Έμεινε μόνος στην κορυφή ο Σαρακηνός που νίκησε 4-1 την Α.Ε. 2002

Μόνος στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ έμεινε ο Σαρακηνός μετά τη νίκη του με 4-1 επί της Α.Ε. 2002 στο Βασδέκειο. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο β’ μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχε όλα του τα γκολ, απέναντι σε μία αξιόμαχη ομάδα που για 45 λεπτά φλέρταρε με την έκπληξη έχοντας προηγηθεί στο σκορ.
Μόλις στο 7ο λεπτό έγινε μία φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη στον Μαυρίδη, όταν αυτός βρήκε γεμάτα με το χέρι τον Τερλεξή στο πρόσωπο. Ωστόσο, ο διαιτητής Χαλβατζάκος θεώρησε ότι η κίτρινη ήταν η πρέπουσα τιμωρία για τον έμπειρο μέσο.
Μέχρι το 20ο λεπτό ο Σαρακηνός δεν είχε απειλήσει, καθώς οι παίκτες της Α.Ε. 2002 κρατούσαν τις θέσεις τους και δεν άφηναν διαδρόμους προς την εστία τους.
Η πρώτη σημαντική στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 22’ με τον Κ. Φλίγκο να εκτελεί απευθείας φάουλ και να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Μητράκου. Ακολούθησε διπλή ευκαιρία στο 24’ με τους Γιοβάνη και Τσιουρή.

Προσπάθεια του Κ. Γαλάνη με τον Γιοβάνη να επιχειρεί να τον ανακόψει

Ο Σαρακηνός ανέβαζε… στροφές, αλλά κόντρα στη ροή του ματς η ομάδα του Στέργιου Σιαμέτη άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο γκολ. Ο Στουμποβίκος έγινε κάτοχος της μπάλας στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με απίστευτης ακριβείας ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι», για το 0-1.
Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού στο 31’ ο Κ. Φλίγκος δεν βρήκε στόχο στο φάουλ που εκτέλεσε, στο 37’ ο Μαυρίδης απέτυχε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 45’ και στο 45’+1 ο Τσιουρής είχε δύο κεφαλιές, με την πρώτη να καταλήγει άουτ και τη δεύτερη να αποκρούεται από τον Μητράκο.
Στην ανάπαυλα ο Γιάννης Φασουράκης είχε την έμπνευση να ρίξει στο ματς τον Γιώργο Τζίκα και δικαιώθηκε μια και ο έμπειρος μέσος πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε συμμετοχή σε ακόμη ένα.
Στο 53’ έγινε το 1-1 όταν ο Χάνος σούταρε στη συμβολή των δοκών, οι αμυνόμενοι ολιγώρησαν και ο Τζίκας πήρε το… ριμπάουντ και με κεφαλιά-ψαράκι σκόραρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε η ανατροπή μετά από ασίστ του Κ. Φλίγκου και όμορφο τελείωμα της φάσης από τον Τζίκα (2-1).

Η Α.Ε. 2002 προσπάθησε να απειλήσει ξανά με τον Στουμποβίκο στο 60’ (το σουτ του μπλόκαρε ο Ν. Φλίγκος), αλλά πλέον ο Σαρακηνός είχε τον πλήρη έλεγχο. Στο 63’ παρουσιάστηκε διπλή ευκαιρία στους γηπεδούχους με τους Τσιουρή και Τζίκα, ενώ στο 73’ κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Τσιουρή από τον Βεργοζήση. Ο Κώστας Φλίγκος που είχε γενέθλια (έγινε 34 ετών) έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έγραψε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 82’ μετά το κόρνερ του Τζίκα και την εύστοχη κεφαλιά του Τσιουρή.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Γιοβάνης, Λαμπρινίδης (85’ Στύλας), Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Μαυρίδης (61’ Παλαμιώτης), Καλαμάτας, Κ. Φλίγκος (76’ Σουάρες), Μαστακούλης (46’ Τζίκας), Τσιουρής.
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Βερντόβα, Β. Γαλάνης, Βεργοζήσης (85’ Δ. Φιλίππου), Σταθόπουλος, Κόρδα, Παρίσης, Τερλεξής (61’ Σιγκέρης), Κωστούλας (61’ Κλίντον), Στουμποβίκος, Κ. Γαλάνης (72’ Κουβαράς).

Κεντρική φωτό: Ο Τζίκας γράφει το 2-1 με πλασέ για τον Σαρακηνό