Έδειξε χαρακτήρα η Νίκη Βόλου… με 2-1 κόντρα στο Αχιλλέα

Με το «διπλό» στις αποσκευές της επέστρεψε η Νίκη από τη Νεοκαισάρεια, καθώς κέρδισε 2-1 τον τοπικό Αχιλλέα στο εξ αναβολής παιχνίδι της Γ’ Εθνικής. Πρωταγωνιστές της επιτυχίας ήταν δύο… Γιώργηδες. Ο Νικλητσιώτης που ισοφάρισε στο 45’, το γκολ του Νάκα από το 35’ με το οποίο οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί, αλλά και ο Ναουμίδης ο οποίος σημείωσε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Βόλου στο 67ο λεπτό.
Η χθεσινή επιτυχία ήλθε την κατάλληλη στιγμή για τη Νίκη που προερχόταν από τη συντριβή στο ματς με τον Απόλλωνα Λάρισας. Κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας οι «κυανόλευκοι» δεν έπαιξαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο, αλλά έβγαλαν χαρακτήρα ως ομάδα. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ από έναν αντίπαλο που «καιγόταν» για βαθμούς, αλλά κατάφεραν να γυρίσουν… τούμπα το ματς και να πάρουν το «τρίποντο». Και όλα αυτά με μία κακή διαιτησία, αφού ο κ. Μηλιάδης της ΕΠΣ Μακεδονίας έκανε αρκετά λάθη που εκνεύρισαν σε μεγάλο βαθμό τους ποδοσφαιριστές.
Πώς παρατάχθηκαν οι «κυανόλευκοι»
Δεν επεφύλασσε εκπλήξεις ο τεχνικός της Νίκης Στέφανος Ξηροφώτος όσον αφορά το αρχικό σχήμα που επέλεξε για τον χθεσινό αγώνα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τζήμας. Δεξί μπακ ήταν ο Παπαδήμας και αριστερό ο Δημολιός, ενώ το δίδυμο των στόπερ συνέθεσαν οι Ναουμίδης και Παρασκευαΐδης.
Ο Μέτσε με τον Βέργο ήταν οι δυο ανασταλτικοί μέσοι. Μπροστά τους στον άξονα τοποθετήθηκε ο Βασίλιεβιτς, που ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού των «κυανολεύκων», ενώ από τα άκρα επιχειρούσαν ο Μαλακασιώτης (δεξιά) και ο Νικλητσιώτης (αριστερά). Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Κορέτα.
Κακό το α’ ημίχρονο
Το παιχνίδι διεξήχθη σε έναν άσχημο αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Από τα πρώτα λεπτά ο Αχιλλέας -που είχε νέο προπονητή τον Γιώργο Καμπερίδη- έδωσε χώρο στη Νίκη και επεδίωκε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις χωρίς να γίνεται απειλητικός. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να παίξουν ποδόσφαιρο κυριαρχίας, αλλά και οι δικές τους οι προσπάθειές τους σταματούσαν έξω από την περιοχή.
Το μισό του πρώτου ημιχρόνου πέρασε χωρίς να καταγραφεί κάποια αξιόλογη φάση. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 25’ για την πρώτη τελική της Νίκης με το σουτ του Βέργου που πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κορέτα τροφοδότησε τον Παπαδήμα που ετοιμαζόταν να βγει τετ α τετ με τον Κούζα, αλλά πρόλαβε ο Σκέντος να τον κόψει παραχωρώντας κόρνερ.
Μετά την εκτέλεση ο Νικλητσιώτης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Κούζας προσπάθησε να διώξει με το ένα χέρι, αλλά έστρωσε τη μπάλα στον Ναουμίδη. Ο τελευταίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
Στο 31’ βρέθηκε και ο Αχιλλέας στο προσκήνιο με τον Τζήμα να μην ανησυχεί στο σουτ του Δερμίση διότι η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.  Δύο λεπτά αργότερα ο Καμπερίδης γύρισε στον Φωκαΐδη, αλλά με έγκαιρη έξοδο ο Τζήμας έκλεισε το οπτικό πεδίο στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων που πλάσαρε άουτ.
