Έκανε.. δώρο τη νίκη στην ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Βόλου

Το πρώτο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό Βόλου για το 2022 δεν ήταν νικηφόρο. Οι «ερυθρόλευκο» ηττήθηκαν με 2-1 από την ΑΕΛ στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με τον Μάριο Όγκμποε να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, σημειώνοντας και τα δύο γκολ των «βυσσινί».

Βέβαια και τα δύο γκολ ήταν… δώρο από την άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου, με τους παίκτες του Βασίλη Βούζα να αδικούν τους εαυτούς τους. Η ΑΕΛ, πάντως, είχε καλύτερο ρυθμό κι αυτό ήταν λογικό, καθώς έχει παίξει τέσσερα ματς μέσα στο 2022 με το σημερινό.

Ο Βασίλης Βούζας έκανε ντεμπούτο στη δεύτερη θητεία του στον πάγκο του Ολυμπιακού. Την πρώτη συμμετοχή σε επίσημο παιχνίδι έκανε ο Σαλίμ Ντιαμπί, ενώ ντεμπούτο σε αγώνα πρωταθλήματος έκανε ο Δημήτρης Στάμου, αλλά και ο νεοαποκτηθείς Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης. Επίσης, για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ξεκίνησε ο Χατζής, ενώ στον πάγκο ήταν οι νεοαποκτηθέντες Τιάγκο Νάνι και Μαλίς Ασαμόα (έπαιξαν ως αλλαγή), αλλά και ο Γιώργος Ξύδας, ο οποίος αποθεραπεύτηκε, χωρίς όμως να αγωνιστεί.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ, καθώς από το 6ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα, μετά από λάθος του Φιλίποβιτς. Μετά από γέμισμα, ο Φιλίποβιτς έκανε το λάθος, δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα προ του Όγκμποε και ο παίκτης της Λάρισας, αφού έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή με σουτ έγραψε το 0-1.

Οι παίκτες του Βασίλης Βούζα στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν δύο καλές στιγμές με του Κουντουριώτη στο 16’ και με τον Βερνάρδο στο 22’.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 47’ ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ, και ο προωθημένος Στάμου με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 1-1.

Η ΑΕΛ, ωστόσο, στο 63’ έφτασε στο 1-2, μετά από νέα αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού. Ύστερα από γέμισμα, ο φορ της Λάρισας «τσίμπησε» την μπάλα με κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Ξενοδόχοβ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο μέχρι και τη λήξη του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και μάλιστα στο 84’ ο Όγκμποε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο γκολ.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιάς)
Βοηθοί: Κορώνας, Χρηστάκος (Πειραιάς)
4ος διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιάς)
Κίτρινες: Γκαργκαλατζίδης, Κουντουριώτης, Ασαμόα-Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς, Γκοτζαμανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντιαμπί (64’ Κατσούκης), Κόλα (90’ Μαρκοπουλιώτης), Κουντουριώτης, Βερνάρδος (74’ Νάνι), Χατζής, Γκαργκαλατζίδης (74’ Ασαμόα).
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (52’ Γιάκος), Γαρουφαλιάς (52’ Θ. Παπαγεωργίου), Κολομπίνο (52’ Ραμίρεζ), Γλυνός (73’ Μαυρίας), Ακούνια (90’ Μιλτιάδης), Όγκμποε.