Έκανε πάλι ατομικά λάθη η Νίκη και έχασε 1-2 από τον ΠΑΟΚ Β’

Σε φθηνά λάθη υπέπεσε πάλι η Νίκη και γνώρισε φιλική ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ Β’ στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης. Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν πιο πολλές φάσεις από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι όμως αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι. Την πρώτη του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λούκα Μιλούνοβιτς.

Την υπηρεσία τεσσάρων ποδοσφαιριστών στερήθηκε ο Αλέκος Βοσνιάδης. Οι Μιράντα, Μπάγιτς, Ανδρέου και Ροχάνο λόγω τραυματισμού δεν έδωσαν το «παρών» και ο 61χρονος προπονητής βρήκε την ευκαιρία να κάνει δοκιμές.

Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Μπουργάνης έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Τοπαλίδη, Λογαρά, Δεληζήση και Δημητρίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Μέτσε με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Μπάλλας (δεξιά), Μορέιρα (αριστερά) και Σιαφά (κορυφή).

Στην αντίπερα όχθη ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μοναστηρλής, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τσοπούρογλου (δεξιά), Κιτσάκης (αριστερά), Κωττάς και Μοριτσέλι (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ουεντραόγκο, Νινούα (στον άξονα), Ρικάρντο και Σπυράκος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Χατζηστραβό να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Πανίδη.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό η Νίκη έχασε διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί. Από τα δεξιά ο Τοπαλίδης γύρισε για τον Μορέιρα, ο οποίος αρχικά δεν βρήκε την μπάλα, αλλά με τη δεύτερη σούταρε για να βάλει την κόντρα ο Τσοπούρογλου. Η μπάλα στρώθηκε στον Γαβριηλίδη που πλάσαρε για να αποκρούσει με τα πόδια ο Μοναστηρλής.

Στο 9’ ο ΠΑΟΚ Β’ απείλησε για πρώτη φορά. Ο Σπυράκος πραγματοποίησε σέντρα-σουτ, που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό η Νίκη κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Μορέιρα και ο Σιαφά από πλεονεκτική θέση απέτυχε να πιάσει την κεφαλιά. Επίσης στο 16’ ο Μορέιρα ανέβασε τον Δημητρίου που γύρισε για τον Μάλλα, αλλά για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Στο 20’ ο Σπυράκος πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Μπουργάνη, ενώ στο 27’ ο Παναγιωτίδης είδε την κίνηση του Γαβριηλίδη αλλά η μπαλιά του ήταν λίγο πιο δυνατή απ’ ό,τι έπρεπε, με συνέπεια να καταλήξει στα χέρια του Μοναστηρλή.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Μοναστηρλής υπέπεσε σε λάθος. Κάτοχος της μπάλας έγινε ο Παναγιωτίδης, ο οποίος έστρωσε στον Σιαφά. Εκείνος έκανε περιστροφή του σώματός του και σουτ, το οποίο έφυγε άουτ.

Ο υψηλόσωμος στράικερ πρωταγωνίστησε και στη φάση του επόμενου λεπτού. Ο Τοπαλίδης έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Σιαφά έπιασε κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 35’ ο Παναγιωτίδης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν εμπιστεύτηκε το «κακό» του πόδι, το δεξί,. Έτσι προτίμησε να πασάρει στον Μπάλλα αλλά χωρίς επιτυχία.

Στο 38’ οι «κυανόλευκοι» υπέπεσαν σε λάθος και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην επίθεση. Μετά από ωραίο συνδυασμό ο Ρικάρντο έδωσε ασίστ στον Ουεντραόγκο, ο οποίος σε κενή εστία δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Όμως αυτή του έκανε το χατίρι και κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μπουργάνη (0-1).

Ο σκόρερ πήρε θάρρος από το γκολ που σημείωσε και στο 40’ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνά δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκών.

