Έμαθε πολλά ο Ολυμπιακός Β. από το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου

Μπορεί ο Ολυμπιακός Βόλου να πήρε τη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Πόντου, να επέστρεψε στις νίκες και να διατηρήθηκε κοντά στις δύο ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή του βορείου ομίλου (Βέροια και Καβάλα), ωστόσο, όπως είπε και ο προπονητής, Στέφανος Ξηροφώτος, το παιχνίδι θα πρέπει να αποτελέσει μάθημα για τη συνέχεια.

Όσον αφορά τη διαχείριση, καθώς ο Ολυμπιακός αδικαιολόγητα οπισθοχώρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι στο ρευστό 1-0. Απέναντι σε μια ομάδα που πάλεψε στο τέλος για να ισοφαρίσει και θα μπορούσε να το είχε πετύχει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αν ο Ξενοδόχοφ δεν ενεργούσε σωτήρια.

Η ικανότητα και η εμπειρία του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού μέτρησαν σε δύο φάσεις, τις μοναδικές, που είχε ο Απόλλων στο παιχνίδι. Δεν είναι υπερβολή αν πούμε πως ο Ξενοδόχοφ έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους», βοηθώντας τα μέγιστα στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Θα επαναλάβουμε, πως η εικόνα του Ολυμπιακού από το 80’ και μετά ήταν προβληματική, κάτι που επεσήμανε στις δηλώσεις του και ο Στέφανος Ξηροφώτος. Όπως τόνισε, όταν μια ομάδα γυρίζει πίσω είναι πολύ εύκολο να δεχθεί γκολ και είναι πιο ασφαλής όταν επιτίθεται.

Ο Ολυμπιακός είχε κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι του, μετά το 30’. Ευτύχησε να σκοράρει με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον πρώτο σκόρερ του βορείου ομίλου, αλλά και του πρωταθλήματος, Ιάσονα Παπαδημητρίου (έφτασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα).

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν κάλλιστα να «κλειδώσουν» τη νίκη, αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια, με τον Στέφαν Τζούριτς να χάνει τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ είχαν δοκάρι σε σουτ του Τσαγκαλίδη, αφού πρώτα απέκρουσε την μπάλα ο τερματοφύλακας Μάντζαρης.

Άξιζαν δεύτερο γκολ, ωστόσο, στο τέλος κινδύνεψαν να ισοφαριστούν. Τη στιγμή που ο Απόλλων ρίσκαρε, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που δημιουργήθηκαν. Δεν βγήκαν οι κατάλληλες μπαλιές, προκειμένου να δημιουργηθούν προϋποθέσεις για γκολ στην επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανακτούσαν την μπάλα εύκολα στη μεσαία γραμμή ή στην αμυντική ζώνη, έτσι ώστε να γίνουν απειλητικοί, στο διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Πάντως, το ίδιο συνέβη και στο παιχνίδι της πρεμιέρα με την Τρίγλια στη Φιλιππούπολη και μάλιστα σ’ εκείνο το ματς ο Ολυμπιακός έπαιξε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα παθητικά, δίνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αντίπαλο.

Ο Απόλλων από την πλευρά του έδειξε καλά στοιχεία, ως ομάδα και η βαθμολογική θέση τον αδικεί. Διαθέτει νεαρούς, κυρίως, ποδοσφαιριστές, που τρέχουν, πιέζουν, ωστόσο, αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση. Δεν έχει καταφέρει ακόμη να σκοράρει, μετά από τέσσερις αγωνιστικές και έχει χάσει όλα τα ματς δύσκολα με 1-0.