Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ, νίκησε στην Ανδόρα 4-0 την Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες

Η ΑΕΚ επικράτησε 0-4 της Ίντερ Ντ’ Εσκάλδες στην Ανδόρα με πρωταγωνιστή τον… ασταμάτητο Γκαρσία που πέτυχε χατ-τρικ και πλέον βρίσκεται στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ όπου  θα συναντήσει την Νοά απο την Αρμενία. Η Ένωση, παρουσίασε προβληματική εικόνα στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε… στροφές και έτσι έφτασε σε άνετη νίκη και στην πρόκριση με συνολικό σκορ 8-3.
Με εντυπωσιακή κούρσα και άψογο τελείωμα ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 29′ στην μοναδική αξιόλογη φάση για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα απειλήθηκε και με ισοφάριση στο 42′, αλλά ο Στρακόσια απέκρουσε το σουτ του Ντε Λα Τόρε. Στο β’ μέρος ο “Δικέφαλος” ήταν αισθητά καλύτερος . Το 0-2 σημειώθηκε στο 74′ μετά από σέντρα του Χατζησαφί για τον Γκαρσία ο οποίος κατέβασε τη μπάλα και με ψύχραιμο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 82′ ο Μάνδαλος τροφοδότησε τον Άμραμπατ που με διαγώνιο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Όσο για το 0-4 ήρθε στο 86′ με ωραία ατομική προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία.
ΙΝΤΕΡ ΝΤ’ ΕΣΚΑΛΔΕΣ: Μουνιόθ, Πουέντες, Τόρες, Φεχέρ, Ντε Λα Τόρε, Μαρτίνεθ, Μπερλάνγκα, Μπουχάρμα, Αλόνσο, Λόπεθ, Γκαγιέγο.
ΑΕΚ: Στρακόσα, Βίντα, Χατζισαφί (81’ Ρότα), Μουκουντί, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον (56’ λ.τρ. Μάνταλος), Φερνάντες (81’ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (72’ Κοϊτά), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία.