Έλαμψε στο ντεμπούτο ο Μάντζιος – Με δύο γκολ του ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Πιερικό

Ο Βαγγέλης Μάντζιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού Βόλου στο παιχνίδι με τον Πιερικό στην Κατερίνη. Ο έμπειρος επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα των «ερυθρολεύκων» στη νίκη με 2-1, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού.
Ο Μάντζιος ήρθε στην ομάδα την Πέμπτη και χθες άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τον Ολυμπιακό, με τον ικανότατο φορ να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» σε μια πολύ σημαντική νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με πέναλτι του Μάντζιου στο 39’, ο Πιερικός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κωτσιαρίδη, ενώ στο 68’ ο Μάντζιος με σουτ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα οι τραυματισμοί στο κεφάλι των Παντελή Ριζογιάννη και Θανάση Καρτσαμπά, οι οποίοι αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο, ο πρώτος στο 16’ και ο δεύτερος στο 42’. Ο Ριζογιάννης χτύπησε στη βάση του κεφαλιού, η αρχική εκτίμηση έκανε λόγο για μικρή διάσειση, ωστόσο, ο λόγος που τον ανάγκασε να μην συνεχίσει στο ματς, ήταν ο έντονος πόνος στον αυχένα.

Πως παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακουμής, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Παπαϊωάννου και το αριστερό ο Ρόκας. Οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ριζογιάννης και Κόλα. Στη δεξιά πλευρά κινούταν ο Σαχινίδης, στην αριστερή ο Σερτζίνιο, με τον Λώττα να κινείται πίσω από τον προωθημένο Μάντζιο.
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς καλύτερος από τον Πιερικό, ωστόσο, έδειξε και πάλι αδυναμίες. Το θετικό είναι ότι δεν τις πλήρωσε με απώλειες βαθμών, απέναντι σε μια ομάδα που παρουσιάστηκε «διαβασμένη» και έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους».
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, με τον Πιερικό να κλείνει τους διαδρόμους προς την εστία του Πατσιογεώργου και να προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις.
Χρειάστηκε να περάσουν 13 λεπτά για να δούμε την πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι και αυτή ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Μάντζιο να πασάρει στον Σερτζίνιο και τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Στο 21’ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Παπαϊωάννου έβγαλε τη σέντρα, ο Μάντζιος σούταρε πάνω στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα έξω από τα δοκάρια του Πατσιογεώργου.
Ακολούθησε ένα άγονο παιχνίδι από πλευράς και των δύο ομάδων, για να φτάσουμε στο 37’ όταν ο Βαγγέλης Μάντζιος ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή από τον Πατσιογεώργο, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μάντζιος δύο λεπτά αργότερα (39’), με τον έμπειρο επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 100ο γκολ στην καριέρα του.
Ωστόσο, στον Ολυμπιακό δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0. Κι αυτό, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πιερικός κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ, η μπάλα έφτασε στον Κωτσιαρίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιακουμή, ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ματς.
Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεάντρο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λώττα.

Προσπάθεια του Κλεβί Κόλα στο χθεσινό παιχνίδι με τον Πιερικό

«Μίλησε» και πάλι ο Μάντζιος
Στο δεύτερο ημίχρονο οι καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπαθούσαν να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, όμως από την πλευρά του ο Πιερικός στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αποτρέποντας κάθε κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί προς την εστία του.
Μάλιστα, στο 51’ οι γηπεδούχοι απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού, μ’ έναν πρώην «ερυθρόλευκο» παίκτη. Συγκεκριμένα, ο Αλέξανδρος Σεχολάρι από τα αριστερά έκανε την προσπάθεια, επιχείρησε τη σέντρα σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Γιακουμή και να απομακρύνεται στη συνέχεια από την περιοχή των «ερυθρολεύκων».
Για να φτάσουμε στο 68’ όπου ο Βαγγέλης Μάντζιος «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ο Σερτζίνιο με ωραία προσπάθεια απέφυγε όποιους αντιπάλους βρήκε στο δρόμο του, πάσαρε στον Φλίγκο και αυτός στον Μάντζιο. Ο έμπειρος επιθετικός έχοντας τρεις αμυντικούς γύρω του, γύρισε το σώμα και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πιερικού, γράφοντας το 2-1 για τον Ολυμπιακό.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Πιερικό, με τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή στιγμή στο 75’. Ο Κωτσιαρίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Ντινόπουλος έκανε την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η τελευταία φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 84’ όταν ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπαϊωάννου πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Πατσιογεώργου.
Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Χρ. Δεμερτζής, Ν. Δεμερτζής (Πέλλας)
Κίτρινες: Τσιούχας, Ντινόπουλος, Λαμπίρης-Σαχινίδης, Ρόκας, Ναζίμ
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Πατσιογεώργος, Λαμπίρης, Τσιούχας, Χατζηδίμπας, Θ. Καρτσαμπάς (44’ λ.τρ. Σεχολάρι), Λαζαρίδης, Α. Καρτσαμπάς (88’ Μπατσαράς), Σκλιοπίδης, Δαδάκος (77’ Μαυρίδης), Κωτσιαρίδης (77’ Μαρίνογλου), Ντινόπουλος
ΟΛΥΠΙΑΚΟΣ Β: Γιακουμής, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης (19’ λ.τρ. Ναζίμ), Κόλα, Σαχινίδης (60’ Φλίγκος), Σερτζίνιο (90’ Καμπλιώνης), Λώττας (77’ Σκοπελίτης), Μάντζιος.

