Έμεινε «ζωντανός» για τα πλέι οφ ο ΟΕΑ/ΝΑΒ – Μία νίκη και δύο ήττες στον πρώτο γύρο της Β’ εθνικής πόλο

Στο «Ποσειδώνιο» κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης φιλοξενήθηκαν το Σαββατοκύριακο οι αγώνες του πρώτου γύρου για τον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής πόλο. Σε αυτόν μετέχει ο ΟΕΑ/ΝΑΒ που κοντραρίστηκε με τρεις ομάδες της συμπρωτεύουσας και είχε απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες.

Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 3η θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ, όμως ενόψει του δευτέρου γύρου, στις 3-4 Απριλίου, παραμένει «ζωντανός» στη διεκδίκηση του δευτέρου εισιτηρίου για τα πλέι οφ. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ έχασε από τους Φοίβο Συκεών (16-9) και Οξυγόνο (8-6), ενώ κέρδισε τη ΧΑΝΘ (11-10).

Αυτή η νίκη του δίνει ελπίδες αν και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του. Για να προκριθεί στα πλέι οφ θα πρέπει στον β’ γύρο να κάνει το «τρία στα τρία» ή στην περίπτωση που ο πρωτοπόρος Φοίβος πάρει ξανά όλα τα παιχνίδια του, τότε η ομάδα του Βόλου θα χρειάζεται να επικρατήσει ξανά της ΧΑΝΘ και να κερδίσει και το Οξυγόνο με διαφορά άνω των δύο τερμάτων.

Δεκαέξι πολίστες χρησιμοποίησαν ο Λάμπρος Καρύδας και ο συνεργάτης του Στάμος Μακρής στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Αυτοί είναι οι: Μανώλης Πάκος, Θάνος Κοζανίτης, Σπύρος Μαλαμούσης (τερματοφύλακες), Σταμούλης Σαραγγανίδας, Νίκος Αθανασιάδης (φουνταριστοί), Άγγελος Μαρτζούχος, Γιώργος Σούγγαρης (αμυντικοί), Ανδρέας Μοδέστου, Γιώργος Γκρέμηλας, Γιάννης Κατσώνης, Μανώλης Καραΐσκος, Κώστας Καραΐσκος, Δημήτρης Βουρδάκης, Στέφανος Κακκάσης, Μανώλης Γκατζούνας, Στέλιος Κουκορίνης (περιφερειακοί).

Πιο αναλυτικά, οι αγώνες του ΟΕΑ/ΝΑΒ

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Φοίβος 9-16
Στην πρεμιέρα του Σαββάτου ο ΟΕΑ/ΝΑΒ ηττήθηκε με 16-9 από τον Φοίβο Συκεών. Απέναντι στην πιο δυνατή ομάδα του γκρουπ, που πέρυσι έπαιζε στην Α2, οι Βολιώτες ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην α’ περίοδο. Στο διάστημα αυτό ήταν μπροστά στο σκορ με 3-2. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο β’ και γ’ οκτάλεπτο ο Φοίβος πέτυχε 12 γκολ και δέχθηκε μόνο τρία, για να φτάσει σχετικά άνετα στη νίκη.

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-6, 1-6, 3-2.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μοδέστου 5, Κουκορίνης, Γκρέμηλας, Αθανασιάδης, Μαρτζούχος.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Οξυγόνο 6-8
Χθες το πρωί έγινε μάχη ανάμεσα στον ΟΕΑ/ΝΑΒ και το Οξυγόνο, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν 8-6. Οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ, αλλά στο ημίχρονο ήταν πίσω με 4-2. Μείωσαν σε 5-4, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα έχοντας αρκετά παράπονα για τα «σφυρίγματα» των διαιτητών Καρούλη και Αγγελίδη στην τελευταία περίοδο.

Οκτάλεπτα: 1-0, 1-4, 2-1, 2-3.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Μαρτζούχος 3, Σαραγγανίδας, Μ. Καραΐσκος, Γκρέμηλας.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-ΧΑΝΘ 11-10
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ νίκησε χθες το απόγευμα τη ΧΑΝΘ με 11-10 και απέκτησε δικαίωμα στην ελπίδα. Οι παίκτες του Λάμπρου Καρύδα έκαναν εκπληκτική τρίτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 5-1, μετέτρεψαν το εις βάρος τους 4-6 σε 9-7, ενώ διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα.

Οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 5-1, 2-3.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Σαραγγανίδας 3, Κ. Καραΐσκος 2, Γκρέμηλας 2, Μαρτζούχος 2, Μ. Καραΐσκος, Μοδέστου.

Οξυγόνο-ΧΑΝΘ 10-4
Φοίβος-ΟΕΑ/ΝΑΒ 16-9
Οξυγόνο-ΟΕΑ/ΝΑΒ 8-6
Φοίβος-ΧΑΝΘ 13-10
Φοίβος-Οξυγόνο 11-10
ΧΑΝΘ-ΟΕΑ/ΝΑΒ 10-11