Έκλεψε μπάλα και… ροζ φύλλο – Με δύο καθοριστικά κλεψίματα του Καραγεώργου η Νίκη κέρδισε 79-78 τους Ικάρους

Τα δύο κλεψίματα του Καραγεώργου στον Κατσαρέ στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ της Νίκης στο θεσσαλικό ντέρμπι με τους Ικάρους στη Ν. Ιωνία. Οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν 79-78 των Τρικαλινών και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.
Εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, με τη Νίκη να επικρατεί 79-78 των Ικάρων. Αξιοσημείωτο το ότι τέσσερις παίκτες της βολιώτικης ομάδας έκαναν «νταμπλ νταμπλ» και συγκεκριμένα οι Τάσσος (26π., 13ρ.), Κουτίνας (21π., 11ρ.), Τσώλης (12π., 10ρ.) και Σαριμπαλίδης (10π., 11ασ.), ενώ ο Καραγεώργος έκανε δύο καθοριστικά κλεψίματα στα τελευταία δευτερόλεπτα χαρίζοντας τη νίκη στο βολιώτικο συγκρότημα. Για τους ηττημένους ο Βλάχος πέτυχε τους 14 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους ηττημένους.

Η Νίκη ήταν καλύτερη στο α’ δεκάλεπτο και  προηγήθηκε 24-14. Το σκορ της περιόδου διαμόρφωσε με δύο βολές σε νεκρό χρόνο ο Κουτίνας.
Ωστόσο οι «κυανόλευκοι» ήταν… απόντες στην αρχή του β’ δεκαλέπτου. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους Τρικαλινούς να τρέξουν σερί  0-15 μετατρέποντας το σκορ σε 24-29. Τέλος στην επιθετική… ξηρασία της βολιώτικης ομάδας έδωσε ο Τάσσος με κοντινό δίποντο και δύο ελεύθερες βολές (28-29 στο 15’). Το σερί της Νίκης διευρύνθηκε στο 12-0 με Τάσσο και Τσώλη (36-29 στο 17’) αφήνοντας τους Ικάρους άποντους για 4.5 αγωνιστικά λεπτά.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν με… σταυρωμένα χέρια. Με πέντε πόντους από Γεωργόπουλο και Κολότσιο μείωσαν σε 37-34 στο 19’, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ο Βερτζάγιας με μία βολή και ο Τσώλης με τρίποντο έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ «υπέγραψαν» το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (41-34).

Στο α’ μισό του αγώνα μεγάλοι πρωταγωνιστές για τη Νίκη ήταν ο Τάσσος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και άλλα τόσα κερδισμένα φάουλ και ο Τσώλης με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στα αξιοσημείωτα και οι 9 ασίστ που μοίρασε ο δεύτερος. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο μοναδικός «διψήφιος» ήταν ο Κατσαρές με 10 πόντους.

Στην επανάληψη η εντολή του Γ. Κοσμάτου ήταν σαφής. Ο Τάσσος τραβιόταν μακριά απο το καλάθι κάνοντας χώρο στον Κουτίνα, προκειμένου να εκμεταλλευτεί το «miss match» με τον σαφώς κοντύτερό του Κρεμμύδα. Ωστόσο στην άμυνα η βολιώτικη ομάδα δεν είχε απάντηση στα τρίποντα των αντιπάλων, με συνέπεια οι Μακρής και Κρεμμύδας να φέρουν την ομάδα τους σε απόσταση… αναπνοής (45-44 στο 24’).

Τότε ο Τσώλης πήρε το… όπλο του και με αρωγό τον Σαριμπαλίδη έδωσαν στη διαφορά διψήφια τιμή (54-44). Ωστόσο οι Ίκαροι δεν έλεγαν να «ξεκολλήσουν» από τη Νίκη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Κολότσιο μείωσαν στους 4 (54-50).

Ο Τάσσος αξιοποίησε το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε (56-50), αλλά ο Κουτίνας απέτυχε να ανοίξει την ψαλίδα αστοχώντας σε τρίποντο με καλές προϋποθέσεις από τη γωνία και σε δύο βολές. Τους «κυανόλευκους» …τιμώρησε ο Κατσαρές με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 (56-53). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-53 χάρη σε λέι απ και 2/2 βολές του Κουτίνα. Πάντως η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν ο Σιμάκης δεν πετούσε στα… σκουπίδια δύο ακόμη ελεύθερες βολές για τους «κυανόλευκους».

