Έκανε το καθήκον του ο Ρήγας Φεραίος – Επιβλήθηκε άνετα με 5-1 του Πρωτεσιλάου

Μία ακόμη νίκη με ευρύ σκορ κατέγραψε στο ενεργητικό του ο Ρήγας Φεραίος. Οι Βελεστινιώτες κέρδισαν με 5-1 τον Πρωτεσίλαο ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση. Οι παίκτες του Μίλτου Ζιάκα έκαναν το καθήκον τους, αλλά για να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου θα πρέπει να «στραβοπατήσουν» κάπου ο Διαγόρας και η Δήμητρα.
Ο Ρήγας καθάρισε εύκολα την υπόθεση νίκη πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ. Στο 10’ ο Καρλιάμπας κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Νασιακόπουλος, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πάσχος σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σέττος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Ο Πρωτεσίλαος προσπάθησε να απειλήσει στο 25’, αλλά στο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Απ. Λάμπου η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σέττος έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι προτού καταλήξει άουτ. Το τρίτο τέρμα του Ρήγα στο χθεσινό παιχνίδι ήρθε στο 53’ μετά από ασίστ του Γούτσιου και πλασέ του Πάσχου. Στο 60’ σημειώθηκε το ομορφότερο τέρμα όταν ο Πάσχος τροφοδότησε τον Σέττο. Ο τελευταίος έκανε ωραία προσποίηση στον αντίπαλο τερματοφύλακα και την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» τη μπάλα ξανά για τον Πάσχο, που σε κενή εστία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 63’ ο Σέττος εκτέλεσε φάουλ, ο Μάνος απέκρουσε και με τη βοήθεια και του δοκαριού παραχώρησε κόρνερ. Στο 75’ ο Σταμάτης έβγαλε τη σέντρα και ο Σέττος έγραψε το 5-0. Ο Σέττος είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία στο 81’, όταν το πλασέ του απομάκρυνε αμυνόμενος πάνω στη γραμμή. Το γκολ της τιμής για τον Πρωτεσίλαο σημειώθηκε στο 85’ όταν ο Αποστόλης Λάμπος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και με πλασέ μείωσε σε 5-1.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης (67’ Κουρίτας), Γούτσιος, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Γ. Αλεξίου, Πάσχος (78’ Γ. Μπόλκας), Σουγκάρης, Γάρος (67’ Σταμάτης), Νασιακόπουλος (76’ Χότζα), Σέττος.
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Ακριβούσης, Ι. Λάμπος, Λεϊμονής, Χασιώτης, Κ. Κόρκος, Νικογιάννης (70’ Μπουρτζής), Μουσαμπελίου, Απ. Λάμπος, Σούδης, Τσουβαλιάς.