Έμειναν ανικανοποίητοι Ρήγας και Αγία Άννα μετά το μεταξύ τους 1-1 στο στάδιο Βελεστίνου

Ρήγας Φεραίος και Αγία Άννα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, χθες το απόγευμα στο στάδιο του Βελεστίνου, με το αποτέλεσμα αυτό να μην αφήνει ικανοποιημένη καμία πλευρά. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν βαθμολογικά τον Σαρακηνό, ενώ ούτε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση από την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, με την Αγία Άννα να παίρνει το προβάδισμα και να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 λίγο αργότερα. Ο Ρήγας στη συνέχεια πήρε τα «ηνία» και πίεσε για την ισοφάριση που ήρθε στο β’ μέρος και σε διάστημα που έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Προς το τέλος του ματς θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 18’ και ήταν για τον Ρήγα, όταν σουτ του Σέττου από πλάγια θέση πέρασε άουτ. Στο 22ο Αραμπατζής έκανε την κεφαλιά και κέρδισε κόρνερ μια και η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο πριν βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Αυτό εκτελέστηκε και ο Ιωάννου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Έτσι, φτάσαμε στο 24ο λεπτό όπου ένας πρώην παίκτης του Ρήγα «πλήγωσε» την ομάδα του Βελεστίνου. Μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Αντώνης Τζοβάρας με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Το 0-1 ήταν γεγονός με το υψηλόσωμο φορ προς τιμήν του να μην πανηγυρίζει, θέλοντας να δείξει σεβασμό στον βελεστινιώτικο σύλλογο.

Πάντως, δύο λεπτά μετά παραλίγο να προέλθει από αυτόν το 0-2. Σε σουτ που επιχείρησε από τα δεξιά, ο Απ. Καλαϊτζίδης απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Δημολιό που σούταρε στο δεξί δοκάρι.

Λίγο αργότερα έφτασαν και οι γηπεδούχοι πολύ κοντά στο γκολ όταν κεφαλιά του Αραμπατζή απομάκρυνε αμυνόμενος πάνω στη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γουτούλης προσπάθησε να σκοράρει, αλλά χωρίς επιτυχία. Διπλή ευκαιρία είχε ο Ρήγας και στο 44’, με τον Αϊντίνι να σταματά τον Γουτούλη και στη συνέχεια τον Σουγκάρη να σουτάρει χωρίς να βρει στόχο.

Στην αρχή της επανάληψης οι γηπεδούχοι φώναξαν για κόκκινη όταν ο Σέττος δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από πίσω, αλλά το αριθμητικό πλεονέκτημα το απέκτησαν στο 54’ όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σφάκας.

Ο Ρήγας ισοφάρισε στο 62’ με ωραία ατομική προσπάθεια του Σέττου, που απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε από τα δεξιά στην κλειστή γωνία του Αϊντίνι, που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-1. Οι Βελεστινιώτες προσπάθησαν στη συνέχεια και για το γκολ της νίκης. Απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με τον Αραμπατζή (64’, 68’), ενώ στο 84’ ο Αϊντίνι μπλόκαρε την κεφαλιά του Ν. Καλαϊτζίδη. Στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Αγίας Άννας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κατσούδα. Στις καθυστερήσεις έμειναν και οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Γουτούλη.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Ζατσάι (57’ Γάρος), Ιωάννου, Ράπτης, Αλμασίδης, Σουγκάρης (46’ Κατσούδας), Γουτούλης, Ν. Καλαϊτζίδης, Αραμπατζής, Νασιακόπουλος (82’ Γκίνης), Σέττος.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Σφάκας, Καλαμίδας, Ζαρίφης, Μπασδάνης, Βέργος, Χατζητρακόσιας, Τσιουρέλης (62’ Καραλόπουλος), Κολώνιας (69’ Ζαφειρίου), Τζοβάρας (87’ Σκοπός), Δημολιός.