Εκτός οκτάδας έμεινε η εφηβική ομάδα υδατοσφαίρισης της Νίκης στα τελικά του Πανελλήνιου πρωταθλήματος

Με όλες τις δυνάμεις της πάλεψε η εφηβική ομάδα πόλο της Νίκης στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος που φιλοξενήθηκε στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Ωστόσο, δεν πέρασε στην οκτάδα για να δώσει αγώνα κατάταξης, καθώς η ισοβαθμία με τον Εθνικό Πειραιώς δεν ήταν ευνοϊκή. Έτσι, έμεινε στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου και κατατάσσεται στην 9η θέση, που ούτως ή άλλως συνιστά επιτυχία.

Η Νίκη είχε την ατυχία να κληρωθεί στο Β’ γκρουπ που ήταν σαφώς πιο δύσκολο από το Α’. Οι «κυανόλευκοι» τέθηκαν αντιμέτωποι με τον μετέπειτα πρωταθλητή Ολυμπιακό Πειραιώς, τον Ν.Ο. Χανίων που αναδείχθηκε σε 3η δύναμη, καθώς και τον ΠΑΟΚ που έχοντας και το πλεονέκτημα της έδρας πήγαινε για μετάλλιο, αλλά έμεινε εκτός τετράδας χάνοντας από τους Κρητικούς. Από αυτές τις ομάδες η Νίκη ηττήθηκε παρότι κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια.
Το μόνο της θετικό αποτέλεσμα ήταν το «Χ» με τον επίσης δυνατό Εθνικό Πειραιώς.
Οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν και τελικά η Νίκη έμεινε 5η διότι ηττήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά από τον 1ο του ομίλου Ολυμπιακό (14-5) σε σχέση με τον Εθνικό (12-5) που με αυτόν τον τρόπο πήρε την 4η θέση και έπαιξε στον αγώνα κατάταξης.
Κατά γενική ομολογία, αν η Νίκη είχε κληρωθεί στο Α’ γκρουπ τότε το πιθανότερο είναι να έπαιρνε καλύτερη θέση από την 9η στην οποία βρέθηκε τώρα. Όπως και να έχει, από μόνο του γεγονός της παρουσίας της ομάδας στην τελική φάση συνιστά επιτυχία.
Ο προπονητής των «κυανολεύκων» Δημήτρης Μπλάνας χρησιμοποίησε 15 υδατοσφαιριστές. Αυτοί είναι οι: Γιάννης Μόσιος, Μάριος Βάτσος, Δημήτρης Γκανάτσιος, Αλέξανδρος Παπαδημητρίου, Γιώργος Καλλιμόπουλος, Γιώργος Τσίχλας, Νίκος Καραγκούνης, Ευστράτιος Τσίχλας, Δημήτρης Γλούμης, Μανώλης Γκατζούνας, Γιάννης Κανάκης, Γιάννης Εγνατιάδης, Νίκος Δαϊλιάνης, Δημήτρης Κοκκινάκης, Δημήτρης Χαλατσόπουλος.

Ο τερματοφύλακας της Νίκης Γιάννης Μόσιος ετοιμάζεται να σταματήσει σουτ παίκτη του Εθνικού

Εδώ ας δούμε με περισσότερες λεπτομέρειες τα παιχνίδια που έδωσε η Νίκη:

Ολυμπιακός-Νίκη 14-5
Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η Νίκη αντιμετώπισε τον πανίσχυρο Ολυμπιακό τον οποίο δεν μπόρεσε να κοντράρει με εξαίρεση το β’ οκτάλεπτο στο οποίο πέτυχε τρία τέρματα, ενώ δέχθηκε δύο. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την α’ περίοδο σημαντικό προβάδισμα (4-0) και τελικά έφτασαν στην επιτυχία με 14-5.
Τα οκτάλεπτα ήταν: 4-0, 2-3, 6-1, 2-1, ενώ τα «κυανόλευκα» τέρματα πέτυχαν οι: Γλούμης 3, Κανάκης, Βάτσος.

