Έλαμψαν οι Βολιώτες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου

Με βολιώτικη λάμψη διεξήχθη στο ΣΕΦ το πρωτάθλημα κλειστού στίβου ανδρών-γυναικών. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αναστασία Καρακατσάνη στα 3000μ., χάλκινο ο Παναγιώτης Πήτας στο έπταθλο, ενώ 4η στο μήκος και 6η στο τριπλούν κατετάγη η Κατερίνα Βέργου. Ελπιδοφόρα εμφάνιση και από τους νεαρούς αθλητές της Νίκης.
Η Αναστασία Καρακατσάνη πανηγύρισε τη μεγαλύτερη επιτυχία από βολιώτικης πλευράς στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια έκοψε πρώτη το νήμα στα 3.000 μέτρα αποδεικνύοντας ότι είναι η κορυφαία στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Θυμίζουμε ότι η Καρακατσάνη, που ανήκει στον Γ.Σ. Κηφισιάς, είχε πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση και στον πρόσφατο Μαραθώνιο της Αθήνας.

Η Αναστασία Καρακατσάνη

Εξαιρετικός ήταν και ο Παναγιώτης Πήτας στο έπταθλο. Ο αθλητής του Γ.Σ. Βόλου ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 4.827 βαθμούς. Μάλιστα έχασε το αργυρό μετάλλιο μόλις για δύο βαθμούς από τον Κωνσταντίνο Λογδανίδη της ΓΕ Νάουσας, ο οποίος κέρδισε 4.827 βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πήτας κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ στα 60μ., στα 60μ. εμπόδια, στη σφαίρα, στο μήκος και στο επί κοντώ, δείγμα της μεθοδικής δουλειάς που κάνει στις προπονήσεις υπό τις οδηγίες του Γιάννη Κουτσοφλίνη.

Ο Παναγιώτης Πήτας

Δυναμική επανεμφάνιση πραγματοποίησε η Κατερίνα Βέργου, η οποία μετά τη διακοπή στην αγωνιστική δράση λόγω της εγκυμοσύνης έκανε ξανά αισθητή την παρουσία της. Την πρώτη ημέρα των αγώνων έλαβε μέρος στο τριπλούν όπου κατέλαβε την 6η θέση με 12.13μ. Αυτή η επίδοση ήρθε με το πρώτο της άλμα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια να κυνηγήσει μια θέση στο βάθρο, αλλά ήταν λίγο άκυρη.
Την επόμενη ημέρα συμμετείχε στο μήκος, όπου άγγιξε το μετάλλιο. Συγκεκριμένα είχε άλμα στα 5.69μ. που της χάρισε την 4η θέση, αλλά έχασε τη θέση στο βάθρο από τη Λογδανίδου, η οποία πήδηξε μόλις δύο εκατοστά περισσότερο (5.71μ.). Η Βέργου έκανε επίσης άλματα στα 5.80, στα 5.48 και στα 5.56, ενώ στο τελευταίο της άλμα ήταν άκυρη και δεν μπόρεσε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.
Παρόλα αυτά η εμφάνιση της 28χρονης άλτριας θεωρείται πολύ αξιόλογη. Μάλιστα χθες έγινε η δεύτερη Ελληνίδα αθλήτρια μετά τη Βούλα Παπαχρήστου που συμμετέχει σε δύο τελικούς μετά την επιστροφή της από εγκυμοσύνη. Αγωνίζεται με τα χρώματα του Άτλαντα και έχει προπονητή τον Ηλία Κορώνα, η συμβολή του οποίου στις επιτυχίες της θεωρείται σημαντική.
Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εκπροσωπήθηκε και η Νίκη με νεαρούς αθλητές ως 18 ετών, με σκοπό να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες αντιμετωπίζοντας αντιπάλους κατηγορίας ανδρών και γυναικών. Αναλυτικά η Χριστίνα Κατζουράκη ήταν 7η στα 3.000μ. με 10.38, η Κατερίνα Κόκκαλη 13η στο τριπλούν με 11.43, η Μαρία Σταματίου 15η στα 60μ. με 7.83, ο Χρήστος Γκαράς 35ος στα 400μ. με 54.34, η Ξανθίππη Φιλατζικιώτη 18η στα 800μ. με 2.42, ο Σταμάτης Ασημακόπουλος 15ος στο τριπλούν με 12.21, ενώ ο Χάρης Μάνης τερμάτισε 4ος στα 60μ. στην ειδική κατηγορία παμπαίδων που φιλοξενήθηκε στη διοργάνωση. Την αποστολή συνόδευσαν οι προπονητές Παύλος Παρασκευόπουλος και Απόστολος Βλαχάβας καθώς και τα μέλη της Δ.Ε. Χρόνης Βελέντζας, Γιώργος Τάκης.