«Έλαμψε» η Νίκη στο α’ ημίχρονο – Πέτυχε γκολ, αλλά έχασε πέναλτι και πολλές ευκαιρίες

Εντυπωσιακή ήταν η Νίκη στο α’ ημίχρονο στο χθεσινό φιλικό στη Ν. Ευκαρπία. Έχασε πέναλτι (με τον Τζιώρα στο 1ο λεπτό) και πολλές ευκαιρίες πέφτοντας στον εξαιρετικό Γουμάγια που έπιανε τα… άπιαστα, αλλά κατάφερε να προηγηθεί στο 45’ με τον Σούσκιν. Στο β’ μέρος οι «κυανόλευκοι» έριξαν ταχύτητα και ο Μακεδονικός ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Παπαποστόλου (63’).

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξαν τη Νίκη με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Θεολόγης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Δημολιό, Μωυσίδη και Βέργο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ντόλγκι και Μέτσε, από τα άκρα επιτίθονταν οι Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Σούσκιν (αριστερά), ενώ ο Γενιτσαρίδης είχε οργανωτικό ρόλο και ο Τζιώρας ήταν ο σέντερ φορ.
Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Κώστας Βελιτζέλος για τον Μακεδονικό. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γουμάγιας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Μπουλγκουρίδης (δεξιά), Βοσνιάδης (αριστερά), Τουμανίδης και Αντωνιάδης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ζαφειρίδης, Γαρύφαλος (στον άξονα), Στασινόπουλος, Ηλιόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Ζαγναφέρη να συνεπικουρεί τον Κανούλα στην επίθεση.

Εξαιρετική η Νίκη στο α’ ημίχρονο
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Νίκη κέρδισε πέναλτι. Ο Ιορδανίδης ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή από τον Ζαγναφέρη και ο κ. Κωνσταντινίδης καταλόγισε την “εσχάτη των ποινών”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζιώρας, όμως ο Γουμάγιας έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε.
Η απώλεια του πέναλτι δεν πτόησε τη βολιώτικη ομάδα, η οποία στη συνέχεια ήταν καταιγιστική χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 7′ ο Γιάκοβλεφ έκανε σλάλομ από τα δεξιά και πέρασε κάθετη για τον Τζιώρα, όμως ο Γουμάγιας βγήκε έγκαιρα από την εστία του “καθαρίζοντας” τη φάση.

Ο Ιορδανίδης εκτέλεσε κόρνερ στο 9′ και ο Τζιώρας έπιασε ψηλοκρεμαστή πλευρά κεφαλιά που κατέληξε στον ουρανό των διχτύων αλλά από την εξωτερική πλευρά.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Γιάκοβλεφ να κάνει δύο εξαιρετικές ενέργειες. Πρώτα στο 10′ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε με το αριστερό για να αποκρούσει ο Γουμάγιας, ενώ στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού ενήργησε σωτήρια για την ομάδα του σε τετ-α-τετ με τον Ουκρανό εξτρέμ.
Ο Γουμάγιας είπε “όχι” και σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Μέτσε στο 17′.

Διακόπηκε το ματς προσωρινά στο 29′ όταν ο Μωυσίδης διαπληκτίστηκε με αντίπαλο, με συνέπεια να απειληθεί γενική σύρραξη. Έτσι ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για τρία λεπτά περίπου μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
Με την επανέναρξη του αγώνα η Νίκη απώλεσε δύο τεράστιες ευκαιρίες. Πρώτα στο 33′ ο Γιάκοβλεφ εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή και γύρισε για τον Τζιώρα. Η μπάλα πέρασε από τον 28χρονο στράικερ και στρώθηκε στον Ντόλγκι, ο οποίος μόνος απέναντι σχεδόν σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο επόμενο λεπτό ο Ντόλγκι έστρωσε για τον Ιορδανίδη, ο οποίος πλάσαρε από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά πάλι ο Γουμάγιας απογειώθηκε στο αριστερό του “παραθυράκι” αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο έμπειρος πορτιέρο ενήργησε σωστά και στη φάση του 45′ αποκρούοντας σουτ του Γιάκοβλεφ, ενώ στην επαναφορά από το ένα μέτρο (αλλά από πλάγια θέση) ο Τζιώρας απέτυχε να σκοράρει.
Το γκολ που δικαιούταν η Νίκη ήρθε τελικά στο 45+4’. Ο Γενιτσαρίδης σέντραρε για τον Τζιώρα που με το κεφάλι τροφοδότησε τον Σούσκιν, ο οποίος σούταρε απευθείας με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό “Γ” της αντίπαλης εστίας (0-1)

Έριξαν ταχύτητα οι «κυανόλευκοι»
Στην επανάληψη η Νίκη δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου μέρους. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Μακεδονικό να ισορροπήσει το ματς και να δημιουργήσει την πρώτη του καλή στιγμή. Ήταν το 49’ όταν ο Κανούλας εκτέλεσε φάουλ το οποίο πέρασε άουτ.
Στο 61’ ο Ιορδανίδης προσπάθησε να δώσει στον Τζιώρα, όμως για λίγο δεν μπόρεσε να κερδίσει την μπάλα, αλλά δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Ο Γενιτσαρίδης έχασε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, την οποία κέρδισε ο Γαρύφαλλος, ο οποίος έκανε το γύρισμα. Η μπάλα έφτασε στον Παπαποστόλου, ο οποίος γύρισε ωραία το σώμα του και σημάδεψε πρώτα το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια τα δίχτυα (1-1).
Οι πολλές αλλαγές έριξαν ακόμη τον ρυθμό στο ματς, με το συγκρότημα του Κώστα Βελιτζέλου να δείχνει καλύτερο πρόσωπο συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Στο 78’ σε σέντρα του Γαρυφαλλόπουλου η μπάλα φάνηκε να βρίσκει σε χέρι αμυνομένου, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι αυτή τη φορά.
Στο 85’ ο Γιάκοφλεβ μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα, αλλά οι Ιορδανίδης και Ματθαίου δεν πρόλαβαν να την σπρώξουν στα δίχτυα, ενώ στο 91’ βολέ του Βουρδάκη έφυγε στα ύψη.
Έτσι η χθεσινή αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νίκη όμως να κερδίσει τις εντυπώσεις.
Διαιτητής: Κωνσταντινίδης
Βοηθοί: Ανδρέου, Κουφός
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουμάγιας, Μπουλγκουριδης (71’ Βόσδου), Βοσνιάδης, Τουμανίδης, Αντωνιάδης, Ζαφειρίδης (77’ Μπουτζίκος), Γαρύφαλλος, Στασινόπουλος, Ηλιόπουλος, Ζαγναφέρης, Κανούλας. (Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι Βόσδου, Μπουτζίκος, Παπαποστόλου, Τσουκάνης, Διαμαντίδης).
ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (69’ Λάιος), Δημολιός (88’ Ζιώγας), Βέργος Μωυσίδης, Ντόλγκι (81’ Τσιανάκας), Μέτσε (90’ Σφονδυλιάς), Γιάκοβλεφ (90’ Σιώμος), Σούσκιν (83’ Ματθαίου), Ιορδανίδης (88’ Βουρδάκης), Τζιώρας (75’ Γαρυφαλλόπουλος).