Έμεινε «άσφαιρος» o Ολυμπιακός Βόλου και έχασε 0-1 από τον χειρότερό του Θεσπρωτό στο ΕΑΚ

Ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε ως γηπεδούχος στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος» και είχε πολύ κόσμο στο πλευρό του στο παιχνίδι με τον Θεσπρωτό για την 4η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Ωστόσο, έμεινε «άσφαιρος» και ηττήθηκε από μία ομάδα που ήταν σαφώς χειρότερη στον αγωνιστικό χώρο.
Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν κάποια από αυτές. Αντίθετα ο Θεσπρωτός αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός. Δύο φάσεις είχε σε όλο το εννενηντάλεπτο και αξιοποίησε τη μία στο 44ο λεπτό με τον Οικονομίκο, παίρνοντας ένα ανέλπιστο «τρίποντο». Πάντως, οι Βολιώτες «φωνάζουν» και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 0-0 σε ανατροπή του Παπακώστα, με τον διαιτητή Ζιούτο να τους το αρνείται, κάτι που ο ίδιος ρέφερι είχε κάνει και πριν δύο χρόνια στον αγώνα με τον Δωτιέα Αγιάς στη Νεάπολη, που επίσης είχε λήξει με 0-1.

Πώς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Σιδεράκη κάτω από τα δοκάρια, τον Σκοπελίτη στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Καμπέρη στο αριστερό, ενώ το δίδυμο των στόπερ αποτελούσαν οι Παπακώστας και Γιαννίτσης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ζέρης, Αρσένης, Παπαδάκος. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Ματέα και από τα αριστερά ο Μπάλλας, ενώ στη θέση του σέντερ φορ ήταν ο Γκουντρουμπής.

Γκολ ο Θεσπρωτός
λίγο πριν την ανάπαυλα
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Ήταν στο 9ο λεπτό όταν ο Γκουντρουμπής «τσίμπησε» τη μπάλα για να αποφύγει αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 12’ ο Μπάλλας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Παγκράτη, ο Παπακώστας την έκλεψε και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Θεσπρωτού. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Ζιούτος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι..Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπαδάκος έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο.
Ο Θεσπρωτός έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο 21’, όταν ο  Μάντικας απέτυχε να σκοράρει με διπλή προσπάθεια, καθώς η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» με το σουτ του Αρσένη στο 23’ που πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Οι Βολιώτες ήταν ανώτεροι, αλλά από το παιχνίδι τους έλειπε η ένταση. Σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκαν και γκολ σε μία ανύποπτη φάση λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Παπακώστας απέτυχε να πάρει μία κεφαλιά και ο Οικονομίκος που έγινε κάτοχος της μπάλας μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Σιδεράκη, γράφοντας το 0-1.

Πίεσαν για την ισοφάριση
οι «ερυθρόλευκοι»
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο β’ μέρος με διάθεση να πιέσει τους φιλοξενούμενους και σίγουρα είχε πολλή περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του. Μόλις στο 46’ είχε τελική προσπάθεια με το σουτ του Μπάλλα που κατέληξε άουτ. Ο ίδιος εκτέλεσε απευθείας φάουλ στο 51’ και ανάγκασε τον Παγκράτη σε δύσκολη επέμβαση.
Τρομερή ευκαιρία έχασαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 56’ όταν ο Παγκράτης απέκρουσε τα διαδοχικά σουτ των Γκουντρουμπή και Ματέα μέσα από την περιοχή. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπάλλας έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων είπε «όχι».
Στο 62’ ο Στέλιος Αρσένος έκανε την πρώτη διορθωτική κίνηση αντικαθιστώντας τον Μπάλλα με τον Κορέλα. Ο τελευταίος τοποθετήθηκε στη μεσαία γραμμή, με τον Ζέρη να οπισθοχωρεί για να παίξει δεξιός μπακ, ενώ ο Σκοπελίτης έγινε αριστερό εξτρέμ.  Δυστυχώς λίγα λεπτά αργότερα (70’) ο Σκοπελίτης τραυματίστηκε και μάλιστα αποχώρησε υποβασταζόμενος. Φυσικά αντικαταστάθηκε από τον Δ. Κωστόπουλο, ενώ στο ίδιο λεπτό και ο Παπαδάκος έδωσε τη θέση του στον Αναστασίου. Οι αλλαγές του Ολυμπιακού «έκλεισαν» στο 77’ με τους Μπουμπούκη και Κατσαγεωργίου να παίρνουν τις θέσεις των Αρσένη και Ματέα.
Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στο ματς ο Κορέλας δοκίμασε το πόδι του από μακριά χωρίς να βρει στόχο. Μεγάλη φάση για τους «ερυθρόλευκους» και στο 86’ με τον Γκουντρουμπή αρχικά να μην μπορεί να «νικήσει» τον Παγκράτη και αμέσως μετά τον Δ. Κωστόπουλο να σουτάρει άουτ. Ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού σίγουρα ήταν το πρόσωπο του αγώνα, μπλοκάροντας και την κεφαλιά του Γκουντρουμπή στο 90’. Η τελευταία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό καταγράφηκε στο 93’ με την άστοχη κεφαλιά του Γιαννίτση.
Διαιτητής: Ζιούτος (ΕΠΣ Ηρακλείου).
Βοηθοί: Αλεξόπουλος, Λεωνίδας (ΕΠΣ Τρικάλων).
Κίτρινες: Καμπέρης-Πατρώνης, Ορφανός, Παγκράτης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Ζέρης, Καμπέρης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Σκοπελίτης (70’ λ.τρ. Δ. Κωστόπουλος), Ματέα (77’ Κατσαγεωργίου), Αρσένης (Μπουμπούκης), Γκουντρουμπής, Παπαδάκος (70’ Αναστασίου), Μπάλλας (62’ Κορέλας).
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παγκράτης, Ράπτης, Τσότσος, Ορφανός, Ντούκας, Πατρώνης (72’ Μόσχος), Μάντικας (65’ Ζεφείρης), Μπαλός, Τασιούλας, Ροβίνας (91’ Κατελούζος), Οικονομίκος.