Είδε Τσοκάνη και Τέκιο ο Λόπεθ, πήρε αυτό που ήθελε με ΟΦΗ

Σκορ πρόκρισης πέτυχε χθες ο Βόλος στο Πανθεσσαλικό απέναντι στον ΟΦΗ για το Κύπελλο Ελλάδος. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν με 2-0 και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα στο να δώσουν το «παρών» στους «8» της διοργάνωσης.
Θυμίζουμε, πως θα ακολουθήσει η ρεβάνς στο Ηράκλειο σε 15 μέρες. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο, με τον Βόλο να σημειώνει και τα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος, με τον Νίκολας Μαρτίνες στο 52’ και τον Γεράσιμο Μήτρογλου στο 85’.
O Άνχελ Λόπεθ είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Οκτώβριο τους Τάσο Τσοκάνη και Σέρτζιο Τέκιο, οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν από τραυματισμό και επέστρεψαν.
Ο Τσοκάνης αγωνίστηκε για 45 λεπτά (έπαιξε σε όλο το πρώτο ημίχρονο), ήταν αρκετά καλός και είναι φυσικό να στερείται ρυθμού, ο οποίος θα αποκτηθεί μέσα από τα παιχνίδια.
Το ίδιο συμβαίνει και με τον Σέρτζιο Τέκιο, καθώς ο Ισπανός πέρασε στο ματς στο 64’ στη θέση του Ντεντάκη, ήταν αρκετά προσεκτικός, φροντίζοντας κυρίως τα ανασταλτικά του καθήκοντα, αποφεύγοντας τις συχνές προωθήσεις.
Ο Θανάσης Γκαραβέλης αγωνίστηκε και αυτός μετά από αρκετό καιρό, παίρνοντας τη θέση του Κλέιμαν κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Φαούστο Γκρίλο έπαιξε για πρώτη φορά ως κεντρικός αμυντικός (τον είχαμε δει στα προηγούμενα παιχνίδια να παίζει ως αριστερός μπακ), και μαζί με τον Γεράσιμο Μήτογλου αποτέλεσαν ένα δυνατό κεντρικό αμυντικό δίδυμο.
Να τονίσουμε πως για τον Μήτογλου το γκολ που πέτυχε ήταν το πρώτο με την φανέλα του Βόλου, αλλά και το πρώτο που πετυχαίνει στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.
Στο αρχικό σχήμα, ύστερα από πέντε παιχνίδια, αγωνίστηκε και ο Αργεντινός Νίκολας Μαρτίνες, ο οποίος με ένα εξαιρετικό γκολ άνοιξε το δρόμο του Βόλου για τη νίκη.
Ο προπονητής του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια μετά από αρκετό καιρό κάθισε ο Γκαραβάλης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν για πρώτη φορά οι Μήτογλου και Γκρίλο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Ριένστρα. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ρενάτο, Μπαριέντος και Μαρτίνες, με τον Δουβίκα να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.
Από την πλευρά του ο Γιώργος Σίμος παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Σωτηρίου, ενώ δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Ουές, με τον Κοροβέση να παίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν οι Βούρος και Γιαννούλης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Βαβέας (αμυντικός χαφ), Νέιρα, Στάικος (εσωτερικοί μέσοι), Στάρτζεον (αριστερά), Γρίβας (δεξιά), με τον Σαρντινέρο να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.