Έκανε ανατροπή για να μείνει πρώτος – Ο Διαγόρας κέρδισε 2-1 την Ακρόπολη

Ο Διαγόρας τα βρήκε σκούρα στο χθεσινό εντός έδρας παιχνίδι του με την Ακρόπολη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ και τελικά χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να κερδίσει 2-1, με δύο γκολ του έμπειρου Αλέκου Κουβελά. Έτσι, διατηρήθηκε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ με 49 βαθμούς.
Η ομάδα του Σέσκλου στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί το άγχος που είχαν οι γηπεδούχοι για την κατάκτηση του «τρίποντου». Ένα άγχος που σίγουρα αυξήθηκε όταν στο 20ο λεπτό ο Κουτλουμπάσης έγραψε το 0-1 με σουτ έξω από την περιοχή με το οποίο «κρέμασε» τον Βουραζέρη.
Ο Διαγόρας απάντησε στο γκολ που δέχθηκε με τη συμπλήρωση του ημιώρου. Ο Κυριάκος εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Λάιος πήρε την κεφαλιά. Ο Ανατολής απέκρουσε, αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε. Έφτασε τον Κουβελά που την προώθησε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.
Από στατική φάση προήλθε και το 2-1. Ήταν στο 61ο λεπτό όταν ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Κουβελάς με κεφαλιά παραβίασε ξανά την εστία του Ανατολή. Γενικότερα οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή στο ματς και έχασαν ευκαιρίες με σημαντικότερες αυτές των Βαλωτή, Αλαμάνη και Καραμπούζη. Πάντως, στο τελευταίο τέταρτο οπισθοχώρησαν προκειμένου να κρατήσουν το προβάδισμά τους.
Στο ματς δεν έλειψαν και οι αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις. Η Ακρόπολη διαμαρτύρεται έντονα για τον κ. Βλάχο και τους βοηθούς του και ιδιαίτερα για το γκολ που της ακυρώθηκε στο 45’, με το οποίο θα ανακτούσε το προβάδισμα. Ο Μερμίγκης τροφοδότησε τον Παγώνη, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ακυρωθέν γκολ είχε και ο Διαγόρας στο 85’ με τον Αλαμάνη.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βουραζέρης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Λάιος, Πρασσάς, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (80’ Ιωάννου), Γουτούλης (65’ Καραμανλής), Βαλωτής, Κυριάκος (85’ Τσουκάλης), Αλαμάνης (83’ Καλιακούδας).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής (80’ λ.τρ. Στούκας), Μερμίγκης, Αξιώτης (82’ Τσαπέρος), Τ. Κολυμήτρας, Κ. Κολυμήτρας, Παγώνης, Τσεκούρας, Κατής (82’ Αντωνίου), Κόκκας, Μαυρίδης, Κουτλουμπάσης.