προς στιγμή την μπάλα. Παρόλα αυτά πρόλαβε να την αρπάξει πριν επωφεληθεί ο Ροχάνο διατηρώντας ανέπαφη την εστία της ομάδας του.

Όσο κι αν φαίνεται παράδοξο, ο Απόλλων ήταν εκείνος που πλησίασε στο γκολ. Ο Βίγια επιχείρησε ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπαγιτς να μπλοκάρει (87’).

Ασφαλώς με την κακή απόδοση που είχε το βολιώτικο συγκρότημα ήταν αδύνατο να ανατρέψει την κατάσταση. Έτσι περίμενε μοιρολατρικά το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Βεργέτη, το οποίο ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Είναι χαρακτηριστικό ότι αμέσως μετά οι ποδοσφαιριστές κατευθύνθηκαν στο πέταλο όπου βρίσκονταν οι οργανωμένοι και ζήτησαν συγνώμη για την κάκιστη εμφάνισή τους. Από τη μεριά τους οι οπαδοί ζήτησαν νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ως εξιλέωση για τη χθεσινή αποτυχία.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας).

Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας), Δελής (Βοιωτίας).

4ος διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας).

Κίτρινες:  Μέτσε, Γκαρσία, Τσουκαλάς – Λίταινας, Βίγια, Χατζής.

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Πάνος (67’ Γ. Κυρίτσης), Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Κυριακίδης, Μέτσε (54’ Τσιμπούκας), Γκαρσία, Βασιλείου,Τσουκαλάς, Ροχάνο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Αστράς, Σκούπρας (20’ λ.τρ. Λουκάς), Τιμπουέ, Καλούσης, Γιαννίτσης, Κόζου, Χατζής, Λίταινας, Μπαλογιάννης (71’ Λεμάνγκρ), Βίγια (91’ Ζιάκας), Νούσιος.