Έγραψε ιστορία ο Θησέας, στη γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Ιστορική πρόκριση για τον Θησέα στο Κύπελλο Ελλάδος. Η ομάδα της Αγριάς νίκησε με 1-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Ημαθίας Τρικάλων εντός έδρας, πήρε το εισιτήριο για την γ’ φάση της διοργάνωσης και περιμένει να δει με ποια ομάδα από τη Σούπερ Λιγκ 2 θα κληρωθεί ως γηπεδούχος. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 2ο λεπτό από τον Νίκο Κοτζαθανάση.

Ο Θησέας ευτύχησε με το… καλησπέρα στο παιχνίδι να προηγηθεί στο σκορ. Στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο ματς, οι γηπεδούχοι είδαν την μπάλα να… αναπαύεται στα δίχτυα του Αργυρόπουλου. Συγκεκριμένα, στο 2’ ο Νίκος Κοτζαθανάσης από τα αριστερά επιχείρησε σέντρα σουτ, γράφοντας το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Το γκολ αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Θησέα να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέγας Αλέξανδρος  έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσιρίδη και το έργο του Θησέα έγινε πιο εύκολο.

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημουλάς, Κουκουτής, Γκάγκας, Σπαθής, Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης, Κατσιγιάννης (58’ Ιακωβίδης), Καραμανλής (76’ Φουρκιώτης), Καρατσόλης (92’ Κουτσούκης)
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Τσιούχας, Χατζόπουλος (46’ Μπρούνο), Τσιρίδης, Γεωργίου, Περτσιούνης, Μουρατίδης, Λίτσι, Πιπιλιάρης (84’ Πίκος), Βασίλτσης.