Έδωσε υποσχέσεις ο Ολυμπιακός Βόλου – Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα 0-1 από τον Άρη

Υποσχέσεις για το μέλλον έδωσε ο Ολυμπιακός Βόλου με την πολύ καλή του εμφάνιση στο χθεσινό φιλικό με τον Άρη, στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 0-1, με τέρμα του πρώην παίκτη τους Δημήτρη Διαμαντόπουλου (54’), αλλά το αποτέλεσμα τους αδικεί, αφού δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ γενικότερα έπαιξαν σωστό ποδόσφαιρο.

Διάταξη 4-2-3-1 επέλεξε για το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού ο Περικλής Αμανατίδης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιακουμής. Στο δεξί άκρο της άμυνας έπαιξε ο Σάββας και στο αριστερό ο Μπουτζίκος, ενώ οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ρόκας με τον Ναζίμ ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι. Ο Σερτζίνιο επιχειρούσε από τα αριστερά, ο Ζγκούρι από τα δεξιά, ενώ ο Ευθυμιάδης ξεκίνησε ανάμεσά τους. Όμως και οι τρεις μεσοεπιθετικοί των «ερυθρολεύκων» άλλαζαν συνέχεια θέσεις μεταξύ τους, στην προσπάθεια να βοηθήσουν τον Σαχινίδη, ο οποίος αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.

Για τον Άρη, ο Πάκο Ερέρα προτίμησε να «φορτώσει» τη δεξιά πλευρά της ομάδας του. Τερματοφύλακας ήταν ο Αναγνωστόπουλος. Δεξί μπακ ήταν ο Κωνσταντινίδης, σέντερ μπακ οι Μπαγκαλιάνης, Σταμπουλίδης, ενώ ο Μενέντεζ κάλυπτε όλη την αριστερή πτέρυγα των «κιτρίνων». Ο Καλάτσο ήταν ο αμυντικός χαφ και οι Ιντζόγλου, Παυλίδης οι εσωτερικοί μέσοι. Ο Κλεμέντε αγωνίστηκε ως δεξί εξτρέμ και ο Ναζλίδης πίσω από τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Προσπάθεια του Νίκου Μπουτζίκου στο χθεσινό ματς

Δικαιούταν γκολ στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό με τον Ολυμπιακό να επιδεικνύει θάρρος απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο με τον οποίο έχει διαφορά δύο κατηγοριών. Βέβαια, ο Άρης δεν έπαιξε με όλα του τα αστέρια, αλλά όσοι αγωνίστηκαν είναι παίκτες υψηλού επιπέδου. Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με επιθετικούς προσανατολισμούς, είχε σωστή ανάπτυξη και δικαιούταν ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» καταγράφηκε στο 12’ όταν ο Σερτζίνιο σέντραρε από τα αριστερά, ο Οικονομόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα. Ίδιοι πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό και στη φάση του 19ου λεπτού όταν ο Σερτζίνιο εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Οικονομόπουλος πήρε πάλι την κεφαλιά, με τον Αναγνωστόπουλο να είναι σωστά τοποθετημένος μπλοκάροντας ξανά.

Ο Άρης απείλησε σε στατική φάση. Ήταν στο 21’ όταν ο Μιλούνοβιτς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Γιακουμή να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 28’ ο Σερτζίνιο δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και ανάγκασε τον γκολκίπερ του Άρη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 32’ οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού συνδυάστηκαν όμορφα και τελικός αποδέκτης ήταν ο Ναζίμ, που σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση. Πάντως, δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έδειξε τις αμυντικές του ικανότητες, κόβοντας ωραία τον Κλεμέντε, προτού γίνει απειλητικός για την εστία των Βολιωτών. Μία ακόμη καλή ευκαιρία είχε ο Ολυμπιακός στο 36’: Ο Σάββας σέντραρε από τα δεξιά, ο Σαχινίδης έκανε την κεφαλιά και ο Αναγνωστόπουλος έσωσε την εστία του μπλοκάροντας δύσκολα τη μπάλα.

