Έδειξε τη δυναμική της η Ακρόπολη – Κέρδισε εκτός έδρας την Αγία Παρασκευή με 5-2

Τη δυναμική της ως ομάδα έδειξε η Ακρόπολη, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αγίας Παρασκευής με 5-2. Η ομάδα του Κώστα Παπαστεργίου έφτασε στο δεύτερο φετινό της «διπλό», καθώς οι μεσοεπιθετικοί της βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα. Δημιούργησαν φάσεις και αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί.
Μόλις στο 3’ οι Σεσκλιώτες άνοιξαν το σκορ με εύστοχο πλασέ μέσα από την περιοχή του Παγώνη (0-1). Η Αγία Παρασκευή κατάφερε να «απαντήσει» στο γκολ αυτό, όταν στο 17’ ο Αντωνίου κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Καραγιάννης. Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το 25ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Ζάγκας έβγαλε σέντρα και ο Αξιώτης με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-2 για την Ακρόπολη.
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και στο β’ μέρος κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Στο 54’ ο Παγώνης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με πλασέ, σημειώνοντας το 1-3, ενώ στο 70’ ο Σπύρος Δ. Γκάγκας με δυνατό διαγώνιο σουτ παραβίασε την εστία του Γαλλιόπουλου και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-4.
Οι γηπεδούχοι δεν παραδόθηκαν. Προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και στο 75’ έκαναν το πρώτο βήμα, όταν ο Καραγιάννης με ατομική ενέργεια και πλασέ στο «παραθυράκι» του Κοντογιάννη μείωσε σε 2-4. Λίγο αργότερα ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι ο Μαυροζούμης ανακόπηκε αντικανονικά από αμυνόμενους μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Δημητριάδης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.
Οι όποιες ελπίδες είχε η Αγία Παρασκευή για να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι έσβησαν στο 82ο λεπτό, όταν ο Μόσιος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-5.
Μελανό σημείο στο ματς ο τραυματισμός του Πασσιά στο 60ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής της Ακρόπολης χρειάστηκε να διακομισθεί στο νοσοκομείο του Βόλου.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γαλλιόπουλος, Μαστακούλης, Παπαδήμος (68’ Λούμπαρδος), Βαρελόπουλος, Κούκιος, Τσίλογλου (65’ Χρόνης), Αντωνίου (80’ Παππάς), Γκέγκος, Καραγιάννης, Μαυροζούμης, Μεγαγιάννης (76’ Πιτσάβας).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Κοντογιάννης, Ζάγκας, Τ. Κολυμήτρας (46’ Πασσιάς, 60’ λ.τρ. Μητρομάρας), Φώτου (55’ Τσουκάλης), Σπ. Κ. Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Σπ. Δ. Γκάγκας, Παγώνης, Φουρκιώτης, Μόσιος, Αξιώτης.