Έκανε τα πάντα για να… χάσει η Νίκη

Τα πάντα για να… χάσει έκανε χθες στη Νεάπολη η Νίκη. Ενώ ήταν ανώτερη και προηγήθηκε στο 49’ με τον Μέτσε, ακολούθησαν ολέθρια ατομικά λάθη που «δώρισαν» τους τρεις βαθμούς στη Ρόδο με 1-2. Μάλιστα στο 89’ ο Ροχάνο έχασε πέναλτι και σαν να μην έφτανε αυτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 94’.

Την ίδια ενδεκάδα με εκείνη που παρέταξε στο Αιγάλεω επέλεξε πάλι ο Στάικος Βεργέτης, ενώ το σύστημα ήταν 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Περιστερίδης έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Καλουτσικίδη, Τσιμπούκα, Αλιατίδη και Πολίμο. Αμυντικός χαφ ήταν ο Μπόσιο με εσωτερικούς τους Μέτσε και Γκαρσία. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Κρουθ (δεξιά), Τζοβάρας (αριτερά) και Ροχάνο (κορυφή).

Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Βελιτζέλος προτίμησε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Πίτκας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ρεβυθόπουλος (δεξιά), Πεχλιβανόπουλος (αριστερά), Καραγεώργης, Καψάλης (στόπερ). Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Σουλάι, Μπαξεβάνος, στα άκρα βρέθηκαν οι Σερέντιουκ και Αρναρέλλης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Τσίπρα να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μακρή, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Με μία τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη άρχισε η χθεσινή αναμέτρηση. Ήταν το 6ο λεπτό, όταν ο Ροχάνο ξεπέρασε την αντίσταση του Καψάλη και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πίτκα. Ο Αργεντινός έκανε το πλασέ, το οποίο έφυγε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι.

Η αλήθεια είναι ότι η βολιώτικη ομάδα μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αξιοσημείωτο το ότι στα πρώτα τρία λεπτά κέρδισε ισάριθμα κόρνερ, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Γενικά υπήρχε μεγάλη ένταση από την αρχή, με τους δύο «μονομάχους» να θέλουν τους τρεις βαθμούς επιδεικνύοντας περίσσιο πάθος.

Προηγήθηκε, έχασε πέναλτι και μετά «δώρισε» τη νίκη

Οι δύο προπονητές έδωσαν εντολή στους παίκτες τους να μπουν δυνατά στο β’ ημίχρονο κι εκείνοι τους άκουσαν, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχαν από μία καλή φάση. Στο 49′ οι γηπεδούχοι βρήκαν –επιτέλους- τον δρόμο προς τα δίχτυα, αν και πάλι χρειάστηκε… περιπέτεια. Ο Ροχάνο κέρδισε με το πείσμα του την μπάλα από τον Πεχλιβανόπουλο και σέντραρε. Ο Τζοβάρας έπιασε την κεφαλιά, που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, αλλά ο επερχόμενος Μέτσε βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Το συγκρότημα του Κώστα Βελιτζέλου δεν έμεινε με… σταυρωμένα χέρια και σχεδόν αμέσως έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ήταν το 51’ όταν ο Αλιατίδης έκανε λάθος, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Μακρής που σούταρε έξω από την περιοχή. Ο Περιστερίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και άγγιξε την μπάλα στέλνοντάς την στο δεξί δοκάρι, με τον Καλουτσικίδη να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο 56’ ο Κώστας Βελιτζέλος έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με τους Νικολόπουλο και Δελαπόρτα, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ της Ρόδου φέτος. Στο ίδιο λεπτό ο Στάικος Βεργέτης απάντησε με τον Μπιτσάκο αντί του Τζοβάρα. Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε στον άξονα της μεσαίας γραμμής και ο Γκαρσία πέρασε δεξιός εξτρέμ και ο Κρουθ αριστερός. Μ’ αυτή την κίνηση ο προπονητής της Νίκης θέλησε να κάνει πιο δυνατή την ομάδα του στο κέντρο, καθώς περίμενε ο αντίπαλος να παίξει πιο ανοικτά.

Πράγματι στο 59’ η Νίκη έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0. Έπειτα από βολέ του Περιστερίδη, ο Ροχάνο με κεφαλιά τον Κρουθ, που «έσπασε» την αμυντική γραμμή της Ρόδου και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πίτκα. Ωστόσο ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε το πλασέ του Ισπανού στερώντας τον από τη χαρά του δεύτερου γκολ.