Νίκη-Εθνικός 9-9
Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως ήταν αυτό ανάμεσα στη Νίκη και τον Εθνικό Πειραιώς που έληξε ισόπαλο 9-9. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ και είναι χαρακτηριστικό ότι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα καμία δεν μπόρεσε να προηγηθεί με μεγαλύτερη διαφορά του ενός τέρματος.
Στην α’ περίοδο ο Εθνικός ήταν μπροστά με 1-0 και 2-1, ενώ στην β’ η Νίκη ήταν αυτή που προηγούταν (3-2, 4-3, 5-4) με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν συνεχώς. Έτσι, φτάσαμε στο 5-5 του ημιχρόνου. Στο γ’ οκτάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο φορές (7-7) και το σασπένς συνεχίστηκε στην δ’ περίοδο. Εκεί δύο φορές πέρασε μπροστά ο Εθνικός (7-8, 8-9), αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στη Νίκη και τον Δημήτρη Γκανάτσιο, αφού αυτός διαμόρφωσε το 9-9, 2’.14’’ πριν το φινάλε.
Τα οκτάλεπτα ήταν: 1-2, 4-3, 2-2, 2-2 και τα βολιώτικα γκολ σημείωσαν οι: Γλούμης 4, Παπαδημητρίου 3, Γκανάτσιος, Καραγκούνης.

ΠΑΟΚ-Νίκη 13-5
Η Νίκη βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, από τον οποίο έχασε 13-5. Στο ημίχρονο ο «Δικέφαλος του βορρά» προηγήθηκε με 7-1 έχοντας καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Στη συνέχεια οι Βολιώτες βελτιώθηκαν και πέτυχαν τέσσερα τέρματα, αλλά δέχθηκαν έξι με συνέπεια να ηττηθούν με οκτώ γκολ διαφορά.
Τα οκτάλεπτα στο ματς αυτό ήταν: 2-0, 5-1, 2-2, 4-2. Τα γκολ για το συγκρότημα του Δημήτρη Μπλάνα σημείωσαν οι: Παπαδημητρίου 2, Γλούμης, Κανάκης, Εγνατιάδης.

Νίκη-Ν.Ο. Χανίων 7-13
Στο τελευταίο της παιχνίδι η Νίκη ήθελε οπωσδήποτε μία ισοπαλία, αλλά ισχυρό κίνητρο στο ίδιο ματς είχε και ο αντίπαλός της Ν.Ο. Χανίων. Οι Κρητικοί ήθελαν το «τρίποντο» για την πρόκρισή τους στα ημιτελικά και τα κατάφεραν επικρατώντας 7-13.
Στο πρώτο μισό του αγώνα η Νίκη ήταν άκρως ανταγωνιστική και έδειχνε ότι μπορούσε να «τσιμπήσει» το «Χ». Έτσι, με το τέλος της β’ περιόδου το σκορ ήταν 5-5. Όμως το γ’ οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους «κυανόλευκους». Οι αντίπαλοί τους έκαναν επί μέρους 1-6 και «καθάρισαν» τον αγώνα.
Τα οκτάλεπτα ήταν: 3-3, 2-2, 1-6, 1-2. Πρώτος σκόρερ της Νίκης ήταν ο Γλούμης με 4 γκολ, ενώ από ένα πέτυχαν οι: Γκανάτσιος, Παπαδημητρίου, Γκατζούνας.

Τα πλήρη αποτελέσματα της τελικής φάσης είναι τα εξής:

Α’ όμιλος
Ηλυσιακός-Π. Φάληρο 6-17, Βουλιαγμένη-Φοίβος 28-1, Φοίβος-Ηλυσιακός 5-17, Ν.Ο. Πατρών-Βουλιαγμένη 1-14, Π. Φάληρο-Φοίβος 29-1, Ηλυσιακός-Ν.Ο. Πατρών 8-12, Ν.Ο. Πατρών-Π. Φάληρο 4-10, Βουλιαγμένη-Ηλυσιακός 25-2, Φοίβος-Ν.Ο. Πατρών 10-17, Π. Φάληρο-Βουλιαγμένη 6-14.
Βαθμολογία: Βουλιαγμένη 12, Π. Φάληρο 9, Ν.Ο. Πατρών 6, Ηλυσιακός 3, Φοίβος 0.

Β’ όμιλος
Εθνικός-ΠΑΟΚ 5-14, Ολυμπιακός-Νίκη 14-5, Νίκη-Εθνικός 9-9, Ν.Ο. Χανίων-Ολυμπιακός 5-14, ΠΑΟΚ-Νίκη 13-5, Εθνικός-Ν.Ο. Χανίων 5-10, Ν.Ο. Χανίων-ΠΑΟΚ 10-6, Ολυμπιακός-Εθνικός 12-5, Νίκη-Ν.Ο. Χανίων 7-13, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 9-9.
Βαθμολογία: Ολυμπιακός 10, Ν.Ο. Χανίων 9, ΠΑΟΚ 7, Εθνικός 1, Νίκη 1.