Ελευθερόπουλος: Αφιερώνουμε στον Μαστρογιάννη τη νίκη και την εμφάνιση

Στον γνωστό φίλο της Νίκης, Γιώργο Μαστρογιάννη, που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας αφιερώνουν το «διπλό» επί του Διαγόρα οι άνθρωποι της Νίκης. «Είναι ένας άνθρωπος που εκτιμάμε απεριόριστα και είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε» τόνισε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος μίλησε για τα εξής θέματα:

Για το πού αφιερώνουν το «διπλό» στη Ρόδο: «Κατ’ αρχήν θα ήθελα να πω ότι όλο το ποδοσφαιρικό τμήμα της Νίκης αφιερώνει την εμφάνιση πρώτα απ’ όλα και μετά τη νίκη στον Γιώργο Μαστρογιάννη. Έναν άνθρωπο, τον οποίο εκτιμάμε απεριόριστα και περνάει δύσκολα αυτές τις ημέρες. Επομένως το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να του αφιερώσουμε την εμφάνιση και τη νίκη στη Ρόδο».

Για τον αγώνα με τον Διαγόρα: «Όσον αφορά στον αγώνα από τα 30 λεπτά όπου παίξαμε το ποδόσφαιρο που ξέρουμε. Εδώ θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι σε σχέση για τον προηγούμενο αγώνα αναφορικά με το πρώτο ημίχρονο: Από τη μεριά του τεχνικού επιτελείου, όταν δεν είναι ευχαριστημένο από τη συγκεκριμένη ομάδα, αυτό έχει να κάνει με τις απαιτήσεις που έχουμε και το δικαίωμα που μας έχουν δώσει (σ.σ. οι ποδοσφαιριστές) να έχουμε τις υψηλότερες απαιτήσεις από αυτή την ομάδα.

Παίζουμε ένα διαφορετικό ποδόσφαιρο από το μεγαλύτερο μέρος της κατηγορίας, δεν θα ήθελα να πω απ’ όλους. Οι παίκτες μου επιβάλλονται σε όλους τους αντιπάλους, με αυτοπεποίθηση, με ορθολογικό ποδόσφαιρο και με μεγάλη κατοχή μπάλας στο δεύτερο και στο τρίτο «τρίτο» του γηπέδου.

Επομένως το πρώτο ημίχρονο της προηγούμενης αγωνιστικής ήταν απλά ένα μέτριο παιχνίδι για τα δικά μας δεδομένα. Το διευκρινίζω αυτό. Ο αντίπαλος δεν μας έκανε τίποτα ούτε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα μέχρι το 30’ νομίζω ότι η ομάδα ήταν πολύ ανώτερη από τον αντίπαλο σε όλους τους τομείς. Ο αντίπαλος προπονητής ρίσκαρε πάρα πολύ, κράτησε ψηλά τους δύο φορ και ανέβασε και τους μέσους πολύ. Σ’ εκείνο το 15λεπτο εμείς έπρεπε να «διαβάσουμε» καλύτερα το παιχνίδι και να εκμεταλλευτούμε τους επιθετικούς μας. Αυτό δεν έγινε, οπότε μπήκαμε σε μια δυσκολία.

Εμείς το λύσαμε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο. Ταυτόχρονα ο αντίπαλος προπονητής άλλαξε ορθώς τον σχηματισμό για να μας περιορίσει. Μετά έγινε ένα παιχνίδι σε χαμηλότερο τέμπο, δεν κινδυνέψαμε καθόλου μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν καταλογίστηκε ένα φάουλ έξω από την περιοχή μας, όπου και πάλι η ομάδα μας έδειξε ότι μπορεί εύκολα να κρατήσει το αποτέλεσμα».

Για το αν το ματς κρίθηκε στα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχε η Νίκη: «Το παιχνίδι κρίθηκε από το… πρώτο λεπτό, με τον τρόπο δηλαδή που μπήκαν οι παίκτες μας στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμία ομάδα, όταν μπαίνουμε έτσι, δεν με προβληματίζει καθόλου το τι θα κάνουν οι περισσότεροι αντίπαλοι».

Βελιτζέλος: Πάλι δεχθήκαμε γκολ στα πρώτα λεπτά

Στο γεγονός ότι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα του δέχθηκε γκολ στα πρώτα λεπτά στάθηκε ο Κώστας Βελιτζέλος. Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για την αναμέτρηση εναντίον της Νίκης: «Άλλο ένα παιχνίδι στο οποίο βρισκόμαστε πίσω στο σκορ από την πρώτη φάση και από την πρώτη τελική που κάνει ο αντίπαλος. Αν θυμάμαι καλά, είναι το τρίτο παιχνίδι όπου χωρίς να δεχθούμε πίεση, βρισκόμαστε πίσω στο σκορ με ένα ή με δύο γκολ από το ξεκίνημα.

