Έκλεισε θετικά τη σεζόν ο Βόλος 2004

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022-23 ο Α.Σ. Βόλος 2004. Στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α’ Εθνικής αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ολυμπιάδα Υμηττού και απέσπασε ισοπαλία 0-0. Το παιχνίδι δεν παρουσίαζε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία. Ωστόσο, προσπάθησαν για τη νίκη την οποία ήθελαν για το γόητρο.
Μη έχοντας στη διάθεσή της την μοναδική τερματοφύλακα Χρύσα Τσιλίκα, η προπονήτρια του βολιώτικου συγκροτήματος Έλενα Κουσκούνη χρησιμοποίησε κάτω από τα γκολπόστ την Χρύσα Βέτσικα, που αν και η φυσική της θέση είναι στο κέντρο της άμυνας τα πήγε εξαιρετικά. Κράτησε ανέπαφη την εστία της, όπως είχε κάνει και στο εκτός έδρας ματς με τον Λεοντικό, όπου πάλι έπαιξε ως τερματοφύλακας.
Από εκεί και πέρα, δεξί μπακ ήταν η Κιάρη και αριστερό η Καρακάνα, με στόπερ την Ζήγρα και την Κοκμοτού. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν η Νέννε με την Κατσιγιάννη, ενώ η Παπαδοπούλου μπροστά τους ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Γκέκα στο α’ μέρος και η Σαρρηγιάννη στην επανάληψη, ενώ σέντερ φορ ήταν η Σύρμου.
Το ματς είχε δύο όψεις. Στο α’ ημίχρονο η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες, ενώ ο Βόλος 2004 απείλησε με το πλασέ της Παπαδοπούλου που εξουδετέρωσε η αντίπαλη γκολκίπερ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες πήραν τα «ηνία» του ματς. Η Σύρμου βρέθηκε αρκετές φορές σε θέση βολής, χάνοντας και τετ-α-τετ, ενώ στο 85’ απευθείας φάουλ της Ζήγρα σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού.
Έτσι, ο Βόλος 2004 ολοκλήρωσε τη διαδικασία των πλέι άουτ με 17 πόντους, ισοβαθμώντας με την Καστοριά στην 3η θέση. Ωστόσο, υπερτερεί σε αυτή την ισοβαθμία λόγω των μεταξύ τους αγώνων (3-1 και 1-1). Έτσι, για την αγωνιστική περίοδο 2022-23 η βολιώτικη ομάδα κατατάσσεται στην 9η θέση της Α’ Εθνικής. Στη Β’ Εθνική έπεσαν ο Οδυσσέας Μοσχάτου και ο Λεοντικός Κηφισιάς.
Διαιτητής: Σαχίνη (Κορίνθου).
Βοηθοί: Τσαγανού (Δυτ. Αττικής), Τσάλλα (Εύβοιας).
ΒΟΛΟΣ 2004: Βέτσικα, Κιάρη, Καρακάνα, Ζήγρα, Κοκμοτού, Νέννε, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου, Κέκου, Γκέκα (46’ Σαρρηγιάννη), Σύρμου.
* Στα άλλα παιχνίδια των πλέι άουτ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Λεοντικός Κηφισιάς-Ελπίδες Καρδίτσας 4-2 και Οδυσσέας Μοσχάτου-Καστοριά 3-2.