Έμεινε στο… όνειρο ο ΠΑΟΚ

Όνειρο έμεινε για τον ΠΑΟΚ η συμμετοχή του στα ημιτελικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ καθώς οι Θεσσαλονικείς δεν τα κατάφεραν απέναντι στη Μαρσέιγ…

Οι «ασπρόμαυροι» γνώρισαν δεύτερη ήττα μετά από εκείνη στο «Βελοντρόμ» καθώς ηττήθηκαν με 1-0 στην Τούμπα το βράδυ της Πέμπτης (14/4) στη ρεβάνς της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης.

Έτσι ο ΠΑΟΚ δεν έγινε η τρίτη ελληνική ομάδα που θα αγωνιστεί στους «4» μίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ και έτσι η πορεία του «Δικεφάλου του Βορρά» ολοκληρώθηκε στα προημιτελικά. Πλέον οι κυπελλούχοι Ελλάδος ρίχνουν το βάρος στις εγχώριες διοργανώσεις όπου έχουν τα ημιτελικά του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό και το καλύτερο δυνατό φίνις στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη η Μαρσέιγ είχε μικρό προβάδισμα μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα και με το γκολ του Παγιέ λίγο μετά το ημίωρο πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης με δεύτερη νίκη, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι μετρά το 6/6 στη διοργάνωση και πλέον ετοιμάζεται για τους αγώνες με τη Φέγενορντ με στόχο την πρόκριση σε έναν τελικό μετά το 2004 όταν είχε βρεθεί στον τελικό του ΟΥΕΦΑ χάνοντας από τη Βαλένθια.

Ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ένα λάθος του Κρέσπο καθώς μετά είχε να ανέβει ολόκληρο βουνό ψάχνοντας καταρχάς την ανατροπή και την… παράταση. Δεν τα κατάφερε, παρότι ξεκίνησε αρκετά δυνατά την αναμέτρηση έχοντας σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί με Άκπομ, αλλά και τον Ισπανό στόπερ, για να προηγηθεί η Μαρσέιγ με τέρμα του Παγιέ. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά, οι Γάλλοι κρατούσαν εύκολα το υπέρ τους 0-1, ψάχνοντας και το 0-2, ενώ στο τελευταίο τέταρτο οι Θεσσαλονικείς έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Λίγο ο κόσμος, λίγο το εκρηκτικό ξεκίνημα έδωσε την ορμή για να σκοράρουν οι «ασπρόμαυροι» έφεραν μόλις στο 5’ την πρώτη φάση, αλλά το πλασέ του Βιεϊρίνια δεν ήταν καλό, ενώ ούτε ο Λύρατζης μπόρεσε να σκοράρει βάζοντας το πόδι του. Στο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν την εστία του Μανταντά όταν ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Άκπομ, ο Άγγλος επιθετικός έκανε το πλασέ, όμως ο πορτιέρο της Μαρσέιγ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Ο Ζίβκοβιτς το εκτέλεσε με τον αμαρκάριστο Κρέσπο να πιάνει από κοντά την κεφαλιά και τον Μανταντά να διώχνει την μπάλα με υπερένταση.

Η ακίνδυνη Μαρσέιγ ισορρόπησε στη συνέχεια και μετά το άστοχο σουτ του Παγιέ στο 13’ είχε δοκάρι, έστω και αν αυτό προήλθε από παίκτη του ΠΑΟΚ στο 26’ με την ασυνεννοησία Πασχαλάκη, Ίνγκασον και τον δεύτερο να βρίσκει την μπάλα που κατέληξε στο αριστερό κάθετο. Στο ημίωρο ο Κούρτιτς είδε εκτός εστίας τον τερματοφύλακα αλλά απέτυχε να σκοράρει και τέσσερα λεπτά μετά η Τούμπα… πάγωσε όταν ο Κρέσπο έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Γκεντουζί το εκμεταλλεύτηκε, πάσαρε στον Μπακαμπού, ο οποίος βρήκε ξανά τον συμπαίκτη του στο ανέβασμα και εκείνος βρήκε ωραία τον Παγιέ που με ιδανικό τελείωμα έκανε το 0-1.

