Έδωσε “μάχη” αλλά ηττήθηκε η Νίκη από τους Ικάρους στα Τρίκαλα

Έδωσε «μάχη» η Νίκη, αλλά δεν κατόρθωσε να φύγει από τα Τρίκαλα με το «διπλό» χάνοντας με 93-88 από τους Ικάρους. Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, έγινε ένα θεαματικό παιχνίδι με τις επιθέσεις να παίρνουν «φωτιά» κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος οι δύο «μονομάχοι» ήταν πιο συγκρατημένοι. Οι Ίκαροι διατηρούσαν το προβάδισμα, αλλά είχαν τους «κυανόλευκους» διαρκώς κοντά τους. Με 30-36 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο.

Τα ποσοστά ευστοχίας ήταν υψηλά και στις δύο πλευρές. Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου και του Γιώργου Κοσμάτου, που βρέθηκε στο -14, έκανε την αντεπίθεσή της, αλλά ορισμένα σημαντικά καλάθια του Κατσαρέ «έγειραν την πλάστιγγα» προς την πλευρά των γηπεδούχων με 93-88.

Πρώτος σκόρερ της Νίκης και του αγώνα ήταν ο Κουτίνας με 28 πόντους και τον ακολούθησαν οι Λόλας και Καλλές με 19 και 14 αντίστοιχα. Το «παρών» έδωσε και ο Σαριμπαλίδης παρότι είχε κάνει μόλις μια προπόνηση, αλλά κατάφερε να έχει καλή παρουσία με 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-20, 39-36, 65-62, 93-88.

ΙΚΑΡΟΙ (Γιασσάρης): Τσιαβές 18 (2), Παπαχρήστος 4, Κατσαρές 12 (4), Παρδακάς 26 (3), Μπουργάνος 7 (1), Τριανταφύλλου 12 (3), Σπυράκος 2, Αμβράζης 12.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Μπουρδάνος 6, Σιάνος, Νίκολης, Ζησόπουλος 3 (1), Κουτίνας 28 (1), Μόκας 3 (1), Δελεντζές, Καλλές 14, Σαριμπαλίδης 10 (3), Σπανόπουλος, Λόλας 19, Ξενιτίδης 5 (1).