Ο Ζγκούρι επιχειρεί να ανακόψει τον Μενέντεζ

Πρώην «ερυθρόλευκος» σκόραρε για τον Άρη

Το β’ μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τον Ολυμπιακό (ήδη από το 40’ είχε αντικατασταθεί ο Οικονομόπουλος από τον Νόνη λόγω τραυματισμού), ενώ ο Άρης μετέτρεψε το ιδιότυπο 3-6-1 σε 4-4-2 με την είσοδο του Διαμαντόπουλου στη θέση του Κλεμέντε.

Ο Διαμαντόπουλος έπαιξε δίπλα στον Μιλούνοβιτς και ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των Βολιωτών στο 54’ σκοράροντας μέσα από την περιοχή με προβολή, ύστερα από σέντρα που έβγαλε ο παρτενέρ του στην επίθεση του Άρη. Πάντως οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού  χειροκρότησαν ιπποτικά τον Διαμαντόπουλο, αφού δεν ξέχασαν το πέρασμά του από την αγαπημένη τους ομάδα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό χάθηκε στο 59’: Ζγκούρι και Νόνης έπαιξαν… βόλεϊ με το κεφάλι στη μικρή περιοχή των φιλοξενουμένων και ο τελευταίος ανάγκασε τον Καντιμοίρη σε εκπληκτική επέμβαση, προκειμένου να παραχωρήσει το κόρνερ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν μαζεμένες έξι αλλαγές. Ο Παλιούρας πέρασε στη θέση του τερματοφύλακα, ο Παπουτσογιαννόπουλος σε αυτή του αριστερού μπακ, ο Κόλα έπαιξε δίπλα στον Ναζίμ ως ανασταλτικός μέσος, ο Λώττας ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού, ο Σκοπελίτης επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Φλίγκος τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης. Πάντως, ο Παπουτσογιαννόπουλος αγωνίστηκε μόνο για 13 λεπτά. Αντικαταστάθηκε από τον Μαργαρίτη που έπαιξε δεξιά στην άμυνα, ενώ στο αριστερό άκρο μετατέθηκε ο Σάββας. Για λίγα λεπτά έπαιξαν και οι Παπαϊωάννου, Καναβός.

Γενικά στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και οι καλές φάσεις ήταν λιγότερες. Στο 67’ ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Το εκτέλεσε ο Λώττας που είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε στο 81’ η σέντρα-σουτ του Μπουλγουρίδη.

Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό στο 88’. Ο Μαργαρίτης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και με ωραία γυριστή κεφαλιά ο Φλίγκος λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Καντιμοίρη. Επίσης, στο 90’ ο Φλίγκος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα του Άρη, που κράτησε το 0-1 για την ομάδα του.

Διαιτητής: Θεοχάρης (ΕΠΣΘ).

Βοηθοί: Γοργόρης, Γεωργαντζής (ΕΠΣΘ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής (61’ Παλιούρας), Σάββας, Μπουτζίκος  (61’ Παπουτσογιαννόπουλος, 74’ Μαργαρίτης), Λεάντρο (85’ Παπαϊωάννου), Οικονομόπουλος (40’ λ.τρ. Νόνης), Ρόκας (61’ Κόλα), Σερτζίνιο, Ναζίμ (85’ Καναβός), Σαχινίδης (61’ Φλίγκος), Ευθυμιάδης (61’ Λώττας), Ζγκούρι (61’ Σκοπελίτης).

ΑΡΗΣ: Αναγνωστόπουλος (46’ Καντιμοίρης), Κωνσταντινίδης, Μπαγκαλιάνης, Κλεμέντε (46’ Διαμαντόπουλος), Μενέντεζ, Μιλούνοβιτς (89’ Μπακούτσης), Παυλίδης, Ιντζόγλου, Ναζλίδης (63’ Μπουλγουρίδης), Καλάτσο, Σταμπουλίδης.

* Στην ανάπαυλα η διοίκηση του Ολυμπιακού τίμησε τον ισχυρό άνδρα της ΠΑΕ Άρης Θόδωρο Καρυπίδη (εκπροσωπήθηκε από τον γεν. αρχηγό της ομάδας) και τον προπονητή των «κιτρίνων» Πάκο Ερέρα. Τις αναμνηστικές πλακέτες παρέδωσαν ο πρόεδρος των «ερυθρολεύκων» Νίκος Τσεκούρας και ο αντιπρόεδρος Ιάσων Χατζής.