Εκτός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ με 5-0 για τον Βόλο 2004

Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός ο Α.Σ. Βόλος 2004 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν το πρώτο γκολ με πέναλτι-φάντασμα στο 24ο λεπτό και στην επανάληψη άλλα τέσσερα για να γνωρίσουν την ήττα με 5-0.

Το ματς στο γήπεδο της Νέας Μεσημβρίας έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες, αφού ο δυνατός αέρας και το τσουχτερό κρύο ήταν λογικό να επηρεάσουν τις παίκτριες και των δύο ομάδων.

Με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη, ο Βόλος 2004 αγωνίστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς. Η προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη παρέταξε την Κάας κάτω από τα δοκάρια, τις Γρηγοριάδη δεξιά, Καρακάνα αριστερά στην άμυνα και τις Νικοπούλου, Βέτσικα στις θέσεις των στόπερ. Οι Κατσιγιάννη, με την Παπαδοπούλου έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Η Κέκου επιχειρούσε από τα δεξιά και η Ζήγρα από τα αριστερά, ενώ η Κοκμοτού αγωνίστηκε πίσω από την σέντερ φορ Νέννε.

Στο α’ μέρος ο Βόλος 2004 έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, αφού είχε κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του, παρά την ατυχία να χάσει νωρίς την Καρακάνα λόγω τραυματισμού. Οι γηπεδούχες είχαν δοκάρι σε σέντρα-σουτ της Σάπσον στο 16’, ενώ στο 21’ η Ακίντα δεν βρήκε στόχο στο διαγώνιο πλασέ της.

Για να ανοίξει το σκορ ο «Δικέφαλος του βορρά» χρειάστηκε τη βοήθεια του Κοζανίτη διαιτητή Χρυσέλη, που έδωσε πέναλτι όταν η Γιαννακά δέχθηκε ένα μαρκάρισμα στην περιοχή. Μάλιστα η ίδια ούτε καν έπεσε και συνέχισε την προσπάθειά της, μέχρι που ακούστηκε το σφύριγμα του ρέφερι, που προς γενική κατάπληξη έδειξε την άσπρη βούλα. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε η Βαρδαλή στο 24’, που έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενες απείλησαν με το απευθείας φάουλ της Ζήγρα στο 41’, όπου η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε. Στο 58’ η Ακίντα επιχείρησε διαγώνιο σουτ από τα δεξιά και έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών για το 2-0. Σουτ της Σιδηροπούλου στο 60’ πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Ακίντα με ωραίο αριστερό σουτ έγραψε το 3-0.

Το 4-0 έγινε το 75’ με το απευθείας κόρνερ της Βαρδαλή, σε μία φάση που ο δυνατός αέρας ανάγκασε την Κάας σε λάθος εκτίμηση. Όσο για το 5-0 διαμορφώθηκε στο 81’ από την Γιαννακά, που αρχικά «νικήθηκε» στο τετ-α-τετ από την Κάας, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με δεύτερη προσπάθεια.

ΠΑΟΚ: Μιλγιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή (84’ Θεοδωράκη), Γιαννακά, Μήτκου, Σιδηροπούλου (82’ Μπασούρη), Χαλατσογιάννη, Γκορνέλα (77’ Γιοβάνη), Βαρδαλή, Σάπσον, Ακίντα.

ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη, Καρακάνα (12’ λ.τρ. Κιάρη), Νικοπούλου, Βέτσικα, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου, Κοκμοτού (53’ Σύρμου), Κέκου, Ζήγρα, Νέννε (84’ Νάνου).

8. Άβαντες Χ. – –

* Οι Άβαντες Χαλκίδας έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική: Βόλος 2004-Τρίκαλα 2011, Άρης-ΠΑΟΚ, Ελπίδες Καρδ.-Καστοριά, ΑΕΛ-Άβαντες 3-0 α.α.