Η ομάδα της Νεοκαισάρειας είχε αρχίσει να ανεβαίνει και τελικά στο 35’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ: Ο Νάκας στόπαρε τη μπάλα και αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Δημολιού και του Ναουμίδη, πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό, γράφοντας το 1-0.
Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 39’ είχε καλή στιγμή όταν σε σουτ του Κορέτα η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και πήγε προς τον Μαλακασιώτη. Όμως ο Κούζας αντιλήφθηκε τη φάση και πρόλαβε να μπλοκάρει.
Όταν τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά για μία ομάδα, όλοι ελπίζουν σε προσωπική ενέργεια που μπορεί να κάνει κάποιος ποιοτικός παίκτης. Τέτοιος είναι ο Μπράνισλαβ Βασίλιεβιτς, που μπορεί να μην είχε φανεί ως εκείνο το σημείο, αλλά στο 45’ ήταν αυτός που έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά για τον Νικλητσιώτη που με το κεφάλι έκανε το 1-1. Η ισοφάριση ήλθε σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο και επέτρεψε στην βολιώτικη ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς να είναι πίσω στο σκορ.
Ανατροπή με Ναουμίδη
Το β’ ημίχρονο άρχισε με μία αλλαγή για τη Νίκη, αφού ο Μαλακασιώτης έδωσε τη θέση του στον Σκοπελίτη. Ωστόσο, η διάταξη των «κυανόλευκων» παρέμεινε 4-2-3-1, καθώς ο νεοεισελθών έπαιξε στη δεξιά πλευρά του κέντρου και της επίθεσης. Στα πρώτα λεπτά καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει ρυθμό. Οι ποδοσφαιριστές αναλώνονταν σε δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, αλλά από ουσία τίποτα.
Για τους «κυανόλευκους» και η δεύτερη αλλαγή αφορούσε πρόσωπα και όχι τη διάταξή τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βασίλιεβιτς φάνηκε να έχει κουραστεί και ο Στέφανος Ξηροφώτος τον απέσυρε στο 61’, βάζοντας στη θέση του τον Κόλα και ελπίζοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο να ανεβάσει σε… ταχύτητα την ομάδα του.
Στην πρώτη αξιόλογη φάση της επανάληψης είχαμε και το γκολ για τη Νίκη. Ήταν στο 67’ όταν ο Νικλητσιώτης έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά για τον προωθημένο Ναουμίδη. Αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Κούζα και με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 1-2 μέσα σε πανηγυρισμούς των Βολιωτών.
Από κει και πέρα οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και τα κατάφεραν περίφημα. Με το άγχος να τους βαραίνει, λόγω και της δεινής βαθμολογικής τους θέσης, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Εξαίρεση αποτελεί η φάση του 76ου λεπτού όταν ο Πετρουζέλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά σούταρε… αέρα. Οι παίκτες του Αχιλλέα δεν είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και έτσι αυτοί της Νίκης κράτησαν σχετικά άνετα το 1-2. Πάντως, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων παραλίγο να γίνει και το 1-3, αλλά ο Κόλα με τον Παπαγεωργίου μπερδεύτηκαν και απώλεσαν την ευκαιρία.
Να σημειωθεί ότι στο 90’ αποβλήθηκε για διαμαρτυρία από τον πάγκο των φιλοξενουμένων ο προπονητής τερματοφυλάκων Χρήστος Κοντοβάς.
Διαιτητής: Μηλιάδης (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Λεζάης-Ερμαλής, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
Κίτρινες: Σκέντος, Νάκας-Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Κόλα, Νικλητσιώτης, Τζήμας.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Τουλκερίδης (87’ Κουνδής), Σκέντος, Πετρουζέλης, Φωκαΐδης (87’ Ζώβληκας), Διμηνάς (69’ Καραμανώλας), Λάιος, Νάκας, Καμπερίδης.
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Βέργος, Νικλητσιώτης (87’ Παπαγεωργίου), Μέτσε, Κορέτα, Βασίλιεβιτς (61’ Κόλα), Μαλακασιώτης (46’ Σκοπελίτης).