Έκανε «θρύψαλα» η Ισπανία την Κόστα Ρίκα και «σκόρπισε» τρόμο

Ισπανία για μεγάλα πράγματα κόντρα στην Κόστα Ρίκα, την οποία «διέλυσε» με 7-0 στην πρεμιέρα της το Μουντιάλ του 2022 και έγραψε τη μεγαλύτερή της νίκη στο θεσμό.

Ό,τι πήγαινε μέσα… έγραφε και οι Ισπανοί χρειάστηκαν μόλις 31 λεπτά προκειμένου να πετύχουν τρία τέρματα και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία και παράσταση μόνο για έναν.

Τον… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Όλμο στο 11ο λεπτό. Ο Γκάβι έψαξε τον Όλμο και αυτός μετά από κόντρα κατέβασε τρομερά τη μπάλα και νίκησε τον Κέιλορ Νάβας.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή του Ασένσιο να πετύχει το δικό του γκολ, με τον Άλμπα να τον βρίσκει με σέντρα και αυτός με σουτ στην κίνηση να κάνει το 2-0.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε συνέχισαν με «σπασμένα τα φρένα» και ο Φεράν Τόρες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31′ τριπλασίασε τα τέρματα.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο δεύτερο μέρος, με τον Φεράν Τόρες να σκοράρει και πάλι μετά από… τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από τους Ίβηρες.

Στο 74ο λεπτό ήταν η στιγμή του 18χρονου Γκάβι να βρει δίχτυα και να κάνει το 5-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Μάλιστα, έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά τον Πελέ.

Κι όμως, οι Ισπανοί δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς είχαν το απόλυτο στις τελικές που σημείωναν. Ο Σόλερ σκόραρε στο 90′, ενώ ο Μοράτα δύο λεπτά αργότερα ήρθε να μετατρέψει σε θρίαμβο το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Ισπανία: Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Τζόρντι Άλμπα (64’ Μπαλντέ), Μπουσκέτς (64’ Κόκε), Πέδρι (57’ Σολέρ), Γκάβι, Ντάνι Όλμο, Φεράν Τόρες (57’ Μοράτα), Ασένσιο (69’ Νίκο Γουίλιαμς).
Κόστα Ρίκα: Νάβας, Μαρτίνες (46’ Γουόστον), Ντουάρτε, Φούλερ, Κάλβο, Οβιέδο, Τεχέδα, Μπόρχες, Μπένετ (61’ Ρουίς), Κάμπελ, Κοντρέρας (61’ Σαμόρα).