Γκολ που επηρέασε τους γηπεδούχους οι οποίοι πάντως προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Και αυτό διότι το φάουλ του Βιεϊρίνια στο 37’ πέρασε άουτ, όπως και το ωραίο σουτ του Ζίβκοβιτς δύο λεπτά μετά. Με τη συμπλήρωση 44 λεπτών οι «ασπρόμαυροι» απώλεσαν μοναδική ευκαιρία για το 1-1 μετά από φάση διαρκείας και τον Κρέσπο να σουτάρει πάνω στον Άκπομ, πριν ο Μανταντά μπλοκάρει την μπάλα, ευκαιρία που θα μπορούσε να ήταν και η εξιλέωση του Ισπανού αμυντικού για τη φάση του 0-1.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου η Μαρσέιγ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά ο Μπακαμπού από τα δεξιά δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σουτ που πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης είδε τον Ίγκανσον στο 59’ να του παίρνει την «μπουκιά από το στόμα» και να διώχνει την μπάλα τη στιγμή που ετοιμαζόταν να τη στείλει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό νωρίτερα ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Μιτρίτσα αντί του Τσιγγάρα ποντάροντας πολλά στον Κροάτη και τα τρεξίματά του καθώς η ομάδα του έδειχνε φανερά επηρεασμένη και το κυριότερο δεν μπορούσε να παράξει φάσεις, αλλά και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Κάτι που έγινε με τον Κροάτη ο οποίος βοήθησε στο να επιτεθεί ο ΠΑΟΚ. Η ατυχία… χτύπησε την πόρτα των Θεσσαλονικέων στο 68’ με την αναγκαστική αλλαγή του Βιεϊρίνια από τον Σίντκλεϊ, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Τσόλακ πέρασε αντί του κουρασμένου Άκπομ.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα από την απόκρουση στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς που είδε τον Μανταντά να την αποκρούει, τη στιγμή που ο βοηθός προπονητή της Μαρσέιγ Χόρχε Ντέσιο πέρασε στο ματς τον Ουντέρ αντί του Μπακαμπού με στόχο βεβαίως να διαφυλάξει το 0-1. Από την άλλη ο Λουτσέσκου τα έπαιξε όλα για όλα με τους Σβαμπ και Μουργκ που πέρασαν στο ματς αντί των Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ.

Και αφού δεν έγινε ούτε στο 83’ το 1-1 όταν ο Τσόλακ αστόχησε σε τετ-α-τετ εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Ρονζιέ, η πρόκριση είχε κάνει… φτερά, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν άλλη μία ευκαιρία να γλιτώσουν την ήττα, αλλά ο Ματαντά δήλωσε και πάλι παρών στο 89’ διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Μιτρίτσα, αλλά και μετά την εκτέλεση του κόρνερ στο σουτ του Αουγκούστο από πλάγια αριστερά.

Ο Ζίβκοβιτς που έδειξε αστείρευτες δυνάμεις ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ, ενώ από κοντά και ο Τσιγγάρας που πάλεψε αρκετά και μπήκε στο ματς κυριολεκτικά στο παρά πέντε με τον τραυματισμό του Ελ Καντουρί στην προθέρμανση, αλλά και ο Μιτρίτσα που τον αντικατέστησε, βοήθησε κουβαλώντας μπάλες στην περιοχή. Για τους νικητές σίγουρα ο πορτιέρο Ματαντά που είχε σημαντικές επεμβάσεις τόσο στο 0-0 όσο και στο 0-1, αλλά και ο Γκεντουζί που αναστάτωσε την άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν οι καλύτεροι, συν φυσικά ο σκόρερ Παγιέ που έκανε σωστά τη… δουλειά του.

Διαιτητής: Μακέλι (Ολλανδία), Βοηθοί: Στέεγκστρα (Ολλανδία), Ντε Βρις (Ολλανδία), 4ος: Λίνταουτ (Ολλανδία).

Κίτρινες: 67’ Αουγκούστο, 90+3’ Σβαμπ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Βιεϊρίνια (68’ λ.τρ. Σίντκλεϊ), Ίνγκασον, Κρέσπο, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Τσιγγάρας (58’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (77’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (77’ Σβαμπ), Άκπομ (68’ Τσόλακ).

ΜΑΡΣΕΙΓ (Χόρχε Ντέσιο): Μανταντά, Ρονζιέ, Πέρες, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Λιρόλα, Γκεντουζί, Γκέιγ, Χαρίτ, Μπακαμπού (72’ Ουντέρ), Παγιέ (88’ Κολάσινατς).