Και στην αρχή της δ’ περίοδου οι παίκτες του Γ. Κοσμάτου παρουσίασαν χαλάρωση και οι Ίκαροι το εκμεταλλεύτηκαν με έξι αναπάντητους πόντους (60-59). Μάλιστα οι τρεις εξ αυτών ήρθαν από τον Μπαρμπαρούση, που παρά τα κιλά του έκανε τη ζημιά μέσα στη ρακέτα. Τότε ο Βολιώτης τεχνικός έριξε ξανά στη «μάχη» τον Τάσσο, προκειμένου να περιορίσει τον έμπειρο σέντερ.

«Ανάσα» για τη Νίκη ήταν το κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Σιμάκη και την τεχνική ποινή σε βάρος του πάγκου των Τρικαλινών για διαμαρτυρία, που απέφεραν τρεις πόντους για τους γηπεδούχους (63-59 στο 33’). Ο Κουτίνας με «γκολ φάουλ» κράτησε το +4 (66-62), αλλά οι Ίκαροι με τέσσερις πόντους του Βλάχου ισοφάρισαν σε 66-66.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Βλάχο να νιώθει τόσο «ζεστός» που ευστόχησε ακόμη και σε τρίποντο στον… αιφνιδιασμό (68-69 στο 36’). Σε έξι αγωνιστικά λεπτά οι «κυανόλευκοι» είχαν δεχθεί 16 πόντους και το τάιμ άουτ ήταν επιβεβλημένο για τον κ. Κοσμάτο.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί, αλλά ο Βλάχος τον… χαβά του. Αυτή τη φορά πέτυχε τέσσερις πόντους με τρίποντο και φάουλ δίνοντας προβάδισμα στους Ικάρους (70-74) με τρία λεπτά να απομένουν. Ο Κουτίνας με διείσδυση και ο Τάσσος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» έφεραν το ματς στα ίσια (74-74). Με παλικαρίσιο καλάθι ο Βολιώτης σέντερ έβαλε τη Νίκη μπροστά με 76-74 για να ισοφαρίσει ο Κατσαρές με βολές (76-76 στο 1.22).

Ο Τάσσος με μία βολή έδωσε στο βολιώτικο συγκρότημα βραχεία κεφαλή (77-76), αλλά στη συνέχεια χάθηκε ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ. Στην επαναφορά ο Καραγεώργος κέρδισε την μπάλα και μαζί το φάουλ από τον Κατσαρέ. Ο 36χρονος σούτινγκ γκαρντ ήταν απόλυτα ψύχραιμος (79-76), όμως οι Ίκαροι βρήκαν γρήγορο δίποντο με τον Μακρή (79-78 στα 35.7’’).

Απέμενε μία επίθεση για κάθε ομάδα. Ο Σαριμπαλίδης δεν είδε τον Τάσσο που είχε αντίπαλο τον κοντύτερό του, Κατσαρέ, κάτω από το καλάθι και προτίμησε να τελειώσει τη φάση μόνος υπό την πίεση του Μακρή, αλλά ανεπιτυχώς. Ωστόσο στην τελευταία επίθεση ο Καραγεώργος έκανε δεύτερο πολύτιμο κλέψιμο στον Κατσαρέ χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στη βολιώτικη ομάδα με 79-78.

Δεκάλεπτα: 24-14, 41-34, 60-53, 79-78.
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 1, Καραγεώργος 5 (1), Σιμάκης 4, Ακούνια, Κουτίνας 21, Τσώλης 12 (1), Τάσσος 26, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 10 (2).
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. (Σδράκας): Μέξης 1, Μπαρμπαρούσης 3, Φρυδάς , Βλάχος 17 (5), Κολότσιος 9 (3), Κρεμμύδας 7 (1), Κατσαρές 18 (3), Τζορμπατζάκης, Γεωργόπουλος, Μπάρδας 3 (1), Μακρής 16 (1).

* Την στατιστική κάλυψη του αγώνα είχε η Sportstats.gr. βοηθώντας τόσο τους δύο προπονητές όσο και τους εκπροσώπους του Τύπου.