Ωστόσο στο επόμενο λεπτό (41’) η βολιώτικη ομάδα έδωσε την «απάντησή» της. Ο Δημητρίου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Δεληζήσης έπιασε κεφαλιά και οι αμυνόμενοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν. Η μπάλα έφτασε στον Λογαρά, ο οποίος «ζύγισε» το δεξί του πόδι και την έστειλε στο αριστερό «παραθυράκι» του Μοναστηρλή, που ήταν αδύνατον να αντιδράσει (1-1).

Δέκα αλλαγές από Βοσνιάδη
Αλλαγμένη κατά τα 8/11 εμφανίστηκε στο β’ ημίχρονο η Νίκη, ενώ στο 58’ ο κ. Βοσνιάδης έκανε άλλες δύο αλλαγές φτάνοντας τις δέκα συνολικά. Ένας από τους παίκτες που μπήκαν ήταν ο Μιλούνοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε την παρθενική του εμφάνιση με την κυανόλευκη φανέλα.

Μάλιστα ο Σέρβος συμμετείχε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη. Ήταν το 49’ όταν έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Τσουκαλά, ο οποίος σούταρε πάνω από τα γκολπόστ.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των παικτών του Πάμπλο Γκαρσία να απειλήσουν. Ο Χατζηστραβός δέχθηκε την μπάλα από τον Τσοπούρογλου και σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά ο επιτελικός χαφ του ΠΑΟΚ Β’ βρήκε στόχο στο 62’. Ο Κάσσος έχασε τη «μονομαχία» από τον Σπύρακο, ο οποίος έκανε το γύρισμα. Η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και ήρθε… λουκούμι στον Χαζηστραβό ο οποίος «τρύπησε» τα χέρια του Μισυρλή, που δεν είχε και την καλύτερη αντίδραση (1-2).

Ο Μιλούνοβιτς έκανε αισθητή την παρουσία του στο 73’. Τροφοδοτήθηκε από τον Κριμιτζά και αφού διήνυσε λίγα μέτρα σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να περνά λίγα εκατοστά πάνω από την εστία. Παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Ολαϊσόλα στο επόμενο λεπτό.

Στο 77’ ο Τσουκαλάς έψαξε τον Τζιώρα, ο οποίος έκανε ανοικτό κοντρόλ με το στήθος με συνέπεια η μπάλα να κυλήσει εκτός αγωνιστικού χώρου κι ενώ ο 34χρονος στράικερ βρισκόταν μόνος μέσα στην περιοχή. Ακολούθησε ένα δυνατό σουτ του Τσουκαλά που έφυγε πάνω από την εστία στο 79’.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 84’. Ο Κάσσος σούταρε δυνατά αλλά ο Μοναστηρλής έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

Πάντως ο αγώνας ολοκληρώθηκε με χαμένο τετ-α-τετ για τους Θεσσαλονικείς. Ο Σμυρλής βγήκε μόνος με τον Μισυρλή, ο οποίος όμως απέκρουσε το πλασέ του νεαρού επιθετικού διατηρώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Θεοχάρης
Κίτρινες: Παναγιωτίδης Μέτσε – Ρικάρντο.Γιαξής
ΝΙΚΗ: Μπουργάνης (58’ Μισυρλής), Τοπαλίδης (46’ Κάσσος), Δημητρίου (46’ Αναστασίου), Λογαράς, Δεληζήσης (46’ Γρομητσάρης), Μέτσε (46’ Κυριακίδης), Παναγιωτίδης (46’ Κριμιτζάς), Γαβριηλίδης (46’ Τσουκαλάς), Μπάλλας (46’ Ολαϊσόλα), Μορέιρα (46’ Μιλούνοβιτς), Σιαφά (58’ Τζιώρας).
ΠΑΟΚ Β’: Μοναστηρλής, Κιτσάκης, Τσοπούρογλου, Κωττάς, Μοριτσέλι (75’ Γιαξής),, Νινούα (86’ Ρούμιαντσεφ), Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (68’ Σμυρλής), Σπυράκος, Ρικάρντο, Πανίδης (79’ Κουτεντάκης).

* Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των Σταύρου Σαράφη και Αλέξανδρου Νικολαΐδη, που έφυγαν από τη ζωή πριν λίγες ημέρες.