«Εκτέλεση» από την περιφέρεια για τη Νίκη – Ηττήθηκε 92-76 από τον Γ.Σ. Φαρσάλων στη Β’ Εθνική μπάσκετ

«Εκτέλεσε» από την περιφέρεια τη Νίκη ο Γ.Σ. Φαρσάλων και πήρε το ροζ φύλλο με 92-76. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ.
Στο παιχνίδι αυτό ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής πραγματοποίησε ο Σπύρος Στρατίκης έχοντας στο πλευρό του τον Παναγιώτη Νάνη. Το νέο προπονητικό τιμ είδε τους παίκτες του να κάνουν καλή αρχή και με σωστές επιλογές στην επίθεση να προηγούνται με 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στη συνέχεια όμως άρχισε ο… βομβαρδισμός. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσιώγκας, ο οποίος πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα βάζοντας τον Γ.Σ. Φαρσάλων μπροστά στο σκορ με 48-37 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν «καλό χέρι» από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να ελέγξουν την κατάσταση.
Έτσι το σκορ ξέφυγε από τα χέρια των «κυανολεύκων», που είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους (72-51) στο 30’. Στην τέταρτη περίοδο τίποτα δεν άλλαξε. Η Νίκη εξακολούθησε να έχει αμυντικά προβλήματα, γεγονός που βοήθησε τον Γ.Σ. Φαρσάλων να φτάσει εύκολα στην τελική επικράτηση με 92-76.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η βολιώτικη ομάδα έπεσε για πρώτη φορά κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, ενώ την ερχόμενη Κυριακή υποδέχεται τον δεύτερο της βαθμολογίας Α.Ο. Αγρινίου.

Παρά την ήττα η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» συγχαίρει τους παίκτες και το προπονητικό τιμ της ομάδας για την προσπάθεια. Επίσης συγχαίρει τους διαιτητές κ.κ. Θεοδώρου και Γαζέτα για την άψογη διαιτησία τους και τον Γ.Σ. Φαρσάλων για τη δίκαιη επικράτησή του, ενώ τον ευχαριστεί για τη φιλοξενία.
Δεκάλεπτα: 19-22, 48-37, 72-51, 92-76
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 18 (1), Αναγνωστόπουλος 9 (2), Τσιώγκας 22 (6), Τοπουζίδης 3, Συνετός 6, Φιλιππόπουλος 8, Γκιουλέκας 13 (1) , Δέσπος 11, Λιούπης, Λούτας, Φαρμάκης, Αλεξόπουλος.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 7 (1), Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19, Τσαβές, Τασιούδης 10, Τσώλης 3, Τάσσος 6, Φρουσκλιάς 29 (4), Διγενής.