Έκανε δώρο τέσσερα γκολ στην Αναγέννηση ο Ολυμπιακός Βόλου

Η έξοδος του Ολυμπιακού Βόλου στην Καρδίτσα συνοδεύτηκε από βαριά ήττα με 4-0 από την Αναγέννηση. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας στον πάγκο τους για πρώτη φορά το νέο προπονητή, Μανού Γκαγιέχα, έκαναν κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δέχθηκαν τα τρία από τα τέσσερα τέρματα στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν απέφυγαν τα λάθη σε ένα ακόμη ματς, με αποτέλεσμα να… δωρίσουν και τα τέσσερα γκολ στον αντίπαλο, παρότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και είχε ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.

Τα γκολ της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη σημείωσαν οι Μπενγκόα στο 38’ με απευθείας χτύπημα φάουλ, ο Γκίνη με κεφαλιά στο 55’, ο Κοτσώνης στο 67’ με σουτ και ο Βιδάλ στο 89’ επίσης με σουτ.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την Αναγέννηση με τερματοφύλακα τον Γκέκα. Οι Καρανίκας και Σταμόπουλος ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκόλιας και Λαρέα. Τετράδα στη μεσαία γραμμή ήταν οι Γκίνη, Λαγός, Πλέγας και Μπενγκόα, με τους Μπραμπίγια και Αθανασιάδη να αγωνίζονται στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Ξενοδόχοβ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Ναά. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φιλίποβιτς και Μαρκοπουλιώτης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σκοπελίτης και Κόλα, στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κουντουριώτης (δεξιά) και Βερνάρδος (αριστερά), με τον Μπάτροβιτς να παίζει πίσω από τον προωθημένο Σιαφά.

Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο,
σκόραρε η Αναγέννηση

Ένα γεμάτο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να κυνηγούν το γκολ. Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, με το νέο προπονητή Μανού Γκαγιέχα να δίνει εντολές από τον πάγκο και τους ποδοσφαιριστές να αγωνίζονται με πάθος. Πήγαιναν δυνατά στις μονομαχίες και είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο διαιτητής Φίτσας από την Ένωση Πρέβεζας-Λευκάδας έσπρωχνε με τα σφυρίγματά του την Αναγέννηση και πολύ νωρίς στο 7’, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκοράρουν, σφυρίζοντας πέναλτι, θεωρώντας πως ο Γκίνη ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού από τον Μαρκοπουλιώτη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Πλέγας με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει την μπάλα στη δεξιά γωνία και στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Μπραμπίγια.

Από το 10’ και μετά το παιχνίδι ανήκει στον Ολυμπιακό μέχρι το 25’ διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ καλές ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 11’ ο Σιαφά δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα. Στο 15’ ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ ο Σιαφά πήρε την κεφαλιά με τους αμυντικούς να διώχνουν την μπάλα η οποία είχε κατεύθυνση την εστία.

Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 19’. Ο Βερνάρδος μέσα από την περιοχή βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε το σουτ με τον Γκέκα να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 25’ και πάλι ο Βερνάρδος απείλησε το τέρμα της Αναγέννησης, με τον Λαρέα να σταματά την προσπάθεια του επιθετικού του Ολυμπιακού.

Η Αναγέννηση απείλησε στο 29’ με τον Λαρέα, με τον κεντρικό αμυντικό να στέλνει την μπάλα άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 30’ το σουτ του Μπραμπίγια απέκρουσε ο Ξενοδόχοβ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκίνη σούταρε, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει σε κόρνερ.

Για να φτάσουμε στο 38’ όπου η Αναγέννηση πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπενγκόα από πολύ πλάγια θέση εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα ήρθε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, αναπήδησε στο έδαφος, αιφνιδίασε τον Ξενοδόχοβ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 41’ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, με τον Γκέκα να πέφτει σωστά στη δεξιά γωνία και να κρατά το 1-0 για την ομάδα του, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Τραγικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, γρήγορα δέχθηκε το δεύτερο τέρμα από την Αναγέννηση, για να επηρεαστεί σημαντικά η ψυχολογία των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι συνέχισαν να είναι επιρρεπείς στα λάθλη.

Στο 51’, πάντως, ο Μπάτροβιτς θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσια, Ο Μαυροβούνιος εκτέλεσε φάουλ, με τον Γκέκα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Και αφού δεν έγινε το 1-1, στο 55’ η Αναγέννηση πέτυχε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρανίκα, ο Γκίνη πήδηξε ψηλότερα από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.
Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, με την Αναγέννηση να φτάνει σε τρίτο τέρμα στο 67’. Ο Φιλίποβιτς έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας, αυτή στρώθηκε στον Κοτσώνη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0.
Στο 89’ ήρθε και το τέταρτο τέρμα για την Αναγέννηση, όταν ο Ξενοδόχοφ έκανε «τσαφ», καθώς απέτυχε να διώξει την μπάλα και από πλάγια θέση μέση στην περιοχή ο Βιδάλ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Αναγέννησης.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας-Λευκάδας)
Βοηθοί: Παραφέστας, Μάνος (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)
Κίτρινες: Πλέγας-Σκοπελίτης, Ναά

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ.: Γκέκας, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Λαρέα (44’ Κοτσώνης), Γκίνη, Λαγός (68’ Μπάλλας), Πλέγας, Μπραμπίγια (78’ Μάνιος), Μπενγκόα (78’ Βιδάλ), Αθανασιάδης (46’ Γκουγκούδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά, Μαρκοπουλιώτης, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης, Κόλα (61’ Ντουάρτε), Κουντουριώτης (61’ Σουλεϊμάν), Βερνάρδος (85 Χάσεκ), Μπάτροβιτς (69’ Κατσούκης), Σιαφά.