Αυτό σίγουρα έχει να κάνει με τον ψυχολογικό παράγοντα, με την ψυχοσύνθεση των παιδιών. Είμαστε μια ομάδα που απαρτίζεται από πολλά νέα παιδιά. Θα πω για άλλη μια φορά ότι αδικούν τους εαυτούς τους. Με τον ΠΑΟΚ Β’ καταφέραμε να ισοφαρίσουμε από το 3-0 και με τη Νίκη Βόλου όπου είχαμε τις φάσεις για να σκοράρουμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε και προσπαθήσαμε να βρούμε φάσεις, αλλά δεν καταφέραμε να δημιουργήσουμε μια μεγάλη ευκαιρία, πέρα από το τελείωμα του αγώνα, όπου η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι για να ισοφαρίσουμε. Και μόνο αυτό σαν γενική εικόνα, δείχνει τις ικανότητες των παιδιών. Τους πιστεύω πάρα πολύ. Τους το λέω καθημερινά. Προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν γίνεται να κάνεις τέτοια προσπάθεια και να φεύγεις από το γήπεδο με σκυμμένο κεφάλι.

Δυστυχώς μπορεί αυτό να είναι παρατεταμένο μάθημα για το υπόλοιπο της καριέρας των περισσοτέρων, ούτως ώστε να μπαίνουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Όσον αφορά καθαρά στο παιχνίδι νομίζω ότι αυτό το διάστημα των 13 λεπτών είναι που ο αντίπαλος δημιούργησε τις δύο φάσεις, χωρίς να πιεστούμε ιδιαίτερα. Αλλάξαμε τον σχηματισμό γρήγορα, κάναμε μια αλλαγή επίσης γρήγορα, βρήκαμε τα πατήματά μας, πετύχαμε το γκολ και είχαμε ακόμη δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όπως πχ το δοκάρι, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου είχαμε την κατοχή σε μεγαλύτερο βαθμό και πιέσαμε πολύ. Ωστόσο η Νίκη είναι μια πολύ έμπειρη ομάδα με εντελώς διαφορετικούς στόχους και διαφορετικό ρόστερ από εμάς. Κατάφερε να το ελέγξει και να αποκρούσει την πίεση, με συνέπεια το παιχνίδι να τελειώσει με ήττα για εμάς.

Θεωρώ ότι στους τρεις βαθμούς που θα πάρουμε από το άνευ αγώνος με τον Απόλλωνα Λάρισας και στο επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας που παίζουμε με τον Θεσπρωτό, θα κριθούν πάρα πολλά. Αρχικά θα πρέπει να ηρεμήσουμε, να υποστηρίξουμε αυτά τα παιδιά στην προσπάθεια που γίνεται, προκειμένου να παρουσιαστούν με την αυτοπεποίθηση που πρέπει. Μετά ακολουθεί εντός έδρας παιχνίδι. Κάπου εκεί θα ξεκαθαρίσει το τοπίο για εμάς.

Θα ήθελα να ευχηθώ καλή συνέχεια στη Νίκη Βόλου».

Για το ότι ο Διαγόρας δέχεται γκολ στα πρώτα λεπτά το τελευταίο διάστημα: «Δεχθήκαμε γρήγορα γκολ με την Αναγέννηση Καρδίτσας, τον ΠΑΟΚ Β’ και τη Νίκη. Εάν σ’ αυτά τα παιχνίδια η εικόνα καταμαρτυρούσε ότι ο αντίπαλος μάς είχε κάνει πέντε-έξι φάσεις και δεχθήκαμε ένα ή δύο γκολ, θα καταλαβαίναμε κάτι διαφορετικά. Όταν όμως στην πρώτη τελική, χωρίς να σου κάνει μεγάλη φάση, η μπάλα πάει στα δίχτυα, πρέπει να το υποστείς, να ανταπεξέλθεις και να πας παρακάτω. Έχει να κάνει σίγουρα με την ψυχοσύνθεση των παιδιών, δηλαδή μέσα τους έχουν κάποιον φόβο ότι θα την πάθουν. Σ’ αυτό πρέπει να γίνει πολλή δουλειά και χρειάζεται υποστήριξε απ’ όλους μας απέναντί τους, ούτως ώστε να καταλάβουν ότι δεν τους αξίζει να κυνηγούν στο σκορ σε κάθε ματς.

Τους είχα πει πριν το παιχνίδι ότι αν καταφέρναμε να πάρουμε τρεις πόντους θα κάναμε τεράστιο βήμα ή με τον βαθμό θα είχαμε απομακρυνθεί λίγο ακόμη από την επικίνδυνη ζώνη. Συν το «τρίποντο» χωρίς αγώνα, θα παίρναμε τον «αέρα» που χρειαζόμαστε.

Θεωρητικά τα αποτελέσματα είναι βολικά όταν παίρνεις εσύ αποτέλεσμα. Όταν εσύ δεν το κάνεις αυτό, τείνουν να μην είναι θετικά».

Για το αν ο αγώνας με τον Θεσπρωτό αποκτά χαρακτήρα τελικού: «Δεν μου αρέσει να χαρακτηρίζω «τελικούς», γιατί μετά τον αγώνα με τον Θεσπρωτό έχουμε άλλα επτά παιχνίδια. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί να παλέψει απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο σε οποιαδήποτε έδρα. Δεν το λέω αυτό αλαζονικά. Αυτή την εντύπωση σχηματίζω από τα παιδιά στις προπονήσεις όλης της εβδομάδας και στους αγώνες σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Σίγουρα είναι ένα τρομερά σημαντικό παιχνίδι. Θεωρητικά είναι από τα ματς στα οποία λες «από εδώ πρέπει να πάρω τρεις πόντους». Αυτό θέλουμε να κάνουμε, να πάρουμε έξι βαθμούς στις επόμενες δύο αγωνιστικές και να είμαστε πιο ήσυχοι για τη συνέχεια».