Αμανατίδης: Διαβήκαμε δύσκολο δρόμο στο παιχνίδι
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Περικλής Αμανατίδης, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε τα εξής: «Υπάρχει μία στεναχώρια στα αποδυτήρια, γιατί πραγματικά δεν μπορούμε να βγάλουμε στο γήπεδο τα στοιχεία που έχουμε ως ομάδα. Εμείς, από την πλευρά μας, κάναμε δύσκολο το παιχνίδι. Στη φάση του γκολ που δεχθήκαμε, οι παίκτες μας από το πάθος που έχουν, είναι σχεδόν όλοι μέσα στην περιοχή. Νομίζω, ότι από υπερβολή και από πάθος πολλές φορές μπορείς να κάνεις και λάθος. Διαβήκαμε ένα δρόμο δύσκολο στο παιχνίδι, αλλά στο τέλος καταφέραμε να νικήσουμε μία ομάδα, η οποία με το γκολ που πέτυχε πίστεψε στη νίκη. Το έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν τα έπαιξε όλα για όλα.
Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο κρεμόταν από μία κλωστή, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Η ομάδα μας νομίζω ότι έχει πάρα πολλές δυνατότητες και σιγά σιγά πλησιάζει η ώρα της αλήθειας. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Πιερικού για τον αγώνα της, πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στα καινούργια παιδιά που μπήκαν με διάθεση για να βοηθήσουν. Χαρακτηριστικό του πάθους, ο παίκτης που περίμενε πάρα πολύ να παίξει (σ.σ. Ριζογιάννης) έβαλε το κεφάλι του και τραυματίστηκε. Είναι και μία συμβολική φάση, η οποία δείχνει ότι είμαστε διατεθειμένοι να πετύχουμε.

Θα ξεκουραστούμε και είναι σίγουρο ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα αποβάλλουμε το άγχος και κάποια στοιχεία βιασύνης που μας χαρακτηρίζουν. Πρέπει να δούμε κατάματα τις αδυναμίες μας, να τις νικήσουμε, γιατί η ομάδα έχει πάρα πολλές δυνατότητες. Είναι κρίμα να αδικεί τον εαυτό της. Ουσιαστικά, εμείς ψάχνουμε τον καλύτερό μας εαυτό.
Βαδίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι, δεν έχουμε αυτή τη στιγμή την πρώτη θέση, οπότε πρέπει να ζούμε με την πίεση και να παίζουμε μ’ αυτή. Νομίζω, ωστόσο, ότι θα ανταπεξέλθουμε όλοι με επιτυχία».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Πιερικού, Νίκος Θεοδοσιάδης, στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου ανέφερε: «Κατεβήκαμε να παίξουμε ένα παιχνίδι χωρίς πολλά από τα όπλα μας. Τα παιδιά έπαιξαν με πάθος, απέναντι σε μία φοβερά ποιοτική ομάδα, που δίκαια κατατάσσεται στην κορυφή και δίκαια θ’ ανέβει κατηγορία, γιατί θ’ ανέβει. Εμείς, ωστόσο, αδικούμε συνεχώς τους εαυτούς μας. Σίγουρα, δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε, ούτε τον Ολυμπιακό, ούτε τη Νίκη, όμως και από τα δύο παιχνίδια θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει κάτι. Γιατί ενώ είμαστε πίσω στο σκορ, έχουμε πολύ καλό τακτικό προσανατολισμό, έχουμε διαβάσει καλά τον αντίπαλο, δεν τον επιτρέπουμε να μας απειλήσει και επέρχεται εκνευρισμός στην αντίπαλη ομάδα.
Θεωρώ, επίσης, ότι στη φάση του πέναλτι δεν υπάρχει παράβαση. Από αυτή τη φάση βρεθήκαμε πίσω στο σκορ χωρίς λόγο και αναίτια. Τα παιδιά, ωστόσο, αντέδρασαν, πέτυχαν ένα πολύ ωραίο γκολ και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε κανένα ουσιαστικό κίνδυνο, ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός θέλει μόνο τη νίκη και θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε αυτό, παίζοντας με αντεπιθέσεις. Για να δεχθούμε και πάλι ένα αστείο γκολ. Όταν, όμως, έχεις απέναντί σου πάρα πολύ καλούς ποδοσφαιριστές και μία πολύ ποιοτική ομάδα δεν αφήνουν ασυγχώρητο το παραμικρό λάθος.