Έκανε το καλύτερο που μπορούσε ο ΓΣ Αλμυρού

Έκανε το καλύτερο που μπορούσε ο ΓΣ Αλμυρού, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 76-69 από τον Σπάρτακο στα Ιωάννινα. Οι γηπεδούχοι δαπάνησαν αρκετά χρήματα για μεταγραφές το περασμένο καλοκαίρι ενισχύοντας σημαντικό το έμψυχο δυναμικό τους.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη τους κοίταξε στα μάτια και θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στο τέλος. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος βρήκε ρυθμό και απέκτησε «αέρα» επτά πόντων (52-45 στο πρώτο ημίχρονο).

Οι Γιαννιώτες συνέχισαν το κρεσέντο τους ξεφεύγοντας με 13 πόντους (59-46 στο 30’), αλλά οι Αλμυριώτες ήταν αποφασισμένοι «να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους». Έτσι παίζοντας με χαμηλό σχήμα κατάφεραν να πλησιάσουν σε 64-60 στο 36’, 70-66 στο 37’ και 73-69 στο 38’.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Πολίτης επιχείρησε αμαρκάριστος σουτ τριών πόντων, αλλά δεν βρήκε στόχο, ώστε να πλησιάσει ο ΓΣΑ σε απόσταση… αναπνοής. Οι γηπεδούχοι έγραψαν το 74-69 με μία ελεύθερη βολή, ο Παπούλιας αστόχησε από τα 6.75μ. κι εκεί κρίθηκε το ματς. Μάλιστα στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να υποπέσουν σε φάουλ δίνοντας τη δυνατότητα στον Αναγνωστάκη με δύο ελεύθερες βολές να αυξήσει τη διαφορά στους 7 πόντους (76-69), κάτι που μπορεί να στοιχήσει σε μελλοντική ισοβαθμία.

Δεκάλεπτα: 19-19, 42-35, 59-46, 76-69.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝ. (Ρήγγας): Πρεμέτης 2, Νταλβουτζόπουλος 1, Κολότσιος 5 (1), Αναγνωστάκης 26 (2), Λαμπρόπουλος 6, Ιωακειμίδης 9 (2), Κύρκος, Σταυρόπουλος 11 (1), Αγγελόπουλος 4 (1), Δήμος 2, Θώδης 8.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 17 (3), Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Παπούλιας 9 (1),  Καρπέτης, Πολίτης 22 (4), Μασούρας, Χασιώτης 4, Νάκος, Τσαβές 3, Τάσσος 7, Βαλαμούτης 5 (1).