Όταν χάνεις τέτοιες ευκαιρίες η μπάλα «τιμωρεί», πράγμα που έγινε στο 62’ και μάλιστα σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Σέρεντιουκ εκτέλεσε κόρνερ και ο Περιστερίδης φάνηκε να ελέγχει τη φάση. Ωστόσο μάλλον ξεγελάστηκε από τον δυνατό αέρα χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Τσίπρα από κοντά να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το σοκ ήταν μεγάλο για τους «κυανόλευκους», που έπρεπε να βρουν τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν και παραλίγο να τα καταφέρουν στο 65’. Ο Γκονζάλες στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δέχθηκε τη γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Κρουθ και εξαπέλυσε εναέριο βολέ. Ωστόσο ο Πίτκας απογειώθηκε στο αριστερό του «παραθυράκι» και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αυτή η μεγάλη χαμένη ευκαιρία έριξε ακόμη περισσότερο το ηθικό των παικτών του Στάικου Βεργέτη, σε αντίθεση με τους ποδοσφαιριστές του Κώστα Βελιτζέλου, αφού όλα έδειχναν να τους πηγαίνουν… πρίμα.

Στο 79’ ο κ. Βεργέτης έριξε στη «μάχ稻 τον Σαλαμούρα αντί του Πολίμου. Πλέον το σύστημα μετατράπηκε σε 3-5-2 σε μια προσπάθεια να τα παίξει όλα για όλα, προκειμένου να έρθει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.

Ωστόσο η ψυχολογία των γηπεδούχων είχε πέσει στα… Τάρταρα. Ενδεικτική η φάση του 84’ όταν ο Γκονζάλες τροφοδότησε τον Κρουθ, που ήταν αφύλακτος στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής, αλλά έκανε κακό κοντρόλ χάνοντας την μπάλα και μαζί και την ευκαιρία.

Στα τελευταία λεπτά οι «κυανόλευκοι» αύξησαν την πίεσή τους, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Στο 85’ ο Σαλαμούρας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ που έκανε το «κακό» του πόδι το αριστερό δεν βρήκε στόχο.

Η τελευταία και μάλιστα τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει η Νίκη σημειώθηκε στο 88΄. Ο Γκονζάλες έδωσε για τον Ροχάνο που ανατράπηκε από τον Ρεβυθόπουλο εντός περιοχής. Ο κ. Πουλικίδης καταλόγισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ροχάνο. Ωστόσο ο Πίτκας έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σκορπώντας την απογοήτευση στους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που συνέβαινε.

Και το καταστροφικό σενάριο για τη Νίκη ολοκληρώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Καλουτσικίδης απέτυχε να απομακρύνει, στρώνοντας ουσιαστικά την μπάλα στον Μαρτσάκη, ο οποίος δεν αρνήθηκε το «δώρο» και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-2, ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν το περίμεναν ούτε οι ίδιοι οι Ροδίτες με βάση την εξέλιξη του αγώνα.

Κίτρινες: Μέτσε, Σαλαμούρας – Μπαξεβάνος, Σουλάι, Πεχλιβανόπουλος, Ρεβυθόπουλος
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας).
Βοηθοί: Τσακίρης, Κουβαλάκης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας).
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Καλουτσικίδης, Πολίμος (79’ Σαλαμούρας), Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπόσιο (64’ Γκονζάλες), Μέτσε, Γκαρσία, Κρουθ, Τζοβάρας (56’ Μπιτσάκος), Ροχάνο.
ΡΟΔΟΣ: Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Καραγεώργης, Καψάλης, Σουλάι (56’ Νικολόπουλος), Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (74’ Βουργουντζής), Τσίπρας (77’ Μαρρτσάκης) Αρναρέλλης, Μακρής (56’ Δελαπόρτας, 77’ λ.τρ. Ριτάκο)

Τα «έψαλαν» στους παίκτες μετά τη λήξη οι οπαδοί
Στιγμές έντασης εκτυλίχθηκαν μετά τη λήξη του αγώνα. Αρκετοί οργανωμένοι συγκεντρώθηκαν έξω από το γήπεδο και τα «έψαλαν» στους ποδοσφαιριστές, που δεν ήξεραν τι να απαντήσουν. Οι οπαδοί ήταν έξαλλοι για τον ανόητο τρόπο που χάθηκε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος, το οποίο η Νίκη είχε στα χέρια της.